יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, שמאי המקרקעין אוהד דנוס, פרסם השבוע את סקירת מחירי הדיור הרבעונית הקבועה אותה הוא מגבש על בסיס מודל העבודה של השמאי הממשלתי הראשי, ומתייחסת לרבעון השלישי לשנת 2017.
סקירתו של דנוס  נעשית באותה השיטה בה השתמש השמאי הממשלתי הראשי, ונחשבת בידי רבים לאמינה ועדכנית.
הסקירה בוחנת מחירי דירות 4 חדרים בלבד, ב-16 ערים בישראל בהן בוצעו מירב העסקאות ברבעון הנסקר. הדירות שנבחנות הן דירות יד שנייה כמו גם דירות חדשות.
על פי סקירתו של דנוס נראה כי לאחר כמה רבעונים של עלייה במחירי הדירות, נתוני הרבעון השלישי מעידים על ירידת מחירים בכמה ערים. מהסקירה  עולה שבמודיעין המחיר הממוצע לדירת ארבעה חדרים הוא 2.050 מיליון שקלים, ירידה של 1% לעומת הרבעון הקודם. 
בסך הכל נצפתה  ירידה של 0.2% במחיר הממוצע של דירות 4 חדרים ב-16 הערים שנסקרו לעומת הרבעון הקודם.
הטבלה לקוחה מאתר וואלה נדל"ן
דנוס מציין כי :"הירידה הדרמטית בהיקף העסקאות מהרבעון המקביל אשתקד (בשיעור של 45%), מלמדת שלא מדובר בשוק נדל"ן המתפקד באופן נורמלי, כי אם בשוק המצוי בתקופת שפל שעיקרה נובע מציפייה לירידות מחירים"
לאחרונה התייחס השר  משה כחלון לטיפול במשבר הדיור: "אנחנו עובדים כל הממשלה כדי להילחם ביוקר המחייה, לפתור את משבר הדיור ולהצמיח את המשק. קיבלנו משבר דיור גדול וקשה של 12 שנים. לקחתי על עצמי את המשימה הזאת והתחייבתי להביא תוצאות. אנחנו נתכנן, נשווק, נבנה ונבנה ונבנה עד שמשבר הדיור ייפתר. אנחנו מכינים את מדינת ישראל לעשרים השנים הקרובות מבחינת תכנון, תשתיות ועתודות קרקע."
 
צילום: חיים מסיקה