תוכן מקודם | צילום: ארכיון מודיעינט

מודיעין היא עיר המתפתחת בקצב מרשים מאז שהוקמה לפני 20 שנה. אוכלוסיית העיר כבר מונה כ- 90,000 איש ולא לחינם היא מושכת אליה תושבים איכותיים מגוש דן ומאזור ירושלים. העיר מתוכננת מראש, ללא עמודי חשמל, שפע מבני ציבור ומסגרות חינוכיות, פארקים שהגדול והמרשים מביניהם הוא פארק ענבה שעבר שדרוג לאחרונה, ריאות ירוקות ואת יער בן שמן היפה הנמצא ממש צמוד לעיר.

בתחילת דרכה היתה מודיעין "עיר שינה", עיר אשר היו בה רק דירות מגורים. אפילו הסופרמרקט הראשון נפתח חודשים רבים לאחר גל האכלוס הראשון. מתחילת דרכה סבלה העיר ממחסור בשטחי מסחר ובמשרדים, אבל בשנים האחרונות חל ריבוי מהיר בשטחי המסחר ועוד היד נטויה. בתחילה נבנו מרכזים מסחריים קטנים בתוך השכונות עצמן, שהגדול מביניהם היה מודיעין סנטר. לאחר מכן נפתח "ליגד סנטר" שעדיין סובל מריחוק ממרכז העיר, אבל את השדרוג העיקרי בשטחי המסחר בעיר קיבלנו עם פתיחתו של קניון עזריאלי, ולאחריו את מרכז עינב הידוע בתור "מרכז ישפרו" על שם המתחם הראשון שנבנה בו.

כיום, לא ניכר מחסור בשטחי מסחר, וזאת עוד לפני בניית ואכלוס השטחים המסחריים העתידים להיבנות במע"ר ובשדרת החשמונאים. אולם, מאז ייסוד העיר ועד היום, אנו חווים תחלופה רבה בעסקים, במיוחד בשנה הראשונה לאכלוס מרכז מסחרי כלשהו בעיר. מהן הסיבות לכך שכל כך הרבה עסקים במודיעין נסגרים ולא מצליחים לשרוד לתקופות ארוכות?

סיבה אחת, שאמנם היתה משמעותית יותר בשנותיה הראשונות של העיר, היא שתושביה ראו בה בעיקר עיר שינה וביצעו את קניותיהם מחוץ לעיר. עד היום הרוב המכריע של תושבי העיר עובד בעיקר בגוש דן ובירושלים ועורך לפחות חלק מקניותיו ליד העבודה ולא ליד הבית. עוד סיבה הייתה המחסור בשטחי המסחר, שהובילה לעליית מטורפת במחירי השכירות לעסקים בעיר. חלק מהחנויות במודיעין סנטר שילמו בימי עבר שכירויות במחירים שהיו שווי ערך לשכירויות בגוש דן.

סיבה נוספת היא שהעיר מודיעין היא עיר דינמית ומתפתחת, אולם הרגלי הקניות של התושבים משתנים בקצב איטי יותר. פתיחתו של מרכז מסחרי חדש מלווה בשנה הראשונה במיעוט מבקרים, אפילו כאשר נפתח קניון עזריאלי, שהיום הוא שטח המסחר העיקרי והבולט בעיר, הוא חווה מיעוט מבקרים בשנתו הראשונה וכתוצאה מכך גם סגירת שיעור משמעותי מהעסקים שאיכלסו אותו במועד הפתיחה. לעיר ולתושביה לקח יותר משנה לעכל את המהפכה של ממש שחולל קניון עזריאלי – שקניות איכותיות ניתן לעשות במודיעין ולא רק בערים הגדולות - אולם לאחר מכן הפך המקום לקניון מוצלח ביותר, המהווה חלק בלתי נפרד מההוויה העירונית.

סביר להניח, שתופעה דומה תחווה העיר בפתיחת המע"ר. לתושבים השמרנים יקח זמן לעכל את השינוי, והתוצאה תהיה שוב תחלופה של עסקים בתקופה הקרובה שלאחר האכלוס.

יחד עם זאת, יש לקוות שקצב ההפנמה של תושבי העיר בפתיחת המע"ר יהיה מהיר יותר. ככל שהעיר גדלה ומתפתחת, היא מושכת גם אוכלוסיה טובה יותר וגם קונים ומבלים המגיעים גם מחוץ לעיר, ולכן יש לקוות כי המע"ר, שבכל זאת נמצא בסמוך לקניון עזריאלי, יזכה לטבילת אש קלה יותר מבחינת העסקים, ולהתעניינות ערה מצד התושבים שכבר רואים במודיעין את המיקום שבו הם עורכים את קניותיהם, וכי המקום ימריא וישגשג מבלי שנצטרך לחוות תחלופה רבה מדי של עסקים לאחר פתיחתו.

לסיכום - נכון שיש בעיר תחלופה של עסקים ולא פשוט לשרוד, אבל ככל שהעיר מתפתחת העתיד נראה ורוד יותר לבעלי העסקים ולתושבים.

כרמית פינקר

U  נכסים

052-5005518