אורית דודאי ליאני, נשואה ואמא של עידו 16 ורום 13, מתגוררת ביישוב לפיד. גולשים בקבוצות הפייסבוק השונות, לא יכולים לפספס את הגרף העולה של פרסומיה וההסתייעות הגדלה בשירותיה. היא מתמחה ביישובי הסביבה, מגשרת, בעלת תואר בניהול ובקרוב תתחיל בלימודי שמאות מקרקעין. זו חשיפה עיתונאית ראשונה עימה והיא נערכת - איך לא בלפיד, הבית שלה.

-מה מייחד אותך כמתווכת בנישה שהיא כ"כ רוויה?

"יש פתגם יפה שאומר 'אין חכם כבעל ניסיון'. יש לי ניסיון רב באזור אישי ומקצועי. אני מכירה את לפיד עוד משלב התכנון. אני שותפה פעילה בהקמת לפיד ומכרתי מאות בתים בו ובישובים נוספים. יש היבטים שצריך לקחת בחשבון בתהליך תכנון של קניית בית, ואני מביאה גם את הידע הזה ועוזרת לקונים לעשות את התהליך נכון".

היא עובדת בשיתופי פעולה של WIN-WIN עם מתווכים רבים באזור, וכך היא חושפת את הנכס שלהם לקהל לקוחות מקסימלי. "באופיי אני טוטאלית וביצועיסטית" היא צוחקת. "כאשר אני לוקחת על עצמי נכס למכירה, אני אעשה את המקסימום כדי לטפל בו ולדאוג ששני הצדדים יהיו מרוצים. אם אפשר בחיוך ובאוירה הכי נינוחה שאפשר. אני אדם תקשורתי וחברותי וזה מקרין על העבודה שלי".

-יש משהו שמיוחד בישוב ממנו את באה עצמו?

"תראה, בלפיד נבנו 27 דגמים שונים של בתים ולכן ההיצע מגוון. גם בכפר האורנים נבנו מספר דגמים של בתים, כאשר מגיע לקוח ולאחר תשאול אני מבינה מה הוא מחפש, אני יכולה להפנות אותו לבית שהכי מתאים לו כאשר אני לוקחת בחשבון את מכלול הנתונים. אני מכירה את האיזור כמו את כף ידי. "

 -איך היית מאפיינת את יישובי הלווין של מודיעין?

"שאלה טובה. לדעתי אלו יישובים קטנים, חילוניים (מלבד חשמונאים), בתים פרטיים, ומיקום שנושק למרכז הארץ. בכל הישובים בולט הפן הקהילתי ומעורבות של תושבים בעשייה וכתוצאה מכך ישנה גם השפעה של התושבים על הנעשה. לדעתי, לגדל ילדים במקומות כאלה זה סוג של חממה. בתי ספר קטנים ולא עמוסים, מכירים את כולם ורואים את הפרט. יש ועדות של התושבים שדואגים להיות עם האצבע על הדופק בכל עניין. אני מאמינה כי מי שאוהב להיות חלק מקהילה איכותית יש לו את האפשרות לחיות חיי קהילה ומעורבות וזאת כמובן בחירה".

 

-אם אחפש בית באזור מודיעין, למה יהיה כדאי לקנות היום בלפיד,בכפר האורנים, ויישובי הלווין?

בנוסף לדברים שכבר נאמרו, "מהבחינה הכלכלית קיים היום חוק פיצול צמודי קרקע שמאפשר הכנסה נוספת מיחידה מניבה. מעבר לזה האזור ממשיך מתפתח ולפי כל הנתונים המחירים רק ימשיכו לעלות באזור.

זאת ועוד, רק לאחרונה  התפרסם במקומוני האיזור כי משרד התחבורה ירחיב את כביש 446 מצומת לפיד ועד מודיעין עילית, ל- 4 מסלולים. במקביל ובלי קשר לעבודות הללו,  נמשכות התוכניות להקמת הכביש המזרחי עוקף לפיד שיתחבר לצומת מכבים רעות. עם יד על הלב - ואני אומרת את זה לכל לקוחותיי - לטעמי היישובים באזור מהווים אלטרנטיבה ירוקה, שקטה ואיכותית למודיעין. זה לגור במרכז הארץ בתנאים של כפר. איכות חיים, בתים פרטיים, קהילה איכותית".

-אפשר מספרים?

