יולי בפתח והילדים עמוק בחופש. במידה ואתם מתכננים לנסוע לחופשה, או נשארים בבית, חשוב שתשמרו על שיגרת השינה של ילדכם. החופש לא ממש מועיל לקטנטנים ומביא לתסכולים. ההורים מושכים עד מאוחר ומספקים המון גירויים ולרוב הילד שלנו לא מספיק בשל לכך. הוא צריך את שעות השינה שלו.
בואו נראה מה אפשר לעשות.

גבולות

חשוב להבין כי גבולות נותנים  לילדים ביטחון, ובאמצעותם הם יודעים למה לצפות.לכן, גם בחופשה אל תהיו בטוחים שהילדים שכחו את השגרה שלהם  ותנסו  לכבד את הרגלי השינה שלהם.

כדאי לא להגיע למצב של עייפות יתר בוודאי אם אתם נמצאים בבית. גם ככה בזמן חופשה הילדים עייפים יותר כי במהלך היום נמצאים בשמש, טיולים, ים, בריכה ולכן מומלץ להשכיבם לישון באותה השעה אחרת יהיו עצבניים וחסרי סבלנות, זמן ההרדמה יהיה ממושך יותר ושנת הלילה תהיה פחות איכותית.

למי שעדיין לא יודע - ככל שילדים הולכים לישון מאוחר יותר, כך הם יתעוררו מוקדם יותר בבוקר. לכן, המחשבה של "אני אתיש אותם היום והם ילכו לישון כמה שיותר מאוחר כדי שלא יקומו מוקדם" היא לא נכונה. זה רק יוצר מצב בו הילדים נשארים עד מאוחר והם עצבניים מרוב עייפות, ההורים הופכים להיות חסרי סבלנות ובסופו של דבר הילד שהלך לישון ב-23:00 במקום ב-20:30 מתעורר ב-6:00 בבוקר...

לכן, אם אתם מתכננים לחזור בשעה מאוחרת יותר ,נסו להשכיב את הילד לשנת אחה"צ כדי שיוכל להישאר עירני בשעות המאוחרות.

ככל שילדים הולכים לישון מאוחר יותר, כך הם יתעוררו מוקדם יותר בבוקר. לכן, המחשבה של "אני אתיש אותם היום והם ילכו לישון כמה שיותר מאוחר כדי שלא יקומו מוקדם" היא לא נכונה. זה רק יוצר מצב בו הילדים נשארים עד מאוחר והם עצבניים מרוב עייפות, ההורים הופכים להיות חסרי סבלנות ובסופו של דבר הילד שהלך לישון ב-23:00 במקום ב-20:30 מתעורר ב-6:00 בבוקר...

שנת צהריים

תינוקות ופעוטות רבים זקוקים לשנת צהריים, ולפעמים קשה לשלב  אותה בטיול רחוק מהבית. כדאי  לתכנן נסיעות ארוכות לשעת הצהריים, כך יש סיכוי שהילד שלכם ישן היטב ברכב. במידה ואתם יודעים שילדכם לא ישן ברכב, נסו לתכנן להגיע ליעד שלכם לפני שעת השינה  שלו.

במידה ואתם נוסעים למספר ימים נסו להקפיד על הדברים הבאים:

חפץ  מעבר: אם  יש לילד שלכם חפץ מעבר(טולי, שמיכי או כל דבר אחר) אל תשכחו אותו בבית...זה יכול מאוד להקשות על השינה שלו.חפץ המעבר עוזר לו להרגיש בטוח בסביבה לא מוכרת. אפשר גם לקחת סדין שהוא אוהב מהבית וכמובן לא לשכוח את המוצץ ואף מומלץ לקחת איתכם מספר מוצצים על כל צרה שלא תבוא...

טקס שינה: במידה  ומתאפשר, נסו לקיים את טקס השינה במקום בו אתם נמצאים. הביאו איתכם מהבית ספר שהוא אוהב וכך תוכלו לספר לו לפני השינה. הטקס עוזר לילד להתנתק מהגירויים  ומהסביבה  ולהיכנס למצב רגוע לפני השינה.

השיבה הביתה
לאחר  יציאה מהשגרה חשוב לחזור אליה מהר ככל שניתן כאשר חוזרים הביתה. לאחר שחוזרים הביתה יכול להיות שיהיה  צורך להיות נוכחים קצת יותר בהשכבה בתחילת הלילה (בעיקר לילדים שישנו עם ההורים בתקופת החופשה) למשך יום יומיים עד שהילד יתרגל ויחזור לשיגרה. אל תפחדו מזה, תנו לו יום יומיים להסתגל חזרה ואז תשחררו.
אם הילדים בגיל הגן או ביה"סכדאי להתחיל להרגיל אותם לשעות השינה הקבועות שלהם  מספר ימים לפני סוף החופש כדי שלא יתקשו להתעורר בבוקר.

המשך חופשה נעימה ובטוחה עם הרבה שעות שינה.