הקיץ הגיע ואיתו עונת הטיולים לחו"ל. חלקכם ייצא לשייט, חלקכם ייצא לגלות עולם או לטיול משפחתי – כל אחד עפ"י העדפותיו, אבל מה שבטוח הוא, שאתם הולכים לפגוש  אנשים מתרבויות שונות, לראות נופים שונים מהנוף לו הורגלתם: שלג, נהרות, ג'ונגלים ועוד, אבל בעיקר, אתם הולכים  לחוות חוויות ולהתרגש. התמונות שתצלמו, ילוו אתכם לאורך שנים ויזכירו לכם חוויות אלו.

לא אחת אני שומע את המשפט: "הייתי במקומות משגעים, צילמתי בלי הכרה, אבל זה לא הצליח לי. אולי היה עדיף לקנות גלויה".לפני שנה חזרתי מטיול קצר בארץ המגף  - "בלה איטליה". במאמר זה אשתף אתכם במספר תמונות עם טיפים לצילום.

צילום בכלל וצילום למטיילים בפרט, הוא עולם מרתק בו אנו יכולים לבטא את עצמנו, את מה שראינו וחווינו,וכצלמים אנחנו יכולים להשפיע על התוצאה המתקבלת, אם רק נשכיל להבין את מגוון האפשרויות העומדות בפנינו. לפני שאתם לוחצים על לחצן הצילום, חישבו על הסיפור שמאחורי התמונה, איזה מסר היא מעבירה, האם התמונה תצליח להעביר את המסר מבלי שתצטרכו להסביר לצופה מה ראיתם וחוויתם? אם אין סיפור מאחורי התמונה חבל שתצלמו. מן הסתם, אף אחד לא יתעכב על התמונה כי היא כנראה לא אומרת כלום ולא מרגשת. אם הצלחתם להעביר לצופה את שחוויתם וראיתם  ללא הסברים, אז עשיתם זאת.

לצלמים החובבים שלא למדו קומפוזיציה ויסודות הצילום, אני מציע להתבונן בצילומים של אחרים (באינטרנט, מדיה כתובה ועוד), ולנסות להבין מה  מרגש אתכם בתמונות שונות. נסו להפנים ולחקות.

ולעצם העניין, כאשר אתם עוסקים בצילומי נוף, חישבו מדוע לדעתכם המקום שווה צילום, מה מיוחד בו, דוגמא לכך תוכלו לראות בתמונה המצורפת שצלמתי בעיירה פורטופינו הקסומה (מכירים את השיר "מצאתי את אהבתי בפורטופינו" בביצועה של דלידה?)

תמונה כזאת כדאי לצלם ממקום גבוה, המקנה תחושת ריחוף, על מנת שתכיל פרטים מירביים המתארים את הבתים הצבעוניים, הים הכחול והיאכטות העוגנות ברציף. בתמונה שכזו יש גם אלמנט של מסגור המוביל את הצופה למרכז התמונה.

כדאי מאוד לתפוס התרחשויות מקריות ולהגיב מהר. אם הדגשתי כי בצילומי נוף עלינו לחשוב ולתכנן כיצד ייראה הצילום, הרי שבצילום חוויה – פשוט אין לנו זמן לזה. אם נתחיל לחשוב איך לצלם, מה כדאי וכו', הרי שנחמיץ ונפספס את החוויה הקוראת כאן ועכשיו. כל שעלינו להקפיד בצילום חוויה הוא על פוקוס וקומפוזיציה בסיסית ולוודא שמה שראינו וחווינו יצליח לעבור לעין הצופה.

לדוגמא: הזוג המאוהב בפיאצה בעיר "ברגמו"... Love Love Love. צילום שכזה נקרא "Snap Shot", משום שאין הזדמנות שנייה לצלם. 

מסגור, פוקוס ותאורה...

את תמונת הגגות המצורפת צלמתי מתוך החומה המקיפה את המבצר בעיר ברגמו, מתוך כוונה ל"מסגר" את התמונה ולמקד את הצופה למרכזה.
אחת הבעיות בצילום שכזה הינה שהפוקוס מתמקד בעיקר באזורים הקרובים ופחות באזורים הרחוקים (גגות העיר). על מנת להתגבר על בעיה זו, יש לצלם במפתח צמצם סגור ולפקס ידנית על האזורים הרחוקים יותר.בעיה נוספת הינה נושא התאורה - שכן בצילום רגיל ללא מבזק, קשת החומה תתקבל חשוכה. על מנת להתגבר על כך, השתמשתי במבזק חיצוני מוקפץ כלפי מעלה.

