פרויקט הכדורסל הייחודי של תיכון עירוני א', בהובלת מועדון כדורסל עוצמה מודיעין, הוא פרי שיתוף פעולה של הרבה מאד גורמים - מחלקת הספורט העירונית, עמותת "סחלבים", מינהל החינוך בעיריית מודיעין, הנהלת וצוות בית הספר תיכון עירוני א' והנהלת מועדון כדורסל עוצמה מודיעין.

שמעון סלל רוה רודריגז, מנהל מועדון כדורסל עוצמה מודיעין, הוא האיש שהגה את הרעיון ועמד מאחורי החיבור בין כל הגורמים. היום, כשלוש שנים לאחר שהפרויקט יצא לדרך, העיר מודיעין קוצרת את הפירות, ורודריגז גאה להגדיר את הפרויקט כהצלחה חברתית, חינוכית ומקצועית. הוא אומר, שהחשיבה שעומדת מאחורי היוזמה הזאת היא, שנבחרת בית ספרית תורמת רבות לאקלים הבית ספרי ולגאוות היחידה של התלמידים כלפי המוסד בו הם לומדים. לדבריו, כשיש נבחרת המייצגת את בית הספר, כל קהילת בית הספר - תלמידים, מורים והורים - מגיעים לעודד, ותחושת השייכות מתעצמת. התופעה מוכרת מאד בארצות הברית ובעולם, וגם במקומות אחרים בארץ: כל בית הספר עומד מאחורי הנבחרת והנבחרת היא גורם מאחד ומגבש.

מדובר בפרויקט ייחודי, שקיים רק במקומות בודדים בארץ, לרוב במוסדות ותיקים כמו גמנסיה ראשון, עירוני ט' ת"א, הר ועמק גליל עליון, בליך ר"ג, ברנר פ"ת. עכשיו גם עוצמה מודיעין יכולה להתהדר בפרויקט חינוכי איכותי שכזה.

השחקנים המשחקים בפרויקט בכיתה ט', משחקים יחד גם במועדון כדורסל עוצמה מודיעין בקבוצת נערים ב' לאומית מרכז, ומתאמנים עם המאמן אמיר כנען גם במועדון וגם במסגרת בית הספר. בשנה שעברה הם זכו יחד באליפות המחוז לכיתות ח', והשנה הם זכו שוב.

במשחק גמר אליפות מחוז ירושלים,  פגשו על המגרש שחקני הכדורסל של תיכון עירוני א' מודיעין את תיכון היובל מבשרת ציון. הקבוצות שחקו זו מול זו בשלב הבתים. אז זה נגמר בניצחון צמוד של עירוני א' 39-33, והיה ברור לכולם שלגמר חוקים משלו, והכל יכול לקרות. המשחק הנוכחי נפתח בסל של לירן אזולאי, שאולי רמז על הבאות להגיע. היובל לא חיכו זמן רב, הגיבו בשלשה, והראו שהם באו לגמר כדי להוכיח שהניצחון בשלב הבתים לא מהווה מדד לתוצאה בגמר. 
היובל המשיכו את הפתיחה הטובה, ועלו ליתרון 7-4, אך שם נעצרו. הגנת עירוני א' נעלה את הסל עד לסיום הרבע, שהסתיים בתוצאה 15-7 למודיעין. הרבע השני התאפיין בחוסר זרימה התקפית של שתי הקבוצות, דבר ששיחק לטובת היובל, שצופפה בהגנה וכיוונה למשחק איטי עם מעט נקודות. ההגנה הטובה של עירוני א' אפשרה לשחקנים להגדיל מעט את היתרון, ובמחצית הייתה התוצאה 12 הפרש לעירוני א', 29-17.

למחצית השנייה עלו השחקנים ממודיעין לא טוב, ובדקה וחצי רצו היובל ריצת 5-0, שצמצמה ל-7 הפרש בלבד, 29-22. אמיר כנען, מאמן עירוני א', הגיב בטיים-אאוט, במטרה לסדר לשחקנים את המשחק והראש. זה השתלם, ובא לידי ביטוי בריצת 19-2! המומנטום, בראשותם של לירן אזולאי ועמית יהודאי, השאיר את היובל הרחק מאחור, והתוצאה הייתה 48-24. היובל הצליחה למזער נזקים עד לסיום הרבע השלישי ולרדת בפיגור 19 הפרש.