"לדוגמא: קוטג' דו משפחתי 5.5 חדרים עם גינה של 150 מ"ר במודיעין נמכר ב- 3,220,000 שקל.  הבית האחרון שנמכר בכפר האורנים עם נתונים דומים, קוטג' דו משפחתי  משופץ, 5 חדרים עם גינה של 145 מ"ר לנוף נמכר ב- 3,000,050 שקל. אז תגיד לי אתה מה עדיף?".

-מה טווח המחירים האיזורי? תעשי לנו סדר בבקשה.

"כמו שאמרתי יש מגוון רב של בתים והמחירים בהתאם. אני מחזיקה פה פירוט עסקאות אחרונות שבוצעו ביישובים והם כמובן מאפשרים הצצה לטווח המחירים הנוכחי.

בניל"י 6 חדרים, חד משפחתי,170 מ"ר בנוי נמכר ב- 2,000,060 שקל.

בשילת 5 חדרים, חד משפחתי, 160 מ"ר בנוי נמכר ב- 4,140,000 שקל.

בלפיד 6 חדרים, חד משפחתי, 194 מ"ר בנוי נמכר ב- 3,750,000 שקל.

בכפר האורנים 5 חדרים, דו משפחתי, 142 מ"ר בנוי נמכר ב- 3,000,050 שקל.

בחשמונאים 7 חדרים, 197 מ"ר בנוי, נמכר ב- 2,610,000 שקל.

-נניח שיש לי בית למכירה, מה היית מציעה לי.

"לפנות אלי כמובן (היא צוחקת) אם להיות יותר רצינית בעל דירה חייב להכיר את השוק, לדעת מה ההיצע ומי ה"מתחרים". חשוב מאוד לעבוד עם מתווכים מקצועיים ואמינים שסומכים עליהם ויש אסמכתאות שהם בעלי רשת קשרים ענפה עם מתווכים אחרים ויכולים להיות ראש גשר לקונים רלוונטיים רציניים ובשלים".

-מה עוד?

"ללכת עם תחושת הבטן, האינטואיציה בבחירת האנשים שאיתם אתם רוצים לעבוד. הבטן שלך יודעת ומרגישה ובדרך כלל מאותתת לך כבר בשנייה הראשונה. אם מרגיש לך נעים ובטוח זו התחלה טובה. כל הרגשה שלילית אחרת שעולה מצביעה על הבאות".

ליאני מציעה גם לתמחר את הבית נכון. "אף בית לא זהה לזה של השכן", היא מציינת, "המיקום שונה, יש תוספות שונות, יש הבדלים אם קיימים היתרי בניה, שיפוצים שיש לבצע בבית, פינוי הבית, תשלומים שיש לקחת בחשבון ועוד".

אין לה ספק שרק מתווך דירות אמין שבאמת מכיר את השוק יכול לתמחר את הדירה נכון. ליאני: "כאשר מתמחרים לא נכון מפספסים את הקונים הרציניים שמגיעים ורואים שהמחיר גבוה מדי. זה יוצר מצב שבהמשך המוכר יצטרך להוריד מחיר וזה עושה נזק גדול ואף יכול לשרוף את הדירה בשוק".

היא ממליצה לא להגיע למכירה "בלחץ". גם כאשר יש לחצים כספיים היא מפנה את לקוחותיה לאנשי מקצוע שהיא עובדת איתם כדי למצוא פתרונות.

ליאני: "כולנו יודעים שבית זו אחת ההשקעות הגדולות בחיינו ויש להתייחס לכך ברצינות הראויה. ע"פ השמאי לוי יצחק 'למכור היום דירה בממוצע הארצי  עומד על לא פחות מ 10 חודשים'. כמובן שמי שמוריד את המחיר מתחת למחיר השוק יצליח למכור מהר יותר".

-מה עם הצד של הנראות והאסתטיקה של הבית?

"כמה שזה רלוונטי. צריך לזכור שכאשר רוצים למכור את הבית הנראות שלו חשובה מאוד. יש לעשות ניתוחים קוסמטיים כמו צביעת קירות, החלפת דלתות. לצמצם רהיטים זה עושה רושם נקי וגדול יותר ומאפשר לראות את הפוטנציאל של הבית. וכמובן לסדר ולנקות את הבית ולדאוג שיהיה ריח נעים".

משפט מוטו לסיום אפשר?

"ועוד איך. המוטו שלי הוא "תעבוד כאילו אתה לא צריך את הכסף, תאהב כאילו מעולם לא נפגעת ותרקוד כאילו אף אחד לא מסתכל וזה של רנדל ג' לייטון. משפט חכם שאני משתדלת להתנהל לפיו".