מאת: רמי היפש

השנה האחרונה, לפי לא מעט נתונים, היתה שנת עצירה במחירי הדירות בישראל. השבוע פרסם אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין נתון נוסף שמצביע על העצירה במחירים – והוא כולל גם את מודיעין מכבים רעות.

דנוס, שבעבר פרסם באמצעות הלשכה שבראשה עמד נתונים רשמיים, עד ששר האוצר, משה כחלון, החליט שרק הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) תעביר נתונים בנושא ממשיך לעשות זאת תוך שהוא סוקר מכירת דירות ארבעה חדרים ב-16 ערים שונות. המכירות כוללות מכירות דירות חדשות ויד שנייה אך לא כוללות את הפרויקטים שקשורים למחיר למשתכן ומבוססות על נתוני אגף השומה במשרד המשפטים.


לפי נתונים אלה, מחיר דירת ארבעה חדרים במודיעין הוא 2 מיליון שקלים בממוצע – ירידה של 4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, וירידה של 3% לעומת הרבעון הקודם. את העצירה במחירי הדירות במודיעין מכבים רעות אפשר להסביר גם בתוכנית מחיר למשתכן ומחיר מטרה בעיר ובאכלוס של שכונת הציפורים וכן בהתקדמות העבודות בנופים ובמע"ר. שכונות חדשות, בהן חלק מהדירות נקנו על ידי משפרי דיור מתוך העיר והוסיפו היצע של מגוון דירות יד שנייה בשוק.


הנתונים של דנוס מצטרפים לנתוני שוק הדיור שהעבירה ביום שישי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לפי הלמ"ס, ירדו מחירי הדירות ב-1.4% בשנה האחרונה. לפי הנתונים, מחירי הדירות בחודשים נובמבר-דצמבר 2018 עלו במקצת ב-0.2%.

האם העצירה תימשך?  לפי דנוס, השוק נמצא כעת בהמתנה לתוצאות הבחירות שיהיו באפריל ומצפה לראות מי יהיו שרי האוצר והשיכון הבאים.

צילום: מודיעינט