מאת: רמי היפש

השבוע האחרון היה טוב עבור שר האוצר משה כחלון. האיש שנבחר עם הבטחה להוריד את מחירי הדיור וביטל כמה מדדים שהנתונים לא תאמו את החזון שלו, זכה בשבוע שעבר לתחילתה של הוכחה לירידת מחירי הדירות כשהתברר שמחירי הדירות בשנה האחרונה ירדו ב-0.1% - לא הרבה, אבל עדיין ירידה.

הנתונים ששחררה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היו כוללניים למדי ולא פירטו ערים שונות בישראל – אלא אזורים. הם גם לקחו בחשבון את מכרזי מחיר למשתכן הזולים יותר שנערכו בערים השונות במשך השנה האחרונה.

כדי לחזק את כחלון הגיעו נתוניו של יו"ר לשכת השמאים לשעבר, אוהד דנוס. עד לפני שנה פרסמה לשכת השמאים מדד מחירי דירות ארבעה חדרים שכלל 16 ערים בהן מודיעין. כחלון החליט שלא לאפשר את המדד הזה ודנוס, החליט להמשיך לקיים אותו תוך כדי שהוא מתבסס על נתונים שאסף. מהנתונים של דנוס עולה כי מחירי הדירות במודיעין ירדו ב-3% ברבעון הראשון של 2018 ועלו בסך הכול ב-3% לעומת הרבעון המקביל ב-2017. מחיר ממוצע לדירת ארבעה חדרים הוא 2,030,000 שקל.

הירידה המזערית במחירי הדירות במודיעין מוסברת בכך שהיצע הדירות בעיר גדל בשל אכלוס שכונת הציפורים, הבנייה המתקדמת במע"ר ובנופים והגרלות מחיר למשתכן בשכונת מורשת. ההגרלות בכל הארץ, שמחיר הדירות בהן זול מהמחיר בשוק, גררו את השוק לקיפאון. במודיעין, עיר בה התלוננו במשך שנים המתווכים על מלאי דירות קטן שגורם לעלייית מחירים, השתחררו דירות רבות לשוק והתושבים המחזיקים דירות בעיר, שבעבר ניצלו את בעיית ההיצע הדל כדי לדרוש מחיר גבוה לדירה, נאלצים כעת להתפשר.

ביום שני הודיע כחלון על הגרלה נוספת של מחיר למשתכן. ההגרלה תתקיים בחודש יולי, אך  עדיין לא ברור האם מודיעין תהיה חלק מההגרלה הזאת, בשל העובדה שהיו כבר דירות במורשת שהוגרלו, וזכו לביקוש גבוה, ייתכן שהפעם ההגרלה תפסח על העיר.

צילום: מודיעינט