החל מהחודש הבא, יולי 2019, יחויבו כל רוכבי האופניים והקורקינטים החשמליים ברישיון נהיגה ובקסדות עם מחזירי אור. את הרישיון יקבלו מי שיעברו מבחן תיאוריה רגיל או בחינה ייעודית לרכיבה. מבחן התיאוריה הייעודי מותאם לרוכבים, לצורך קבלת אישור הכשירות לרכיבה, והוא מורכב מ-30 שאלות מקצועיות הקשורות לרכיבה נכונה, לשימוש בדרך ולחוקי התעבורה.

בנוסף , יחויבו רוכבי אופניים וקורקינט חשמליים לחבוש קסדה עם מחזיר אור. כזכור, החוק קובע כי הרכיבה על קורקינטים ואופניים חשמליים מותרת מגיל 16 ומעלה.

מי שיהיו אחראיים על אכיפת החוק החדש יהיו שוטרי משטרת ישראל.

לטובת קוראי 'מודיעינט', להלן כל המידע בנושא כפי שמופיע באתר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים:

מאיזה גיל אפשר לעשות מבחן תאוריה ייעודי לרוכבים?

ניתן לגשת למבחן מגיל 15 וחצי. הרכיבה מותרת מגיל 16 בלבד.

היכן ניתן למצוא שאלות הכנה למבחן תיאוריה עבור רוכבי אופניים חשמליים?

שאלות הכנה (ותשובות נכונות) אפשר למצוא באתרים השונים ברשת העוסקים בלימודי התיאוריה.

ממתי נדרש להציג אישור כשירות לרכיבה על אופניים חשמליים?

החל מיולי 2019, רכיבה על אופניים חשמליים מותרת אך ורק לבעלי אישור כשירות לרכיבה. כבר עכשיו ניתן להירשם למבחן הכשירות הייעודי (A3) באתר משרד התחבורה.

כיצד נקרא מבחן הכשירות לאופניים חשמליים ולגלגינוע – קורקינט ממונע ומה הוא כולל?

משרד התחבורה קבע דרגה חדשה למבחן התיאוריה של אופניים החשמליים והקורקינט הממונע (A3). מבחן התיאוריה הייעודי כולל 30 שאלות מקצועיות הקשורות לרכיבה נכונה, לשימוש בדרך ולחוקי התעבורה. מי שיעבור בהצלחה את הבחינה יקבל אישור כשירות לרכיבה על אופניים חשמליים וגלגלינוע – קורקינט ממונע. 

האם מי שמחזיק ברישיון נהיגה מחו"ל (לא ישראלי) צריך לעבור את מבחן התיאוריה הייעודי לרוכבים לצורך קבלת אישור הכשירות לרכיבה?

מי שמחזיק רישיון נהיגה זר התקף גם בישראל אינו צריך לעבור את מבחן התיאוריה הייעודי לרכיבה. זאת, בתנאי שהרישיון הזר תקף בישראל.

כיצד נרשמים למבחן הכשירות לאופניים חשמליים?

תלמידי התיאוריה יידרשו להנפיק בתחנת הצילום כרטיס תלמיד (טופס ירוק) לצורך ביצוע מבחן התיאוריה עבור מבחן הכשירות לרכיבה. לאחר צילום הנבחן ומילוי הטופס, ניתן לגשת לבחינה בכל אחד מ-45 מרכזי בחינות התיאוריה, הפזורים בכל רחבי הארץ.

האם קיימים אופניים חשמליים שאינם מחייבים את הרוכב  לעבור מבחן כשירות נהיגה?

לא. רכיבה על כל סוגי האופניים החשמליים, מחייבת את הרוכב לעבור מבחן כשירות נהיגה היתר נהיגה מיוחד, אלא אם הוא כבר עבר בהצלחה מבחן תאוריה רגיל. 

נכון ל-1.1.19: מי שעבר מבחן תאוריה רגיל, כשיר אוטומטית לרכוב גם על אופניים חשמליים?

מי שעבר תיאוריה רגילה יכול לרכוב על אופניים חשמליים, בתנאי שהנפיק ממשרד הרישוי אישור כשירות. מבחן התיאוריה מקנה קבלת אישור כשירות לרכיבה, גם אם רישיון הנהיגה ברכב כבר לא בתוקף. 

האם גם רכינוע (הוברבורד) מחייב רישיון נהיגה/מבחן תיאוריה?

לא. מבחן הכשירות מיועד לרוכבים על אופניים חשמליים ועל גלגינוע - קורקינט חשמלי.

צילום: ארכיון מודיעינט, דוברות עיריית מודיעין