על פי ההערכה, כ- 30% מהתלמידים הלומדים בבתי הספר בעיר, מתמודדים עם חרדה חברתית וקשיים חברתיים. בתכנית ייחודית של עמותת רקפת בשיתוף עם מינהל החינוך בעירייה, מנסים לתת מענה חינוכי וחברתי לתלמידים מופנמים, בודדים ומנותקים חברתית. העמותה מייצרת לבני ובנות הנוער מסגרת הדומה לפעילות תנועת נוער. המתבגרים, בגילאי 18-11 ייפגשו ויתרגלו  מצבים חברתיים. יגדילו את מעגל החברים המצומצם שלהם ובהמשך יישמו את הכלים שלמדו ביצירת קשרים עם חברים בבית הספר וילמדו להתמודד עם מצבים חברתיים.  

התכנית פעלה כבר במהלך הקיץ האחרון, עבור גילאי תיכון -כיתות  י'-יב' ולגילאים צעירים יותר -  ז'-ט'. כעת, התכנית מורחבת ותפעל לאורך השנה עבור תלמידים בכיתות ו'-יב'. זאת כאשר תהיה חלוקה המותאמת לשלוש שכבות גיל, כיתות ו'-ז' שתהיה קבוצת מעברים לתמיכה במעבר מהיסודי לחטיבת הביניים, כיתות ח'-ט' לגילאי חטיבה, כיתות י'-יב' לגילאי תיכון.

במסגרת התכנית יעברו הצוותים  החינוכיים בבתי הספר סדנאות לאיתור ומתן מענה לתלמידים והקבוצות החברתיות יתנו מענה אחר הצהריים במטרה לחזק את היכולות החברתיות וליצור מסגרות חברתיות משמעותיות עבור בני הנוער. במסגרת הקבוצות השונות, יינתנו כלים מעשיים לתלמידים לאמן את ה'שריר החברתי' ולהיחשף לאינטראקציות חברתיות חדשות.

בנוסף, תיפתח תכנית חדשה בעיר של קבוצות חברתיות באינטרנט, המיועדת למתבגרים שמסרבים להגיע לפעילות בקבוצה ולהוות עבורם גשר לפעילות על ידי היכרות עם ההפעלות והמנחים, יצירת קשר עם משתתפים אחרים וחיזוק הביטחון להצטרפות לפעילות.

אבנר דפני, מנכ"ל העמותה: "בני נוער בודדים ומנותקים חברתית. זו תופעה מתגברת שאנו מתמודדים איתה בשנים האחרונות. בני ובנות 11-18 מכונסים בחדרם, משחקים במחשב ומתקשים אפילו לשלוח הודעת וואטסאפ לכיתה. לצלצל לחבר זו בכלל אינה אופציה. התופעה של הימנעות מאינטראקציה חברתית, אם אינה מטופלת, עלולה להוביל לניתוק מהחברה ואיבוד יכולת לנהל חיים חברתיים תקינים. הכלים אשר אנו מביאים למערכת החינוך ולתלמידים, מאפשרים לזהות טוב יותר את הבעיה, לתת את המענה הנכון ולעזור להם להימנע פחות מהשתתפות בכיתה או יציאה לטיולים השנתיים. בקבוצות שלנו, אחר הצהריים, הם נחשפים לאינטראקציות חברתיות חדשות ומעזים להתנסות בהתנהגויות חדשות. הפעילות מהווה מרחב חברתי מעצים ומשמעותי".

לפרטים נוספים והרשמה לתכניות:

https://www.rakefet-group.org.il/signup-for-group 

077-2017032

תמונת המחשה - צילום יח"צ עמותת רקפת