מאת: רמי היפש | צילום: מודיעינט

שכונת הציפורים במודיעין מאוכלסת כבר ברובה, והפרויקטים שעדיין לא שלמים כבר בדרך לדיירים חדשים, אבל יש פרויקט אחד שרק עכשיו קיבל היתר בנייה ובו טמונה אפשרות לרכוש דירה במחיר של 2013.


מדובר בפרויקט של י. זילברמינץ, שבו זכתה החברה בספטמבר 2013. הפרויקט כולל 156 דירות שנמצאים בשישה בניינים מדורגים עד חמש קומות ובשני מגדלים של 18 קומות. 39 מהדירות האלה נמצאות בהגרלה של מחיר למשתכן ומוצעות במחירים של 2013 – למשל 810 אלף שקל על דירת שלושה חדרים.


אבל לא מדובר בתוכנית מחיר למשתכן המוכרת, אלא בתוכנית שהיתה קיימת לפני שש שנים שבה נדרשו הזכאים להגיש מסמכים ובהם תקרת הכנסה. בניגוד למחיר למשתכן שקידם שר האוצר משה כחלון, שבה ההגרלות נקבעו כשרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שחררה קרקעות ללא היתרי בנייה, כמו בשכונת מורשת הנמצאת רק בשלבי היתרים ראשוניים, בתוכנית הישנה, ההגרלות נערכות רק אחרי שהיתר הבנייה מהרשות המקומית מוכן.

מה הסיבות לעיכוב המשמעותי בפרויקט בשכונה שכבר מוכנה? לטענת י. זילברמינץ מדובר במחלוקות על השטח הציבורי בגבעה שבה הפרויקט קם בשל קשיים טופוגרפיים. לטענת גורמים בעיריית מודיעין מכבים רעות הבעיה טמונה בחברה הקבלנית עצמה שהעדיפה שלא לקדם את הפרויקט ולחכות שהמחירים יעלו. כך, אף שהמחירים נמוכים מאוד ב-39 דירות, את השאר היא יכולה למכור במחירים גבוהים יותר ממה שהיתה יכולה אם היתה בונה בזמן. בעיריית מודיעין מזכירים גם שהחברה עדיין לא התחילה את הפרויקט שלה במע"ר, בזמן שחברות אחרות כבר מאכלסות את הדירות שלהם.

העובדה שמדובר בהגרלה במתכונת הישנה של מחיר למשתכן הובילה לניסיון של העירייה לשנות את התוכנית: "במשך כמה חודשים ניסינו לעבוד עם משרד הבינוי והשיכון כדי שזכאים של מחיר למשתכן יוכלו להשתתף בהגרלה", אומר חבר המועצה אלעד שמעונוביץ', האחראי גם על תיק הצעירים,  "אבל המחלקה המשפטית במשרד השיכון מסרה שזה לא אפשרי ואנשים נאלצו להשיג טפסים מחדש".

לפחות אלה שכן יגשו להגרלה – האחרונה במתכונת הישנה - יוכלו לקבל דירות במחירים נמוכים בהרבה מאלה שמוצעות בשכונת הציפורים.