מאת: מערכת מודיעינט | צילום אילוסטרציה: Depositphotos


מנתוני עמותת 'אור ירוק'  המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי בעשור האחרון נפגעו בתאונות דרכים מעל 21 אלף ילדים (0-14) בעת שהיו נוסעים ברכב. כמחצית מהם נפגעו בתאונות בתחום העירוני.

מן הנתונים עוד עולה כי 1,779 ילדים בגילאי 0-14 נפגעו בתאונות דרכים בעת נסיעה ברכב בשנת 2019 (ינואר-נובמבר). קרוב למחצית מהם, 750, נפגעו בתוך הערים והיישובים. מבין הנפגעים בתחום העירוני ילד אחד נהרג ו-13 נפצעו באורח קשה. עוד עולה מן הנתונים, כי בשנת 2019 (חודשים ינואר-נובמבר) נהרגו בתאונות דרכים בכבישי ישראל תשעה ילדים (0-14) כשנסעו ברכב ונפצעו באורח קשה 47 ילדים.

בסך הכול בעשור האחרון נפגעו 21,609 ילדים בתאונות דרכים בעת שהיו נוסעים ברכב, כ-2,160 בממוצע מדי שנה. מחציתם נפגעים בתחום העירוני: 10,476 נפגעו בעשור האחרון, כ-1,050 ילדים נפגעים בממוצע מדי שנה כנוסעים בתחום הערים והיישובים.

ומה המצב בגזרתנו? במהלך העשור האחרון נפצעו במודיעין-מכבים-רעות 182 ילדים בעת נסיעה ברכב, מתוכם אחד קשה והיתר קל. שנות השיא היו 2010 (43) ו-2011 (36).

זה הזמן לרענן את כללי הושבת הילדים באופן הבטוח ביותר עבורם: תינוקות עד גיל שנה חייבים תמיד לשבת במושב בטיחות כשפניהם נגד כיוון הנסיעה. במידה ומושב התינוק מותקן ליד הנהג, יש לוודא כי כרית האוויר מנותקת. במידה והתינוק/ת יושבים במושב האחורי, עדיף למקם את מושב הבטיחות במושב האמצעי. פעוטות מגיל שנה ועד גיל ארבע יכולים לשבת במושב בטיחות עם רצועות פנימיות עם כיוון הנסיעה. ילדים מגיל 4 ועד לגובה של 145 ס"מ, חייבים לשבת על מושב מגביה (בוסטר), המאפשר לחגורת הרכב להתמקם בצורה נכונה ונוחה על הגוף.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "הילדים שלנו הם הדבר היקר לנו מכל ולמרות זאת הורים רבים לא מקפידים על חגירתם כראוי ועל נהיגה בטוחה מספיק. הרבה מאוד ילדים קטנים נפגעים בתאונות במהלך נסיעה ברכב, במקרים רבים הם לא חגורים או לא ישובים במושבי בטיחות מתאימים לגילם. חסרות למעלה מ-200 ניידות משטרה בכבישי הארץ, לו ההורים היו פוגשים יותר ניידות הם לא היו נוהגים בצורה שמסכנת את ילדיהם. המשטרה חייבת להגביר את האכיפה והנראות המשטרתית בכבישים וזאת על מנת להרתיע את הנהגים מלהסיע ילדים לא חגורים אפילו בנסיעות קצרות או ליד הבית. יותר שוטרים ויותר ניידות בכבישים יצמצמו את עבירות התנועה ויצילו חיים".