נושא הלינה המשותפת חזר להיות פופולרי בשנים האחרונות. מקור התפיסה הוא בעיקרון הרצף שאומר שעל מנת לגדל ילדים מאושרים ורגועים, יש צורך לתת מגע תמידי לתינוק ולפעוט עד שהוא יראה רצון להתרחקות מהאם. הורים רבים מנסים ליישם עיקרון זה במהלך הלילה באמצעות הלינה המשותפת.

אז מה זה בעצם אומר? מנהג הלינה המשותפת של הורים וילדים היה מקובל מאוד גם בעולם המערבי ולא רק בתרבויות השבטיות עד לתחילת המאה ה-20. הסיבה לכך היתה נעוצה בעיקר בחוסר המקום בבית ולכן נאלצו לישון באותו החדר עם הילדים ואף באותה המיטה.
בשנים האחרונות חזר הנושא לכותרות בעיקר בעקבות הספר "עיקרון הרצף" שכתבה ג'ין לידלוף האמריקאית, בו היא טוענת כי בני השבט מגדלים ילדים מאושרים ורגועים הרבה יותר מילדי המערב וכל זאת תודות לעיקרון הרצף הדוגל במגע תמידי.

חשוב לומר שנושא הלינה המשותפת מעורר מחלוקת לא רק בין ההורים אלא גם בין אנשי המקצוע השונים.
מצד אחד הגישה האדלריאנית יוצאת נגד לינה משותפת מתוך חשש להיטשטשות הגבולות בין עולם הילדים לעולם המבוגרים ומהצד השני, התפיסה הפוסטמודרנית מדגישה את ההורות המקרבת שמעדיפה את צרכי התינוקות על פני נוחיות ההורים.

וכמו בכל דבר ישנם יתרונות וחסרונות.

יתרונות הלינה המשותפת

עידוד הנקה - אמהות שמניקות לא צריכות לקום מהמיטה ולהביא את הילד על מנת להניק. במיוחד כשהתינוק עוד קטן והיקיצות הן תכופות.

בטחון - לינה משותפת נותנת לתינוק תחושת ביטחון כאשר הוא מרגיש ומריח את הוריו לצידו. הוא מרגיש את פעימות הלב כפי שהיה ברחם אימו ובכך מרגיש בטוח יותר.

התינוק ישן טוב יותר- תינוק יונק מקבל מענה מהיר לרעב שלו במהלך הלילה וכך הוא ממשיך את מחזור השינה. בנוסף הוא מרגיש את הנשימה של הוריו ומסנכרן את נשימתו בהתאם.

חסרונות הלינה המשותפת

סכנת מוות בעריסה/חנק - ההורים מאוד עייפים ויכולים להסתובב באמצע הלילה על התינוק ולגרום למצב של חנק.

פגיעה באינטימיות של בני הזוג - כאשר התינוק נמצא במיטה, האינטימיות נפגעת.

איכות השינה- ככל שיש יותר נוכחים במיטה, המקום מצטמצם ותנועות האחד פוגעות באחר.

ככל שנכנסים לשיגרה של לינה משותפת, היציאה ממנה תהיה מאתגרת יותר- במידה והלינה המשותפת עוברת את גיל שנתיים-שלוש, היתרונות עשויים להפוך לחסרונות במיוחד בהקשר של בטחון עצמי ועצמאות היות והילד מפתח תלות בהוריו.

הטיפ הכי חשוב שאני יכולה לתת לכם בנושא הלינה המשותפת הוא שלא משנה מה אתם בוחרים, חשוב רק שהבחירה תהיה של שני בני הזוג ותגיע ממקום של אמונה בעיקרון, באידיאל ובמשמעות. זה לא נכון לבחור בלינה משותפת כי אתם עייפים מדי ומיואשים מהניסיונות להרדים את התינוק שלכם בחדר שלו ומהעובדה שהוא מתעורר הרבה בלילה. זה לא מה שיפתור את הבעיה אלא רק יחמיר אותה וידחה עוד קצת את ההתמודדות שלכם.
אם אתם מאמינים בלינה משותפת מתוך עיקרון, אחרי שלמדתם אותה, אז יהיה נכון ליישמה.

החלטתם על לינה משותפת? הקפידו על אלה:

  1. הימנעו מלהניח את התינוק ביניכם כדי למנוע חנק. כדאי להצמיד את המיטה לקיר ולחסום את המרווח בין המיטה לקיר.
  2. הקפידו להשכיב את התינוק על הגב.
  3. במידה ואתם ישנים עם ילדים נוספים בחדר, הימנעו מלהשכיב את התינוק לצידם היות והם פחות מודעים.
  4. ודאו שהמזרן לא רך מדי.
  5. הימנעו מלהלביש את התינוק יותר מדי שכבות, הגוף שלנו פולט חום.
  6. הימנעו משמיכות וכריות על מנת למנוע חנק.
  7. הורים מעשנים- חשוב לא לעשן בחדר השינה כאשר ישנים שם גם תינוקות/פעוטות.

והכי חשוב- שיהיה לכם לילה טוב!