מדוע לרוץ?

הריצה והספורט עוזרים לנו להתמודד עם החיים המורכבים והעמוסים של כולנו שרוב הזמן (בואו נודה בזה ) אנחנו יושבים.....לכן התזוזה של הגוף מביאה איתה רק דברים טובים.

זה לא פשוט יש קשיים רבים בדרך ישנם כאבים ובכל זאת חיידק הריצה תופס תאוצה ויותר אנשים מצטרפים לשיגעון הריצה בקבוצה או עצמאית..

לפעמים זה בהוראת הרופא לפעמים סתם כדי לרדת במשקל לחזור לכושר כך מתחילים כאשר המטרה היא לשלב את הריצה כחלק מהחיים.

האמת היא שלפני הריצה אפילו אתה בעצמך לא מבין מדוע אתה יוצא לריצה ,רוב הרצים יוצאים לרוץ מוקדם בבוקר לפני העבודה או בשעות הערב המאוחרות אחרי העבודה,באותם הרגעים זה פשוט לא נראה הגיוני אתה עומד להזיע ,להתאמץ ,קל זה בטוח לא הולך להיות ,ברגעים האלה עליך לחשוב על ההרגשה הנפלאה והסיפוק הרב שתרגיש אחרי הריצה זה לא משנה מה המרחק זה לא משנה כמה זמן התחושה הזאת שתלווה אותך בשעות שאחרי הריצה שווה את המאמץ.

מעבר לזה הריצה כפעילות הינה זולה ביותר אתה זקוק רק לנעלי ריצה, בזמן של מזג אויר טוב ניתן לבצעה בחוץ ובימים שמזג האוויר אינו מאפשר זאת ניתן לבצעה במקום סגור.

ריצה שורפת בצורה משמעותית הרבה יותר קלוריות מכל ספורט אחר. ריצה היא הפעילות הטובה ביותר על מנת להשיג שיפור בסיבולת לב ריאה ,הפגת מתחים, משפרת משמעותית את תחושת היכולת ההישגיות והביטחון העצמי.

הריצה 'מעניקה' לנפש לא מעט: שחרור אנדורפינים (מותנה בביצוע פעילות אירובית של לפחות חצי שעה) הגורמים לתחושה טובה במיוחד בעיקר אחרי הפעילות.

מבחינה פיזיולוגית השינויים המתרחשים עקב ריצה במשך תקופה ממושכת רבים ולהלן העיקריים שבהם: הפחתת הרקמה השומנית, עלייה במסת המינרלים בעצם (תלוי רבות בסוג המשטח עליו רצים, דרגת הקושי של הפעילות ועוד) ,שיפור בניצול הסוכר בדם – נמצא שאימונים אירוביים, המפעילים את מערכת לב-ריאה וכלי הדם, יעילים במיוחד לשיפור ניצול הסוכר בדם. 

על אף שהצעד ההתחלתי הוא קשה ומפחיד ולעיתים נראה מייאש .....לאדם שלא רגיל לרוץ בכלל ייקח זמן להרגיל את הגוף לריצה בתחילה זה יקרה על ידי שילוב של הליכה וריצה  אבל ברגע שעוברים את השלב הראשון ואת המשוכה הראשונה ומצליחים לרוץ חצי שעה ברצף ההרגשה היא נפלאה גם תחושת ההישג, הניצחון ,העמידה ביעדים מחזקות את הביטחון העצמי ואת ההרגשה הכללית.

הריצה היא אחת הדרכים הטובות ביותר לאיזון הגוף והנפש .

כמה דגשים כללים לפני שמתחילים:

 1. התייעצו עם רופא לפני תחילת הפעילות בצעו בדיקת אק"ג ובדיקות לחץ דם ודופק.
 2. חשוב להתקדם בהדרגתיות ובמתינות .לשמור על הגוף ולהקשיב לו בייחוד אם לא רצתם מזה זמן מה.
 3. הצטיידו בנעלי ריצה נוחות אמנם הריצה לא דרשת יותר מדי תכנון אבל יש להצטייד בנעליים שנוחות לכם בגדים מנדפי זיעה כובע ומסנן הגנה לצערנו מזג האוויר בארץ הוא חמים ברוב עונות השנה.
 4. הציבו לעצמכם מטרות ריאליות וטפסו אט אט במעלה ההר אל עבר היעדים שלכם.
 5. נסו לקבוע שעות קבועות לאימון כך שתתרגלו לבצע אותו כחלק משגרת היום.
 6. הקפידו על שעות שינה לפחות 6 שעות שינה בלילה.
 7. הקפידו על זמני התאוששות בין האימונים ,ההתאוששות של הגוף היא חלק בלתי נפרד מתכנית האימונים.
 8. אל תשכחו לשלב באימוני הריצה גם תרגילי כח וקורדינאציה שיתמכו בגוף ויהפכו אתכם לרצים טובים וחזקים יותר.
 9. שתו לרוויה קחו אתכם בקבוק מים לאימון והקפידו להרוות את הגוף במים שימו לב שתייה לא מספקת עלולה לחשוף אתכם למכת חום ואילו שתייה מרובה מדי יכולה להוביל להיפונתרמיה.
 10. בצעו חימום לפני הפעילות חשוב למניעת פציעות, התחילו את הפעילות לאט לאט תנו לשרירים להתרגל למאמץ ואז אם אתם מרגישים בנוח הגבירו לא פחות חשוב לאחר הפעילות לבצע שחרור ריצה קלה ורגועה או הליכה שנועדה להרפות את השרירים.
 11. בשלב הראשון שלבו ריצה והליכה לסירוגין אם יש לכם ספק איך להתחיל  פנו לאיש מקצוע לעזרה והכוונה

לכן אני מזמין אתכם לרוץ בקבוצה ,עם בן זוג ,או לבד, אני מבטיח לכם שהעיסוק בספורט ובריצה ישנה את חייכם וישפיע על כל תחומי החיים שלכם יחזק ויאתגר אתכם.