מאת: רמי היפש

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר פרסם בשבוע שעבר את הסקירה שלו לגבי מצב הנדל"ן בישראל. הסקירה של דנוס מתייחסת לדירות ארבעה חדרים ב-16 ערים בישראל. מודיעין היא אחת הערים המופיעות בסקירתו.  לפי דנוס, המחיר הממוצע של דירת ארבעה חדרים בעיר הוא 2.06 מיליון שקלים. מדובר בעלייה של 2% לעומת הרבעון הקודם, אך ללא שינוי לעומת התקופה המקבילה ב-2017, מה שמרמז על כך שבמשך כמה חודשים השוק במודיעין קפא ואפילו ירד קצת.

לפי הסקירה, מחירי הדירות בנתניה ירדו ב-5% לעומת הרבעון הקודם ו-4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. באילת מחירי הדירות ירדו ב-10% לעומת השנה שעברה. לעומתן הדירות בהרצליה וברמלה עלו משמעותית השנה, ב– 8% ו-6% בהתאמה.

דנוס מפרסם סקירה עצמאית, לאחר ששר אוצר משה כחלון הורה להפסיק בעבר את הסקירה של לשכת שמאי המקרקעין ולהתייחס רק לפרסומים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. זו הודיעה בשבוע שעבר כי שוק הדירות החדשות נמצא בקיפאון מסוים. רק כ-5,260 דירות נמכרו בין החודשים יולי-ספטמבר השנה – 17% פחות מהתקופה המקבילה אשתקד. ניתן להסביר זאת בחופשת הקיץ וחגי תשרי שהגיעו מוקדם השנה  וגם בכך שהרוכשים הפוטנציאליים החשים ששוק הנדל"ן נמצא בקיפאון, מחכים לירידת מחירים נוספת.