הרבע האחרון היה המשך ישיר למומנטום של עירוני א', שרקדו על המגרש כל הדרך לתוצאה 74-45, עם משחק קבוצתי נהדר שכלל 21 אסיסטים, הגנה מצוינת וחיבור נפלא. כל שנשאר היה לצפות בקפטן, עמית יהודאי, מניף גביע, לעיני מאות התלמידים וההורים שהגיעו לעודד.  עירוני א' זכו באליפות שנה שנייה ברציפות.

לירן אזולאי נבחר ל-MVP של הגמר, בתצוגה מדהימה שכללה 28 נקודות, 8 ריבאונדים ו-6 אסיסטים. איתי יקותיאל ושקד אוסקר נבחרו לחמישיית הטורניר, יחד עם עוד שני שחקנים מהיובל ושחקן נוסף מתיכון ליד"ה.

הקלעים:

לירן אזולאי עם 28 נקודות, שקד אוסקר 20 נקודות ו-11 ריבאונדים, עמית יהודאי 16 נקודות ו-7 אסיסטים, אלירן דאור 6 נקודות, אריאל ארגמן 6 נקודות ו-9 ריבאונדים, אריאל סולוניק 2 נקודות.

כן שחקו איתי יקותיאל ויואב שטרית.

 

המאמן, אמיר כנען: "אנחנו מאמינים ומרגישים שאנחנו משפחה, ואין כיף גדול מזה.  ידענו שהנצחון הזה מגיע לנו. הראינו דומיננטיות לכל אורך הטורניר, מבלי להפסיד אף משחק. ידענו שהיובל לא יתנו לנו את המשחק, וידענו שנצטרך לעבוד קשה. לשמחתי, השחקנים שלי עובדים מאוד קשה, וזה משתלם. לא ציפיתי שננצח בהפרש גדול בגמר. זה לא פשוט להגיע למלחה, מול מאות צופים, עם הלחץ, ולתת שואו, מול קבוצה טובה ומאומנת. אני שמח שהוצאנו לפועל ברמה גבוהה את תוכנית המשחק שהייתה לנו לקראת הגמר. זו שנה שנייה ברציפות שאנחנו מוכתרים אלופי מחוז ירושלים. זכיתי לאמן חבורה של גברים, שרוצים להתקדם, ללמוד ולעבוד קשה. התמיכה, העצות, ההכוונה והדרך שאשר חגי מתווה הם הסיבה המרכזית לכל מה שקורה במועדון, ומתווה את הדרך שלי כמאמן. אני רוצה להודות לאשר חגי, וכן לאורי צין, המאמן המנטאלי, שעובד עם השחקנים שלי, ועוזר לנו מאוד. אנחנו צוות מנצח! השאיפה היא שהקבוצה הזו תעפיל בעוד שנה-שנתיים לליגת העל לתיכונים, והדרך הנפלאה שעשינו בטורניר הזה בהחלט מראה שאנחנו בכיוון הנכון."

מנהל מועדון כדורסל עוצמה מודיעין, שמעון סלל רוה רודריגז: " אני חש גאווה ואושר רב, ואנחנו ממשיכים לטפס למעלה. העבודה שנעשית מהבסיס במועדון עוצמה מודיעין, שיתוף הפעולה עם בית הספר עירוני א' ואגף הספורט נותנים את אותותיהם. יש לנו צוות מנצח - מנהלים, מאמנים ושחקנים, ואנחנו עם הפנים קדימה. ליגת העל לבתי הספר מחכה לנו."

המנהל המקצועי, אשר חגי: "לפני 3 שנים, כשהגעתי למועדון, הקמנו את פרויקט הכדורסל לבתי ספר בעירוני א' במודיעין. כמנהל המקצועי של הפרויקט, הצבתי לנו מטרה - להגיע לליגת העל לבתי ספר! עשינו צעד גדול לעבר המטרה, וזכינו באליפות מחוז ירושלים לכיתות ט'. זה היה ניצחון ענק בתצוגת כדורסל מעולה!!! כעת אנחנו עם הפנים קדימה, ויוצאים ביחד לטורניר כדורסל בצרפת. כשהצטרפתי לעוצמה, אמרתי שאחת המטרות שלי, מעבר לקידום המועדון והשחקנים, היא קידום מאמנים. הבאתי את אמיר כנען למועדון, ולשמחתי אני רואה אצלו עבודה של מאמן מקצועי, רציני ומשקיען, שיודע להקשיב וליישם. אני גאה באמיר וגאה בשחקנים."

