בשער: כנס הסברה של דיור בר השגה בעירייה. צילום: ארכיון מודיעינט

מאת: רמי היפש

זכייה בהגרלת משרד השיכון לא תמיד מבטיחה דרך מהירה לבית משלך. דיירים שזכו בהגרלת מחיר מטרה במודיעין פנו למשרד השיכון והבינוי, משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל בדרישה לקדם את היתרי הבנייה בפרויקט. מדובר בפרויקט של חברת מרדכי אביב מפעלי בנייה (מ.אביב) בשדרות החשמונאים במודיעין. החברה זכתה במכרז לביצוע הפרויקט ביולי 2015 – אך עדיין לא קיבלה היתרי בנייה מעיריית מודיעין. חמש חברות אחרות כבר נמצאות בשלבי בנייה בשדרות החשמונאים כשיזם אחד, גיא ודורון לוי, כבר התחיל לאכלס את הפרויקט שלו.

'מטרה' היא תוכנית לשיווק דירות לרוכשי דירה ראשונה במחיר נמוך ב–15%–20% ממחיר השוק, שקדמה לתוכנית מחיר למשתכן. הזוכים בפרויקט מחויבים לשלם על הדירה לפי המחיר למ"ר שהציע היזם הזוכה במרכז — במקרה זה חברת מרדכי אביב שהציעה מחיר של 11,105 שקלים למ"ר בהצמדה למדד תשומות הבנייה החל מ–1 למאי 2015. אלא שלפי ידיעה שהופיעה ביום שני בדה מרקר, החברה שקיבלה את המגרש מרשות מקרקעי ישראל בדצמבר 2016 עדיין לא קיבלה היתרים מעיריית מודיעין לבנות את הבניין שבו זכתה בפרויקט והדיירים חוששים שההנחה שקיבלו במסגרת ההגרלה נשחקת.

קבוצה של כ -50 מתוך 89 הדיירים בבניין התאגדה יחד ובאמצעות עו"ד אוהד שפק פנתה למשרדי האוצר והשיכון בדרישה ללחוץ על היזם להוציא אישור בניין. במכתב הם טוענים שחברת מ.אביב לא מעדכנת אותם. "הזוכים מצויים בעלטה מוחלטת" הם מציינים. "בין המדינה לבין הזוכים נכרת הסכם והם מסתמכים על הודעת הזכייה שקיבלו ממשרד הבינוי והשיכון, אולם רואים בעיניים כלות כיצד התחייבותה של המדינה הולכת ומתפוגגת", נכתב במכתב ששלחו, "הקבלן אינו עומד במחויבויותיו החוזיות ובעוד הבנייה ועבודות הפיתוח היו אמורות להסתיים זה מכבר, לא הוגשה עדיין בקשה להיתר בנייה. המשתכנים דורשים ממשרד הבינוי והשיכון לנקוט בסנקציות כלפי החברה או לערוך מכרז חדש לביצוע הפרויקט, שכן מרדכי אביב התחייבה במכרז לסיים את הפרויקט בתוך 36 חודשים מרגע מסירת המגרש, אולם עד כה נעשו בשטח רק עבודות חפירה ודיפון".

מחברת מרדכי אביב נמסר בתגובה  כי "החברה היא יזמית ומבצעת, להבדיל מחברה קבלנית, ולכן היא עצמה הניזוקה העיקרית מהעיכובים בקבלת ההיתרים. בימים אלה הושלמו החפירות, הדיפון והיסודות. כמו כן, החברה משלימה תוכניות שדרשה חברת הפיתוח של מודיעין לצורך אישור התוכנית, ואישורן יסלול את הדרך להגשת בקשת היתר. החברה עושה כל שביכולתה כדי לקדם את הפרויקט, ובין היתר פעלה להוצאת היתרי חפירה כדי לאפשר בנייה מיד כשיתקבל ההיתר".

פנינו לעיריית מודיעין ומדוברות העירייה נמסר בתגובה: "חברת מרדכי אביב טרם השלימה את תנאי הסף הנדרשים להגשת בקשה להיתר להקמת בניין וזאת מאחר והחברה עדיין לא הגישה את המסמכים הנדרשים למסירה לקבלת ההיתר, וכן חלק מהמסמכים אותם החברה כבר הגישה, אינם על פי הנהלים הנדרשים בהתאם לתיקון 101 לחוק תכנון ובניה לצורך פתיחת בקשה. יש לציין, כי העירייה אישרה שורת היתרים שהוגשו על פי התנאים הנדרשים כדוגמת, היתרים לעבודות עפר, תכנית בינוי ופיתוח לרבות הקלות בבנייה וכן, בקשה להעמקת חפירה אשר נמצאת בשלב סופי לקראת הוצאת היתר. יודגש כי במתחם זכו שישה יזמים. יזם אחד כבר סיים את עבודתו במקום הבניינים אותם הקים כבר מאוכלסים. כמו כן, ארבעת היזמים הנוספים כבר נמצאים בעבודות בנייה מתקדמות כאשר אחד מהם נמצא לקראת השלמתן".