כמעצבת חללים ותערוכות במיוחד, אני תרה רבות אחרי מקורות השראה שיעזרו לי בתהליך היצירה. אחד הנושאים שתמיד מאוד עניינו אותי והיוו בשבילי מקור השראה חשוב הוא ארכיטקטורה.

אדריכלות או ארכיטקטורה היא "אם האמנויות" כדברי א. גומבריך. ומוגדרת כתחום העוסק בתכנון ועיצוב חללים, העיסוק בחלל ומרחב עשוי לכלול את הסביבה הבנויה בכללה ברמת המקרו, ועד לעיצוב פרטים ברמת המיקרו. לכן בארכיטקטורה נמצא שילוב של המון נושאים מתחום העיצוב כמו למשל הקונספט, תכנון המבנה וצורתו, הסגנון, בחירת החומרים, טקסטורות, צבעוניות, תאורה ועוד כהנה וכהנה.

הפעם בחרתי לערוך הצצה במבנים שנחשבים הכי יפים או מעוררי השראה בעולם.

בית האופרה באוסלו: השלמת המבנה הייתה בשנת 2007, המבנה זכה בפרס האיחוד האירופי לאדריכלות עכשווית שהוענק למשרד האדריכלים סנוהטה מנורווגיה על התכנון. הבניין נחשב לאחד המונומנטים הבולטים בנורווגיה.מדובר במבנה הנמצא על שפת הים, צופה לנוף יפה של הפיורד. הבניין בוהק בלובנו בשמש הקיץ. הגג הזוויתי של הבניין מזמין הולכי רגל ללכת וליהנות מהנוף הפנורמי של אוסלו.

הוא נבנה כך שניתן לטפס לגג הבניין מבחוץ בשיפוע חד אבל לא קשה מדי. מהגג ישנה תצפית לעבר העיר. המבנה נראה חלק אינטגראלי מהטבע סביבו, הוא כאילו עולה מהים, בימי החורף כאשר השלג נערם על השיפוע והמים קופאים, נראה כי הבניין והמים הקפואים הופכים למקשה אחת.

הלובי בתוך המבנה, מוקף חלונות גבוהים עם מסגור מינימאלי המאפשרים תמונת נוף מרבית של הפיורד. בחללים הפנימיים הקירות מחופים בעץ אלון היוצר אווירה חמימה בניגוד לקרירות של הקירות החיצוניים הלבנים. צילום: יעל פאר

 

Krzywy Domek  - פולין: למרות שהוא נראה כמו ציור של צייר שיכור.. זהו בית אמיתי, למעשה מרכז מסחרי הכולל בתוכו חנויות, הממוקם בעיר סופוט שבפולין. הבניין נבחר פעמים רבות לאחד המוזרים ויוצאי הדופן מבחינת הסגנון האדריכלי, הקירות המעוגלים וחוסר הסימטריות יוצרים מראה מוזר ומעניין.

 יער של קוביות, רוטרדם, הולנד: הרעיון המרכזי שעומד מאחורי יצירתו של הארכיטקט פיט בלום, הוא ליצור יער של קוביות , כאשר כל קובייה מייצגת עץ מופשט בודד, לכן כל הכפר הופך ליער. הקוביות מכילות את אזורי המגורים.

לופטים במיטקה, יפןמבנה צבעוני ומיוחד המזכיר את הרעיון של המבנה בצורת כמוסות, טיפוס זה של מבנים פותח ביפן, הוא מבוסס על חללים/תאים קטנים הנותנים מענה זמני לצרכי לינה.

הכבשה- ניו זילנדהמבנה הוקם ב1991 - בזכות סוחר בדים מקומי בשם הנרי קלודייר, המבנה נבנה כולו מברזל גלי המעוצב ככבשה ענקית. הכבשה הפכה לאבן שואבת של תיירות לאזור. צילום: Jeff Hitchcock/flickr

סלסלה של מבנה - אוהיו, ארה"ב מבנה שמעוצב בצורה של סל פיקניק, הבניין  שייך לחברת יצרנית מוצרי קש וסלים לונגברגר.  צילום: ellenm1/flickr