מאת: רמי היפש

ההגרלה הגדולה השנייה של מחיר למשתכן אמנם הסתיימה לפני החגים, אבל תוצאותיה מתעכבות. חלק מהעיכוב נגרם בשל מאבק זכאי סדרה ב' בני שוהם נגד ההגרלה ביישוב שמיועדת לזכאי סדרה א' בלבד. הם הגיעו עד לבג"ץ בעניין.

הטענה של זכאי סדרה ב' בשוהם היא על הפלייה לרעה. ההבדל בין זכאי סדרה א' לב' היא בזמן שבו הזכאים נרשמו במשרד השיכון. בשל העובדה ששוהם הוא מקום מבוקש ויקר יחסית, ההגרלה אטרקטיבית מאוד. העתירה של זכאי סדרה ב', שעוררה מתח ביישוב בין שתי הקבוצות, הובילה לכך שההגרלה בשוהם הוקפאה והוצאה מההגרלה הגדולה, שהיתה אמורה להיערך בסוף אוקטובר.

הבלבול ששרר במשרד השיכון בשל הוצאת ההגרלה הזאת הוביל לשרשרת של תגובות – גם של הרשויות המקומיות וגם של משרדי השיכון והאוצר. חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, שניסה לפני ההגרלה השנייה לפתוח אותה לזכאי סדרה ב' בני מודיעין, פנה לפני כמה ימים במכתב למטה הדיור במשרד האוצר ולמשרד השיכון בדרישה לפתוח את ההגרלה לזכאי שתי הסדרות בשל ההקפאה בשוהם.1,763" יחידות הדיור שנכללו בהגרלה זו, בשכונת מורשת בעיר, הן המנה האחרונה של דירות מוזלות בחמש השנים הקרובות לפחות", כתב ביבס במכתב. "אין בתכנון הקמת שכונות נוספות או פרויקטים חדשים של דיור בר השגה, ולכן משמעות ההחלטה השגויה היא שלזכאי סדרה ב' לא תהיה כל אפשרות לזכות בדירה בעיר בעתיד הנראה לעין. המצב ותנאי ההגרלה ותוכניות הפיתוח שהביאו לקבלת ההחלטה לגבי שוהם, תקפים גם במודיעין ולכן יש צורך במדיניות שוויונית ואחידה בכל הארץ".

הרצון לפתוח את ההגרלות לבני המקום קיים בהרבה מקומות בישראל ובחלק מהמקרים נפתחו ההגרלות מראש גם לזכאי סדרה ב', כמו בבית שמש או במקומות שבהם הביקוש לדירות שמיועד לבני המקום תואם את מספר הדירות שמוקצות להם.

במשרדי האוצר והשיכון החליטו להרוויח זמן. בתחילה נמסרה הודעה שההגרלה עצמה, שנועדה לסוף אוקטובר, נדחית. ביום שני השבוע הודיע משרד השיכון שייפתח חלון הזדמנויות נוסף להרשמה להגרלה, לזכאי סדרה א', שהתחיל בין חמישי לשישי ויסתיים ביום רביעי הקרוב 1 בנובמבר.

בנוסף, בתשובת המדינה לבג"ץ בשוהם, הודיעה הפרקליטות שרק ההגרלה בשוהם מוקפאת ואילו שאר ההגרלות יתקיימו כסדרן. לא נקבע מועד חדש בעתירה הזאת.