בדף הפייסבוק שלו כתב אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק הספורט: "ברכות לנבחרת הכדורסל של תיכון עירוני א׳ שזכתה באליפות מחוז ירושלים בכדורסל, בהדרכתו של המאמן אמיר כנען. לפני כשנתיים הקמנו את הקבוצה, ביוזמה משותפת של מחלקת הספורט, מועדון כדורסל עוצמה מודיעין וצוות מורי ומנהלי התיכון. ריכזנו את השחקנים המוכשרים ביותר בעיר בבית ספר אחד, עם מסלול לימודים ואימונים מיוחד, במטרה להגיע בעוד כשנתיים לליגת העל לתיכונים. השחקנים הצעירים והמוכשרים האלה עשו צעד נוסף אל המטרה. אלופים!"

 

ביום חמישי הקרוב יטוסו השחקנים לטורניר כדורסל בצרפת, לייצג את המועדון, את מודיעין, את מרכז עצמה ואת מדינת ישראל בטורניר שמארגנת ליגת Kids Game Basket בעיר מולוז (Mulhouse) בחבל אלזס שבצרפת.

השחקנים יצאו כשהם מלווים על ידי מאמן הקבוצה, אמיר כנען, ובנציגי הנהלת המועדון, כדי להשתתף בטורניר המיועד לשחקנים בני 15 ומטה. הטורניר אמנם מתקיים זו הפעם השלישית, אולם זו הפעם הראשונה שיש בו נציגות של ישראל, ועוצמה מודיעין תהיה הנציגה היחידה היוצאת מהארץ. עוד ישתתפו קבוצות מצרפת, איטליה, שוויץ, תורכיה ואלג'יר.

רודריגז מגלה, שהנהלת המועדון יוצרת בשנים האחרונות קשרים עם גורמי כדורסל בכירים ברחבי העולם, וכך השחקנים נהנים מחשיפה למאמנים בינלאומיים ולשיטות אימון מתקדמות הנהוגות בעולם, וכן זוכים לשחק לצד ומול שחקנים בני גילם מארצות שונות, יוצרים קשרים חברתיים וחווים כדורסל קצת אחר. הוא מדווח שבמסגרת קשרים שיצר לביא חלפי עם גורמי כדורסל בצרפת לפני כשנה, הניב כעת הזמנה של השחקנים ממודיעין להשתתף בטורניר, שימשך 3 ימים, בתאריכים 2-4.3.18. הנסיעה מסובסדת על ידי המועדון, ונתמכת גם על ידי מרכז עצמה. בזכות הקשרים שנרקמו בין עוצמה מודיעין לבין אקדמיות הכדורסל The Academy בגראן קנריה (Gran Canaria) בספרד, יצאו השנה שחקני המועדון בפעם השלישית למחנה כדורסל מקצועי בגראן קנריה.

על הפרויקט

פרויקט הכדורסל של עירוני א' ועוצמה מודיעין מציע מסלול מסודר ומקצועי, שמוביל את השחקנים הטובים, הלומדים בכיתות ו', להגיע ביחד לאותה כיתה באותו בית הספר בחטיבת הביניים, ולהתאמן ביחד גם לפני יום הלימודים, גם במהלכו, וגם בשעות אחר הצהריים והערב, במסגרת קבוצות הליגה של עוצמה מודיעין, והכל בתיאום מלא בין בית הספר והמועדון.

לפני עשר שנים, בשנת הלימודים 2007-8, עוצמה מודיעין והמאמן אשר חגי העלו את נבחרת תיכון מור לליגת העל של התיכונים. רודריגז אומר היום, שהנהלת המועדון ראתה אז מה הנצחון הזה עשה לבית הספר, לשחקנים ולמועדון, וחפשה פרטנר להמשיך את ההצלחה. הפרטנר נמצא בדמות מנהל בית הספר עירוני א', ד"ר דביר שלומי.

