תוכן מקודם

איך מוגדרת הקומה האחרונה בבניין- דירת גג, פנטהאוז, או דירה טיפוסית רגילה?

לא פעם אני נתקלת בשאלה הזו כשאני לוקחת נכס לשיווק בקומה האחרונה. הרי לפנטהאוז יש ערך נדל"ני גבוה יותר מדירות אחרות בבניין והוא נתפס כנכס יוקרתי.

אז אעשה לכם קצת סדר : 

דירת פנטהאוז בהגדרתה היא בדרך כלל הדירה ששוכנת בראש הבניין ולה מצורפת מרפסת היוצאת מחדר האורחים. היא יחידה בקומה, ללא קירות משותפים. דירת הפנטהאוז ברוב המקרים גדולה יותר מהדירות תחתיה ובדרך כלל משתרעת יחד עם המרפסות הצמודות לה, על שטח של שתי דירות טיפוסיות בבניין. 

לרוב, דירת הפנטהאוז נהנית מנוף פתוח ו-4 כיווני אויר.

דירת גג - גם היא שוכנת בקומה האחרונה בבניין, אך לעומת הפנטהאוז דירה זו זהה או כמעט זהה לדירה שתחתיה, ולה צמוד הגג הנמצא מעל הדירה. בדרך כלל דירת גג כוללת גרם מדרגות בתוך הבית שמובילות אל הגג. לעיתים יש חדר שינה אחד או יותר בקומת הגג. דירות אלו נחשבות פחות אטרקטיביות מדירות פנטהאוז והן בדרך כלל מצויות בבניינים יותר ישנים. 

דירה טיפוסית בקומה האחרונה- אינה נחשבת לפנטהאוז. בדרך כלל נמצאת בקומה יחד עם דירה טיפוסית נוספת ואין לה את כל היתרונות שמיוחסים לפנטהאוז. ברוב המקרים דירת הפנטהאוז תהיה הדירה היקרה ביותר  בבניין ולכן דירות אלו מאופיינות כדירות לאוכלוסייה במעמד סוציו אקונומי גבוה.

גם במודיעין אנו עדים לאחרונה לביקוש לפנטהאוזים, במיוחד לאור הבניה החדשה במרכז העיר ובשכונת נופים. כאשר הקבלנים מציעים דירות פנטהאוז גדולות, מפנקות, עם מפרט טכני חלומי . 

האוכלוסיה שפונה לדירות הפנטהאוז היא ברובה האוכלוסיה הותיקה של העיר, שילדיהם עזבו את הבית והם רוצים להתחדש ומחפשים חלל אירוח גדול, פרטיות, ונוף פתוח. ומצד שני יש גם את המשפחות הצעירות המשפרות דיור שגם פונות לפנטהאוזים, אך בתקציבים נמוכים יותר, כמו בשכונות העיר ופחות במרכז העיר החדש. 

בהצלחה