מאת: רמי היפש * צילומים: משרד האוצר

שר האוצר משה כחלון יצא אתמול במסיבת עיתונאים דרמטית שבה הודיע ש-15 אלף דירות במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן ייפתחו בהגרלה גדולה במוצאי שבת ושניתן יהיה להירשם להגרלה הזאת עד 9 ביולי. 24 יישובים ישתתפו בהגרלה הזאת – כולל מודיעין שבה מוצעים 1,300 דירות.

ההודעה של כחלון הדהימה והפתיעה רבים. היו לא מעטים שביקרו אותה כשליפה של "כלכלת בחירות". ביקורת לגיטימית לאור העובדה שבשבועיים האחרונים של שלטי חוצות ענקיים של מפלגת כולנו של כחלון על ההישגים שלו כשר אוצר, שנתיים אחרי שנכנס לתפקיד ושנתיים לפני שהבחירות הרשמיות אמורות להיערך.

הבלבול הנוסף היה מהות ההגרלות – מי משתתף בהן, אילו פרויקטים מוגרלים, האם תהיה עדיפות לבני המקום ומתי אפשר להיכנס לדירה שמובטחת בהנחה של 20% ממחיר דירה חדשה רגילה.

כעבור כמה שעות של בלבול נוצר סדר מסוים בדברים. בשיחה עם אלעד שמעונוביץ' חבר המועצה המוביל את הנושא מטעם העירייה הוברר ראשית כי, ההגרלה הנוכחית פתוחה ל-45 אלף זכאים בלבד של משרד השיכון שנמצאים בסדרה א', כלומר השלימו את ההרשמה במועד הראשון שנקבע. בהגרלה הזאת, רק ההגרלה שנמצאת בבית שמש פתוחה גם לזכאים בסדרה ב'.

בנוסף התבררה שיטת ההגרלה. ההרשמה של הזכאים היא לשלושה יישובים בלבד ועליהם לקחת בחשבון שההגרלות ביישובים הם לפי סדר יורד, שנקבע לפי גודל האוכלוסייה בעיר. ההגרלות הראשונות יהיו בחיפה, לאחר מכן ראשון לציון, נתניה, באר שבע, בית שמש, הרצליה ומודיעין תהיה אחריהן ומשם הרשימה ממשיכה ליישובים נוספים.

על המשתתפים בהגרלה להירשם באתר האינטרנט: dira.moch.gov.il לבחור את שלושת היישובים המועדפים עליהם ולחכות לפרסום תוצאות ההגרלה שייערכו ב-14 באוגוסט והזוכים יקבלו הודעה בדואר אלקטרוני ומי שלא יזכה יקבל מכתב רשמי לביתו.

כחלון הבטיח שגם אלה שלא יזכו, וגם הזכאים המאוחרים יותר בסדרה ב', יקבלו הזדמנות נוספת באוקטובר שבה תהיה הגרלה של 10,000 דירות – עדיין לא ברור היכן.

הבעיה המשמעותית בדירות שמוצעות בהגרלה במודיעין היא הזמן שיעבור עד שהזוכים המאושרים יגיעו לדירה. בניגוד להגרלות שהיו ציפורים וההגרלות שנפתחו עכשיו בשדרות החשמונאים – הגרלות שנפתחו אחרי שניתן היתר בנייה ושהצפי לכניסה לדירה הוא שנתיים-שלוש ממועד הזכייה. הרי שהפעם אין היתר בנייה והוא יינתן רק בעוד כשנתיים במקרה הטוב (בצילום: שכונת מורשת)

11 פרויקטים במורשת

ומה קורה במודיעין עצמה. לפי שמעונוביץ' מודיעין תספק 1,300 יחידות דיור שממוקמות ב-11 פרויקטים בשכונת מורשת, ששיווק הקרקעות בה הסתיים בהצלחה והיא צפויה להיות השכונה הגדולה בעיר עם קרוב ל-4,000 דירות.

במגעים על בניית השכונה החדשה הצליח חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, לחלץ קווטה של 20% לבני מודיעין. לאחר שעות שבהן ביררו בעירייה מול האוצר מה חוקי ההגרלה הגדולה התברר שהשיעור הזה נשמר ולפחות 256 דירות בהגרלה הזאת הובטחו לבני מודיעין. כמאמר הפוסט של חיים ביבס: "הירשמו מיד להגרלה"

מיהם בני מודיעין? לפי הקריטריונים שנקבעו מדובר בשתי אפשריות – זכאים שמתגוררים במודיעין לפחות שלוש שנים רצופות, או ילידי העיר שהתגוררו בה ארבע שנים בעשר השנים האחרונות. הסעיף השני נכנס כדי לאפשר, למשל, לסטודנטים או אנשי צבא קבע שגדלו במודיעין ושוכרים דירה בעיר אחרת להיחשב בני העיר בהגרלות בין הזכאים.

עוד אין היתר בנייה

הבעיה המשמעותית בדירות שמוצעות בהגרלה במודיעין היא הזמן שיעבור עד שהזוכים המאושרים יגיעו לדירה. בניגוד להגרלות שהיו ציפורים וההגרלות שנפתחו עכשיו בשדרות החשמונאים – הגרלות שנפתחו אחרי שניתן היתר בנייה ושהצפי לכניסה לדירה הוא שנתיים-שלוש ממועד הזכייה. הרי שהפעם אין היתר בנייה והוא יינתן רק בעוד כשנתיים – כך רק בעוד שנתיים במקרה הטוב תתחיל הבנייה והאכלוס יגיע בעוד ארבע חמש שנים – שוב במקרה הטוב.

כלומר, מי שיזכה בהגרלה במורשת יצטרך לגלות אורך רוח וסבלנות. לדעת שהוא ימשיך לשלם שכירות או לגור אצל ההורים במשך עוד כמה שנים עד לקבלת המפתח. "נכון שמדובר בזמן רב, אבל מדובר בפתרון עבור זוגות צעירים שאין להם דירה ושיקבלו אותה בחצי מיליון שקל פחות מהמחיר הרגיל", אומר חבר המועצה אלעד שמעונוביץ', מחזיק תיק הצעירים במועצה. "מדובר ב-256 מבני העיר, אולי אפילו יותר, שיידעו שהם יוכלו לחיות בעיר גם בעתיד".

אתר ייעודי לבדיקת מחירי הדירות

ביום רביעי בישרו משרד האוצר והמרכז למיפוי ישראל על השקת אתר ייעודי בשם נדל"ן ישראל שיאגד את המידע על דירות שנמכרו ברשות המסים עם משרדים ממשלתיים נוספים. האתר יאפשר לראות בכמה עלו מחירי הדירות בשכונה מסוימת וכן שחלק מהמחירים שאנשים שמבקשים למכור דירות בישראל – לא תמיד ריאליים לשכונה שבה יש להם דירה.

ביום רביעי גם פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את נתוני מכירות הדירות החדשות והתברר שהן בשפל. חלה ירידה של 19% במכירת דירות חדשות בשליש הראשון של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. באפריל נרכשו רק 1,927 דירות בישראל – נתון שמזכיר את אוקטובר 2014.

ואולי זה מסביר את התוכנית החדשה של כחלון.