המדינה שלנו התברכה בשפע של חגים וחופשות. חגים דתיים, חגים אזרחיים וחופשת הקיץ. כל אלו משפיעים על הלך הרוח שלנו ועל הפניות הנפשית שיש לנו להתעסק עם אחת העסקאות הגדולות והחשובות של חיינו – רכישת או מכירת דירה.

הישראלים אוהבים לחגוג ובגדול, אצלינו החגיגה לא מתחילה ומסתיימת בערב החג, אלא בהכנות, בקניות, בבישולים, בניקיונות, באווירת הרגיעה הכללית שנופלת עלינו כבר בשבועות שלפני החג ובהתאוששות איטית מהקניות, הבישולים, הניקיונות המנוחה, עודף המשקל ושאר הנזקים של החגים.

כבר בשבועיים שלפני חג משמעותי, מורגשות ההכנות והציפיה לחג, ועימן גובר חוסר העניין של הישראלי הממוצע בתחומים אחרים שבחייו כולל בשוק הנדל"ן.

למרות שמשפחות רבות נמצאות בשלב כלשהו של תהליך מכירת או רכישת דירה, בין אם הם נמצאים בשלב ההתלבטות, ההבשלה, התכנון, השיווק או החיפוש, נראה שכל אלה נפסקים כאשר ראשו של הישראלי הממוצע מתחיל להתעסק בהכנות לחג.

תהליך ההתאוששות מהחג והחזרה לשגרת החיים והעבודה גם הוא אינו מיידי, לאחר כל חג משמעותי נמשכת התרדמה בשוק הנדל"ן, אשר מתחיל להראות סימני התעוררות רק כשבועיים לאחר מכן. חגי תשרי וחג הפסח, שהם החגים המשמעותיים ביותר והארוכים ביותר, מהווים "ברקס" רציני לשוק הנדל"ן ובכוחם לעצור גלי רכישה.

גם לאחר סיומו של חג הפסח, חלק מאוכלוסיית המדינה אינו מעוניין לבצע עסקאות במהלך ספירת העומר, או במהלך הימים הראשונים של חודש אב, ומכאן שגם מועדים אלה משפיעים על הגלים בשוק הנדל"ן.

התוצאה של מחזור החגים השנתי, היא שרוב עסקאות הנדל"ן נחתמות במהלך שני גלי עסקאות חזקים; גל העסקאות הראשון מתחיל בהתעניינות מחודשת של קונים כשבועיים לאחר סיומם של חגי תשרי, מגיע לשיאו במהלך החודשים דצמבר וינואר עד שהוא מתמוסס לו בשבועיים שלפני חג הפסח. גל העסקאות השני מתחיל בטפטוף של עסקאות לאחר חג הפסח, טפטוף אשר מתגבר בתום ספירת העומר, ומגיע לשיאו בסביבות חודש יוני כאשר הזמן מתחיל לדחוק ברוכשי הדירות להשלים את העסקה ולקבל את מפתחות הדירה עד לחודש אוגוסט, לפני תחילת שנת הלימודים.

למרות שרוב העסקאות אשר נערכות במהלך השנה נעשות במהלך שני הגלים האלו, מתקיימות עסקאות גם במהלך התקופות החלשות אם כי בהיקף נמוך משמעותית.

מכאן אני ממליצה לציבור מוכרי/רוכשי הדירות לנהוג כך:

למוכרים: למוכרים אני ממליצה שלא להיכנס לשאננות במהלך גל של עסקאות והתעניינות בדירה, כל גל מגיע לסיומו ויש לנצל את ההתעניינות של הקונים כדי לסגור עסקה ולא להיכנס לשאננות מתוך מחשבה שהגל נמשך לנצח והקונים ימשיכו להתקשר. גלים מסתיימים לעיתים במפתיע.

לרוכשים: לרוכשים אני ממליצה לנצל את ההזדמנויות שיש בשוק דווקא בתקופות החלשות שבין הגלים. בתקופות האלו קל יותר להתמקח על המחיר זאת מאחר וחלק מהמוכרים חייבים למכור את הדירה כדי לממן את עסקת הרכישה של הדירה הבאה והם מגלים יותר גמישות במחיר וביתר התנאים כאשר השוק חלש.