התרחשות...

תנועה והתרחשות יוצרת ענין בתמונה - דוגמת הזוג היוצא משער החומה. התמונה מכילה גם כאן אלמנט של מיסגור הנוצר ע"י צילום מאחורי החומה, וגם כאן נעשה שימוש בפוקוס ידני ובפלאש חיצוני מוקפץ, למרות שהצילום בוצע באור יום.

אלכסונים והולכת עין

האלכסון מצמרות העצים לכיוון הים, מסילת הרכבת הגורמת להולכת עין פנימה, הצבעוניות בפרטי התמונה.

דומני שכל הסבר נוסף מיותר. הקפידו לאחוז ישר את המצלמה והשתמשו בקו האופק המחבר את הים עם השמים כפלס מאזן.

אם זמנכם בידכם, נסו לצלם את אותו נוף בשעות שונות. תופתעו לגלות עד כמה שינוי התאורה בשעות שונות של היום מעניקות נופך אחר לתמונה.

צילום אנשים...

נסו לחשוב האם יש משהו מיוחד בצילום הפורטרט של הדמות שאתם מצלמים, האם יש בו משהו שונה ממה שאנחנו רגילים לראות בדרך כלל? נסו להקפיד על הכללים הבאים:

*קביעת קו הפוקוס באזור העיניים (ראו תמונת האיש עם כוס היין ברגע של אתנחתא).    

*טשטוש הרקע להבלטת האובייקט  (ניתן להשיג אפקט זה ע"י שימוש בצמצם פתוח).

*מיקום האובייקט בצורה נכונה בפריים תוך הקפדה על חוק השלישים.

*שימרו על אותנטיות בכך שתצלמו מרחוק. אנשים החשים שמצלמים אותם, נוטים לשנות את התנהגותם הטבעית (אם לדוגמא תצלמו שיכור ברחוב, הוא יהפוך מבלי דעת לרציני, כאשר יבחין בכם ). 

צילום בעלי חיים

בטיולנו בחו"ל  ובארץ נפגוש מן הסתם בעלי חיים כאלה ואחרים. יש לזכור שצילום בעלי חיים דורש  לא מעט סבלנות, למשל עד שכיוונו את המצלמה ושאר הפונקציות (מהירות תריס גבוהה), בעל החיים הסתובב או הסתתר מאחורי עץ וכו'. לא אחת אני נתקל בטיילים המנסים להתקרב לבעל החיים שברצונם לצלם תוך כדי קריאות התלהבות לחבריהם, אלא שבעל החיים נבהל ונס על נפשו. מה רב התסכול.

צעד אחד קטן ורועש לעבר בעלי הכנף יגרום להם להתעופף, ואתם תחמיצו את חווית ההנאה. המתינו בסבלנות ובדריכות וצלמו. כדאי ורצוי  להצטייד בעדשת זום, כזו שתאפשר לכם לצלם מרחוק. בחלק מהמקרים לא תהיה לכם ברירה אלא להשתמש בעדשה ארוכת טווח משום שהתקרבות לבעלי החיים פשוט תבריח אותם. 

צילומים המשקפים את רוח המקום

לכל מקום יש את הייחודיות שלו, כמו למשל בצילום הסמטה, בה קירות הבתים נושקים זה לזה... השכנים יכולים לשוחח מחלון לחלון, יחד עם זאת צמידות הקירות יוצרת צל בסמטה ומקלה על עומס החום בבתים.יש בסמטה שילוב של קירות צבועים לעומת מדרגות לא מרוצפות עם טחב, טיפוח הירק מצד אחד לעומת הכביסה התלויה וגלויה לעיני כל.

מה חסר בתמונה? 

בצילום המצורף אנחנו רואים שוב שילוב של הולכת עין, חוק האלכסונים וצבעוניות.מה חסר? תוספת של אנשים הולכים בקצה השביל לכיוון הכפר הייתה מעמיקה ומחזקת את תחושת הזרימה, או דמויות היושבות על הספסל ומביטות אל הנוף היו "מספרות את הסיפור"

לספר את הסיפור? כמה פשוט...ראו התמונה המצורפת בה אנשים יושבים על ספסלים ומביטים אל הנוף.

ועוד כמה תמונות....