"אחרי הרבה מאד שנים, הבינו בעיר את חשיבות העניין. לשמחתנו, אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק תרבות נוער וספורט, וחנן דנציגר, מנהל מחלקת הספורט העירונית, יחד עם עמותת סחלבים, נענו ליוזמה שלנו, והחליטו לצאת עם הפרויקט הייחודי. מצאנו אצל מנהל עירוני א', דביר שלומי, אוזן קשבת והבנה לחשיבות הספורט בכלל והכדורסל בפרט, וראייה ארוכת טווח, שבוודאי תביא לבית הספר ולעיר הישגים מרשימים בעתיד. אתרנו שחקנים מוכשרים מבתי הספר היסודיים בעיר, והצענו להם לעבור ביחד לתיכון עירוני א'. לזכותה של עיריית מודיעין יאמר, שגם לתלמידים שלמדו בבתי ספר שאינם מוזנים באופן טבעי לעירוני א' היא איפשרה להגיע. חשוב גם לציין את הורי התלמידים, שעזרו מאד בדחיפת הרעיון, פשוט כי הם מבינים את חשיבות העיסוק בספורט, ויודעים עד כמה הכדורסל משמעותי בחיי ילדיהם."

בספטמבר 2015 נפתחה השנה, ובבית הספר עירוני א' נפתחו שתי כיתות ז', בהן רוכזו כל שחקני הכדורסל. בספטמבר 2016 נפתחה שנת הלימודים השנייה של הפרויקט, עם 20 שחקנים בכיתה ז' ועוד 14 שחקנים שהחלו ללמוד בפרויקט בשנה הקודמת ועלו לכיתה ח'. בשנה זו לקחו תלמידי כיתה ח' את האליפות בפעם הראשונה. ב- 2017, שנת הלימודים הנוכחית נפתחה עם 45 שחקנים, בשלוש שכבות גיל: 16 שחקנים בכיתה ז', 16 שחקנים בכיתה ח' ו-13 בכיתה ט'. את השחקנים מאמנים שני מאמני ליגה מנוסים. אמיר כנען מאמן את כיתות ז' ו-ט', ודביר שיינגורטן מאמן את שחקני כיתות ח'.

רודריגז: "במהלך הקיץ בוגרי כיתות ו' מתאמנים עם אשר חגי, שמכין אותם לקראת הכניסה לפרויקט. בשנת הלימודים השחקנים מגיעים לעתים בשעה 6:30 לבית הספר, ומתאמנים עם מאמני קבוצות הליגה של עוצמה מודיעין, דביר שיינגורטן ואמיר כנען, ופעם נוספת עם מאמן אתלטיקה ועם מאמן מנטאלי מטעם המועדון. 
הילדים מאד מחויבים לפרויקט, לבית הספר ולעיר מודיעין. הם מקבלים המון ומחזירים לנו המון. לשחקנים הטובים סוף סוף יש מקום מסודר, שמעניק להם אפשרויות להתקדם, והם לא צריכים לחפש את זה במקום אחר. אשר חגי הצליח לסחוף אחריו את השחקנים. הוא ידוע כמי שמגדל שחקנים, ושחקנים בולטים, שאולי היו מחפשים מסגרת מחוץ לעיר, נשארו בזכות הפרויקט ובזכות המועדון שלנו.

כבר בסוף השנה הראשונה הבנו, שהצלחנו להרים דבר מדהים. זה ממש הישג! הפרויקט הצליח מעל ומעבר. כשהילדים האלה יגיעו לכיתות י"א-י"ב, אני מעריך שנהיה בליגת העל."

לביא חלפי, מנהל תפעול ורכז חברתי במועדון כדורסל עוצמה מודיעין, אומר שכבר אחרי שנה בלבד, הפרויקט עלה על דרך המלך. כראיה, ילדים ממגמת הספורט של עירוני ב' ומתיכון מו"ר עברו לפרויקט בכיתה ח', וגם מבתי ספר אחרים מבקשים לעבור אליו, לאור ההצלחה שלו. חלפי מדווח, שההורים מאד מרוצים מבית הספר בכלל ומפרויקט הכדורסל בפרט, חשוב מכך – השחקנים מאד מרוצים. "שחקני הפרויקט הם שחקנים מובילים בקבוצות הליגה של עוצמה, עם הרבה מאד אימונים בשעות אחר הצהריים. במסגרת הפרויקט הם נדרשים להגיע לבית הספר לשעות אפס, והם מגיעים ברצון. הילדים שמחים להגיע לבית הספר, ומסבירים לנו שגם בית הספר טוב, וגם טוב להם בפרויקט הכדורסל."

 

ספוילר: בקרוב תהיה גם בשורה לגבי פרויקט כדורסל לבנות. רודריגז אומר שבעתיד הנראה לעין נתבשר על פרויקט דומה גם עבור בנות.