חזרנו עם תשובות ועם ידיעה ברורה אחת: עסקאות הנדל"ן במודיעין כאן כדי להישאר וכרמית, אשר למדה בתקופה הקשה גם מהו 'תיווך פסיכולוגי', היא נייר הלקמוס שלו. נפגשנו לשיחה קצרה:

שכירויות, קנייה, מכירה – מי נהנה ומי פחות בתקופה שלאחר הקורונה

"כמו בכל הענפים גם אותנו הפתיעה הקורונה", מספרת כרמית. "התגובה הראשונה הייתה 'הלם'. ההשלכות של הנגיף הרי לא פסחו על אף אחד וכל אחד חווה אותן גם ברמה המשפחתית, גם ברמה התעסוקתית וגם, כתוצאה, ברמה הכלכלית. מי שהיו באותה תקופה בשלב כזה או אחר של עסקת נדל"ן היו צריכים להחליט אם הם נותנים להלם לעצור או להשבית אותם או אם הם ממשיכים בכל הכח. כיום אנחנו כבר יודעים לומר שמי שהחליט לא להמשיך בעסקת הרכישה שאמורה הייתה להתממש בקיץ יצטרך לשכור דירה בעיר, ולכן שוק הדירות לשכירות רותח. יש מעט דירות לצד ביקוש מאוד גבוה.

בכל הנוגע לרכישה – מי שחייב היה למכור כי קנה והתחייב על דירה אחרת, לרוב יתגמש מעט יותר ולכן זה יותר שוק של קונים מאשר של מוכרים."

לאחר שיא המגפה, העוצר וההגבלות יכולה כרמית לספר על החוויה המיוחדת שעברו היא וצוותה במהלך התקופה עצמה "סגרנו הרבה עסקאות, במיוחד כאלו אשר החלו לפני שהקורונה הגיעה לארץ ולעיר, אולם ברגע שהמחלה הייתה כאן בעלי דירות רבים היססו אם לאפשר לקונים פוטנציאליים לראות את הדירה ורבים גם סרבו. ומכאן זה ברור - ירידה בחשיפה, בעסקאות... בהכנסות. כך בעצם הושהו והוקפאו עסקאות רבות." בעיה נוספת, כך היא מספרת, הייתה חוסר הזמינות של הרשויות וגורמי המקצוע הרלוונטיים לכל עסקת נדל"ן. השמאים, הטאבו, המקרקעין, חלק מעורכי הדין ובעיקר הבנקים – היו פחות זמינים והדבר הקשה מאוד עלינו, ובעיקר על הלקוחות.

מתמגנות ויוצאות לשטח | צוות לב הנדל"ן

עסקה של פעם בחיים דווקא בימי קורונה?

לקוחות רבים התקשו להתמודד עם עסקה של פעם בחיים בתוך מגפה של פעם בחיים. וכך, בתקופה בה הנגישות של גורמי המקצוע הייתה אפסית מצאה את עצמה כרמית מנהלת תיווך פסיכולוגי. "פעמים רבות הרגשתי לא רק על תקן של אשת נדל"ן אלא גם על תקן אשת מקצוע מהתחומים הטיפוליים. להרגיע, לעודד, להראות את האור שבקצה המנהרה ולהציג את התמונה הכוללת היה עניין שביום יום. רבים מהלקוחות זרמו איתנו וקיבלו החלטות ברוגע אבל יש גם מי ששמו ברקס עסקה או התנו התניות.

כך למשל, מספרת כרמית "היה לי מקרה שהקונה, שהפסיד כסף בבורסה בעקבות הנפילות, החליט ביום של החתימה שאם המוכר לא נותן לו הנחה של 60 אלף ₪ (שווה ערך לסכום שהפסיד בבורסה), הוא מבטל את העסקה. המוכר, אשר לא ידע מה ילד יום, הסכים".

 

מאי 2020 – חוזרים לשגרה

"חזרנו לפעילות תחת התו הסגול כבר לפני שבוע... כל העובדים שלנו עצמאים ואמורים לקבל את המענקים מהמדינה. הסוכנים עבדו מהבית אבל אנחנו פרסמנו כרגיל ועבדנו בעיקר בזום.

בשבועיים האחרונים יש מגמה של התעוררות שוק הנדל"ן במודיעין. פסיכולוגית אנשים מרגישים משוחררים לחזור לשגרה ולנקודה בה היו – קנייה, רכישה וכו' מציינת כרמית. "השאלה הגדולה היא האם זו אופוריה או שמכאן הכל יחזור לתלם". וכך, למרות הרצון לשכוח את התקופה, יש השלכות שעדיין כאן: "לקוחות שבדקו משכנתאות או אישרו אותן לפני הקורונה חוששים היום כי הריביות גבוהות. כן יש חשש לקחת משכנתא בגלל חל"ת או פיטורין. זה קרה גם במהלך התקופה. למשל קיבלתי טלפון מזוג צעיר שוויתר על הבית שעמד לקנות כי האשה הוצאה לחל"ת והיה חשש שלא תוחזר. הם סיפרו שבינתיים ימשיכו לגור אצל ההורים"  

מחירי הדירות יציבים אבל יש הזדמנויות

אז בינתיים, במודיעין, מחירי דירות לא עלו ולא ירדו. "אמנם אנשים חושבים שזה זמן שאפשר לנצל ולהציע מחירים נמוכים משמעותית אבל זה לא קורה. המחירים הם אותם מחירים, ומי שאולי מוריד הוא מי שממש חייב למכור כי כבר קנה. בעיר יש כמות גדולה של נכסים וכמובן שיש הזדמנויות ונכסים פוטנציאלים כי אנשים מתפשרים, אבל אלו מצבים נקודתיים וזה המצב נכון להיום. יכול להיות שבעוד חודש חודשיים נראה מצב אחר."