מהי אחת הבעיות הנפוצות בזוגיות? לצערי יש הרבה, אבל בין הבעיות הפופולאריות "מככבת" בעיית חוסר ההקשבה.

כל כך הרבה פעמים כבר שמעתי תלונות כמו "אני מרגישה כאילו אני מדברת לקיר" או "היא פשוט לא מקשיבה לי, וזה לא משנה כמה פעמים חזרתי על עצמי. פשוט אין עם מי לדבר!" זה קורה אצל זוגות וותיקים וצעירים כאחד, ובמיוחד בדור הצעיר שעסוק כל הזמן בסמארטפון וכבר לא מנהל שיחה פנים מול פנים.

אז חברים, ראו הוזהרתם! חוסר הקשבה לבן/בת הזוג הוא אחד מהמלכודות הגדולות ביותר בזוגיות. קחו ממני כמה טיפים קטנים, ותראו איך כמה שינויים מזעריים בגישה שלכם יכולה לשנות לגמרי את התקשורת ביניכם.

קודם כל, הדבר הבסיסי ביותר הוא להסתכל על בן/בת הזוג כשהוא מדבר אתכם. קשר עין- זה נשמע ברור וטריוויאלי, אבל תתפלאו בכמה מקרים זה לא קורה. אם אתם רוצים לדבר על משהו חשוב, אל תעשו את זה תוך כדי זה שאחד מכם מכין ארוחת ערב במטבח והשני יושב בסלון. צרו קשר עין, ורק אז שוחחו. זה בדיוק כמו שאומרים לגבי ילדים. כל ספר הורות הכי פשוט מדגיש כמה זה חשוב להתכופף לגובהו של הילד, וליצור קשר עין עם הילד כשמבקשים ממנו משהו. והכלל הזה תקף גם לזוגיות.

דבר נוסף- כדי באמת להבין מה הצד השני מנסה לומר לכם, התעמקו ברצינות במה שהוא אומר. הקשיבו באמת בהקשבה פעילה, נסו להבין את הדברים שבין השורות ושימו לב לשפת הגוף שלו. ואחרי שהבנתם, שקפו את דבריו. כלומר חזרו על מה שהוא אמר ושאלו :האם הבנתי נכון? לדוגמה אם האישה מתלוננת בפני בעלה שהיא מרגישה לבד בגידול הילדים, עליו לשקף לה את רגשותיה, גם אם הוא לא בהכרח מסכים איתם. "אני מבין שאת מרגישה לבד בגידול הילדים. מה היית רוצה שאעשה כדי שתרגישי שאני שותף יותר טוב?".

או לדוגמה אם הגבר מתלונן בפני אשתו על כך שהוא מרגיש שאין להם כבר חיים, כלומר שהם עסוקים מבוקר עד לילה בעבודה, בית וילדים ושהם כבר לא מבלים או עושים כיף, היא צריכה לשקף את רגשותיו, גם אם היא מבחינתה מעדיפה ללכת לישון בתשע כל לילה, ולא מפריע לה שהם לא יוצאים לבלות.

 כדי באמת להבין מה הצד השני מנסה לומר לכם, התעמקו ברצינות במה שהוא אומר. הקשיבו באמת בהקשבה פעילה, נסו להבין את הדברים שבין השורות ושימו לב לשפת הגוף שלו. ואחרי שהבנתם, שקפו את דבריו. כלומר חזרו על מה שהוא אמר ושאלו: אם הבנתי נכון? לדוגמה אם האישה מתלוננת בפני בעלה שהיא מרגישה לבד בגידול הילדים, עליו לשקף לה את רגשותיה, גם אם הוא לא בהכרח מסכים איתם

פעמים רבות נוצר קצר בתקשורת. זה תמים לגמרי ולא אשמתו של אף אחד, אבל זה עלול לגרום בהמשך לסכסוכים סתם בגלל חוסר הבנה. לכן חשוב לא רק להבין אלא גם לוודא שהבנתם. כנ"ל לגבי מקרה הפוך- כשאתם מנסים להעביר מסר לבן/בת הזוג, לא מספיק לומר את זה, אלא צריך גם לוודא שהוא או היא יבינו.

כל מה שאמרתי כאן זה אמנם דברים מאוד בסיסיים, אבל כל כך הרבה זוגות שוכחים ליישם זאת בשטח, וחבל...אז זכרו את הדברים הפשוטים הללו ויש סיכוי טוב שמעכשיו תרגישו שבן/בת הזוג באמת מקשיבים לכם.