כבר בתחילת הדרך עולה השאלה : איך לנהל נכון את המכירה של הבית ולקנות בית אחר, כך שהכסף יעמוד לרשות המוכרים בזמן, מועדי הפינוי והמעבר לבית החדש יתאימו והכל ילך חלק, בלי נזקים כספיים ומעברי דירה מיותרים ?

לדוגמא : זוג מוכרים , פנו למשרדנו לייעוץ, הם שקלו למכור את דירת ה - 4 חדרים שלהם בשכונת קייזר, סוכן שלנו, בן שוחט קבע איתם פגישה, במהלכה התברר כי הזוג מעדיפים לקנות קודם נכס אחר בשכונת בוכמן, בית צמוד קרקע גדול מימדים ורק אח"כ לצאת במכירה לנכס שלהם, במהלך התשאול נתבקשו הזוג לענות האם יוכלו להתחייב לקניית בית חדש מבלי למכור את דירתם והאם הם מבינים את המשמעות של קניה לפני מכירה, כלומר שעליהם לקחת הלוואת גישור או להשתמש בהון העצמי שלהם לשם כך, להגדיר מראש תנאי תשלום ומה אם חס וחלילה המכירה שלהם תתעכב או שהם ייקבלו מחיר נמוך יותר ממה שציפו לו, האם הם מוכנים לקחת את הסיכון שבהפרת חוזה ותשלום מוסכם בסך 10% ממחיר הנכס שהסתכם ב כ 400,000 ₪ ? . תשובתם היתה "כמובן שלא", לכן ייעצנו להם ראשית לצאת במכירה, בלי לחץ, לתת לאיש מקצוע לנהל אותה בצורה האוביקטיבית ביותר ולהשיג להם את התוצאה הטובה ביותר ורק כשיידעו את תנאי התשלום יוכלו להתחייב בהתאם לקניה ולא ההיפך ואכן כך קרה. במקביל למכירה, הפנה הסוכן את הזוג ליועץ משכנתאות של הבנק שהוציא להם אישור עקרוני כדי לדעת באם תהיה להם היכולת הכלכלית להשלים את החסר - כך ביצעו תהליך מכירה נכון וגם תהליך קניה בטוח.

אם כך ניתן לומר כי ניהול לקוי של התהליך עלול לגרום לכם, המוכרים לנזקים כספיים, על ידי כך שתפספסו את הקונים שיתנו את המחיר הכי טוב על הבית שלכם, כי כשהם יגיעו, אתם עדיין לא תהיו בשלים למכור, מאחר ועדיין לא מצאתם את הבית שאתם רוצים לקנות-ולהיפך. לעומת זאת, ניהול נכון של תהליך זה יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף ועוגמת נפש!

אם אתם רוצים למכור ולקנות נכס, להלן המלצותינו :

  • התחילו במכירה, נהלו אותה נכון(צאו במחיר ריאלי, קחו את פרטי הקונים, דרשו הצעות מחיר כתובות ) וקבלו את המחיר הטוב ביותר שאפשר ע"י התמחרות ביניהם.
  • סכמו עם הקונים שלכם על פינוי תוך מינימום של 6-8 חודשים על מנת שיהיה לכם מספיק זמן לחפש נכס ראוי ולקנות אותו .
  • בדקו עם הקונה אפשרות, שבמידת הצורך תוכלו להישאר בדירה כשוכרים לעוד מספר חודשים, או לחילופין אף לגור בשכירות זמנית.
  • לאחר שמכרתם, עברו לתהליך הרכישה -עם כסף ביד, ידכם תהיה על העליונה ואתם תהיו קונים אטרקטיביים בעיני המוכרים של הבית שתרצו לקנות, זה יעניק לכם כוח מולם במשא ומתן ויגרום להם להעדיף אתכם על פני קונים אחרים, שעדיין לא מכרו ולא יודעים בדיוק כמה כסף יש להם ומהם תנאי התשלום לרכישה.
  • לסיכום , זכרו שיש מחיר כבד לטעויות שלכם וכדאי להתייעץ קודם עם איש נדל"ן מנוסה במידה ואתם לא בטוחים.

מאת: שי אנקורי – יועץ נדל"ן ומנהל חטיבת המסחר ושיווק פרוייקטים בסוכנות אל הנכס מודיעין, מכבים, רעות, מגשר ויועץ עיסקי וליאורה שיין – יועצת נדל"ן ומנהלת שיווק ומכירות אל הנכס מודיעין,מכבים,רעות