מאת: מערכת מודיעינט | צילומי הדמייה: 'מובילאיי'

סגן ראש העיר ומחזיק תיק התחבורה והבטיחות בדרכים, אילן יאיר בן-סעדון מדווח כי לאחרונה התקיימו פגישות מתקדמות בין העירייה לבין נציגי חברת 'מובילאיי', המתמחה בין היתר בפיתוח טכנולוגיות חדשניות המסייעות במניעת תאונות דרכים. בן סעדון מספר כי מטרת הפגישות היא קיום שיתוף  פעולה ייחודי עם החברה, במסגרתה תצייד 'מובילאיי' את האוטובוסים המסיעים תלמידים בעיר במערכות התראה מתקדמות שהפכו את האוטובוסים לבטוחים יותר ויסייעו בצמצום תאונות הדרכים.

חברת 'מובילאיי' הישראלית פיתחה בשנים האחרונות מערכת מהפכנית וייחודית מסוגה המיועדת לכלי רכב כבדים. מערכת זו מכונה Mobileye Shield+TM  והיא מותאמת בין היתר לאוטובוסים, משאיות וכלי רכב מסחריים הפועלים בשטחים עירוניים.

זו למעשה מערכת התרעה היקפית לכלי רכב כבדים המשלבת מצלמות חכמות ומנגנוני התרעה מתקדמים המוצבים על גבי כלי הרכב הכבד במיקומים אסטרטגיים. במהלך נסיעה, המערכת המשמשת כמעין "עין שלישית" לנהג כלי הרכב הכבד, יודעת להבחין בין עצמים וחפצים דוממים ובין תנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים באזורים בטוחים לבין הולכי רגל ורוכבי אופניים הסובבים את כלי הרכב הכבד ב"שטחים המתים", ובזמן אמת להתריע על כך בפני הנהג באמצעות מערכת התרעות קוליות וויזואליות הפועלות בתא הנהג כדי למנוע תאונה אפשרית. המצלמות מצויות במעקב מתמיד אחר סביבת הנסיעה ובמידת הצורך הן נכנסות לפעולה ומתריעות בפני הנהג על הימצאותם של הולכי רגל, רוכבי אופניים, רוכבי אופנוע וכדומה הנכנסים לאזור הסכנה אשר איננו חשוף לעיניו.

מנגנוני ההתרעה של  מערכת 'מובילאיי שילד פלוס' כוללים בין היתר: התרעה על סטייה מנתיב הנסיעה, התרעה מפני התנגשות ברכב שמלפנים, התרעה על אי שמירת-מרחק מכלי הרכב שמלפנים, התרעה על חריגה מהמהירות המותרת והתרעת התנגשות בהולכי רגל וברוכבי אופניים. בנוסף, יכולה המערכת להתממשק עם מערכות אחרות לצורך איסוף נתונים - ובכך לספק נתונים רלוונטיים הדרושים לשיפור רמת הנהיגה של הנהג.

רשות עירונית יכולה להשתמש בנתונים שנאספו  לצרכי איתור מיקומם המדוייק של תשתיות לקויות או מוקדי סיכון המועדים לתאונות דרכים. לאור נתונים אלה, יכולה הרשות לקבל החלטות בדבר תיקון תשתיות או פתרון להפחתת מוקדי הסיכון באותם אזורים וכך ליצור סביבה בטוחה יותר.

חברת מובלאיי נעתרה לבקשת בן סעדון לקיים פיילוט כאן בעיר ולהתקין את המערכת בחלק ממערך האוטובוסים של חברת קווים הפועלים כאן בעיר. זאת בתמיכתו של ראש העיר חיים ביבס ובשיתוף פעולה עם אריק סיני מנכ"ל חברת קווים.

בן סעדון: "הולכי רגל, רוכבי אופניים, ונהגים ככלל, חשופים מדי יום לתאונות דרכים קטלניות עם אוטובוסים, משאיות וכלי רכב מסחריים. רוב התאונות בשטחים עירוניים בין כלי רכב כבדים למשתמשי הדרך מתרחשות עקב הימצאות "שטחים מתים" מסביב לרכב, דבר המקשה על נהגי אוטובוסים ומשאיות להבחין בהולכי הדרך או רוכבי האופניים הנמצאים בשטח מת. אני מברך על שיתוף הפעולה החשוב עם חברת מובליאיי. מודה לראש העיר על הגיבוי והתמיכה. בטוחני כי צעד זה יוביל את מודיעין בקדמת הרשויות האחרות והיא תהווה מודל לחיקוי. לאחר התקנת המערכת במספר אוטובוסים נבצע בדיקה שלאחריה, נרחיב את הצטיידות האוטובוסים במערכת המתקדמת".

אורטל טיובי מנהלת פרויקטים חברת מובילאיי: "אנו מברכים על הצעד החלוצי שעשתה עיריית מודיעין מכבים רעות, צעד המביע מחוייבות עמוקה לשמירה על בטיחות תושביה ונוסעיה. נהגי האוטובוס מבלים שעות רבות מדי יום על הכביש , ואחראים לחייהם של נוסעים רבים באוטובוס. לפיכך, השפעתה של מערכת מובילאיי בקרב אוכלוסיה זו גדולה עוד יותר מאשר בקרב כלל הנהגים. בכוונתנו להרחיב את הפעילות ולהפוך את מודיעין מכבים רעות כעיר לדוגמה לערים אחרות."