מאת: רמי היפש

השבוע קיבלו כ-15 אלף זכאים מסרונים ממשרד הבינוי והשיכון המודיע להם שהם זכו בהגרלות מחיר למשתכן. כמעט 1,300 מהם היו על דירות במודיעין, אחת ההגרלות הנחשקות בסבב הראשון של ההגרלה הגדולה שעליה הכריז שר האוצר משה כחלון.

בין הזוכים היו גם 256 משקי אב העונים לקריטריונים בני מודיעין. משפחות שגרות במודיעין כמה שנים או בני המקום שהיו בעיר בארבע מעשר השנים האחרונות. אלעד שמעונוביץ', חבר המועצה שמחזיק בתיק הצעירים, קיבל לא מעט הודעות על אנשים שזכו בהגרלות.

"זה דבר שמחמם את הלב. לראשונה 20% מהדירות בהגרלה הוקדשו לבני מודיעין והסיכוי לזכייה בדירה היה 1 ל-3. זה משמח כי אנחנו מלווים את הצעירים האלה כבר שנתיים במרכז הצעירים ודאגנו שהם יירשמו כזכאים".

אבל שמעונוביץ' גם ממהר להוריד את האופוריה של הזוכים בדירות, שכן הדירות הן בשכונת מורשת שעדיין לא עברה את כל אישורי התכנון ולא בוצעו בה כלל עבודות תשתית. "שמעתי אנשים ממשרד השיכון ומשרד האוצר שדיברו השבוע על כך שאנשים יקבלו את הדירות בתוך שלוש שנים וזה לא נכון. לא במודיעין ולא בכמה מקומות אחרים. בעבר השיווקים של המכרזים המוזלים כמו מחיר למשתכן ומחיר למטרה היו אחרי שהשכונות קיבלו את כל היתרי הבנייה. במורשת עדיין אין היתרים וייקח זמן עד שהדחפורים יעלו. האנשים שזכו בדירות יצטרכו לחכות לפחות עוד ארבע שנים עד שיקבלו את המפתח לדירה – וזה במקרה הטוב".

כמובן שהדבר הזה לא עוצר את כחלון שהודיע שבחודש הבא תתחיל הגרלה גדולה נוספת של דירות, בהן גם דירות במודיעין.

ייתכן שהדירות שיוצעו בהגרלה יכללו שלושה מגרשים שהמדינה הצליחה לשווק בשכונת מורשת באחרונה לבניית 345 יחידות דיור במסלול מחיר למשתכן. החברות הזוכות הן גיא ודורון לוי שזכתה בשטח של 9,245 מ"ר שעליו יוקמו 116 דירות; מיטל הנדסה שזכתה במגרש בשטח של 10,560 מ"ר, שאמורה לבנות 122 יחידות דיור; ופפושדו פרויקט 3 שזכתה במגרש בגודל 7,766 מ"ר שייבנו בו 107 דירות. מחירי הדירות במתחמים משקפים הנחה של 28%.