מאת: רמי היפש

בשער: ועדת תחבורה, צילום ארכיון מודיעינט

הקדמה הגיעה לישיבות הוועדות השונות במודיעין. ישיבת ועדת התחבורה, שבראשותו של סגן ראש העיר אילן בן סעדון, המחזיק בתיק במועצה, הועברה בשידור ישיר בפייסבוק. לדברי בן סעדון, הדבר נועד ליצור שקיפות ולשתף בצורה בלתי אמצעית קהלים רבים בישיבה. 

הדיון החל בעדכוני תחבורה שוטפים והרחבה על איי טיפה – איי תנועה שמצרים את הכביש, בניית חניונים ושבילי אופניים, הרחבת פרויקט קווי ההזנק לאזורי התעשייה גם לנמל התעופה בן גוריון ולא רק לרמת החייל והכנסתם לפעולה של שישה אוטובוסים חשמליים שנועדו להוריד את רמת זיהום האוויר מתוך מטרה להגיע ל-50 אוטובוסים חשמליים בעתיד.

בכל הקשור לחידושים טכנולוגיים, שמעו בוועדה את מוטי מימון, מנכ"ל פינסטרה, שמפעילה את אפליקציית רב קו אונליין, שמאפשרת להטעין את הכרטיס בבית ובטלפון הנייד. לטענת מימון הדבר מפחית את הזמן שבו הנהג נאלץ למכור כרטיסים ומקל על זמני הנסיעה של האוטובוס. יאיר אמיר, יו"ר פורום מפעילי התחבורה הציבורית, טען כי בשנים האחרונות גדל מספר האוטובוסים בישראל וציין לשבח את מאמצי העירייה באימוץ התחבורה הציבורית.

אורי גור, חבר ועדת התחבורה ומנכ"ל השיווק של חברת מאיר, יבואנית כלי רכב, בהן הונדה, הרצה בפני הוועדה על המכוניות האוטונומיות – מכוניות ללא נהג שאמורות בעתיד להיכנס לכביש. המכוניות האלה אמורות להיות בטיחותיות יותר בעיקר בגלל שהן מצוידות בחיישנים המאפשרים להן לבחון את תנאh השטח ובכך להפחית את תאונות הדרכים. לדברי גור, השילוב של המכוניות האוטונומיות בעתיד ישנה גם את מודל אחזקת הרכב. אנשים כבר לא יקנו מכונית, אלא יזמינו מכונית אוטונומית וישלמו לה על פי השימוש.

"שיתוף הפעולה עם התושבים והנגשת המידע הם דברים חשובים מאוד וטוב שהם נעשים באמצעות שידור חי", אמר בן סעדון בסיכום הישיבה. "שקיפות היא לא סיסמה – היא מחויבות!".

.