מאת: רמי היפש   * צילומי ארכיון: ארמונד אזולאי

ישיבת מועצת העיר מודיעין האחרונה ל-2017 עסקה ברובה בנושאי מים והיתה גם בצל ההצהרה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על כך שהוא מכיר בירושלים כבירת ישראל.

בתוך הישיבה היו מנכ"לית מי מודיעין טל אוחנה ויו"ר הדירקטוריון עופר גלנץ, ששמרו על ארשת פנים חתומה כשהתחיל דיון בין ראש העיר חיים ביבס לאבי אלבז, איש האופוזיציה היחיד שנכח בישיבה – שרון מעוז וברוך בוכניק נעדרו וכמוהם דן ליכטמן, מיכאל חרל"פ ומויש לוי מהקואליציה – בנושא נחיצותם של כל כך הרבה תאגידי מים.

ביבס, כיו"ר המרכז לשלטון מקומי, נאבק בתקופה האחרונה בביטול תאגידי המים והחזרת התאגידים לרשות העירייה, כפי שהיה בעבר. המאבק הוא לא קל שכן אנשי מקצוע ברשות המים טוענים שהתאגידים מתנהלים בצורה טובה בעיקר בגלל שהם לא נתונים לחסדי העיריות השונות וכי במקרה הצורך יש לצמצם את מספר התאגידים.

אוחנה וגלנץ הגיעו כדי להציג את הדו"חות הכספיים לשנים 2015 ו-2016 והמתינו בסבלנות. גם כשביבס טען שיש לחזור לשיטה הישנה וגם כשעלו ההצעות לסדר היום של אלבז על הפרדת פסולת ועל מכרז לספק טכנולוגיה לעיר חכמה במודיעין.

ההצעה השנייה אילצה את אייל הנדלר לקחת נשימה קצרה בחוץ, שכן בזק מנהלת פיילוט עיר חכמה בפארק ענבה ואשתו, סטלה, היא מנכ"לית החברה. אלבז דרש לבדוק מה קורה עם הפיילוט והאם ייצאו למכרז מסודר. ביבס ענה שהפיילוט נמשך כרגיל וכשיהיה מכרז הוא יהיה בדרך הרגילה.

אחרי שההצעות לסדר היום הוסרו, תפסו גלנץ ואוחנה את מקומם בראש השולחן. מי מודיעין סיימה את השנתיים האחרונות ברווח קטן מאוד בהשוואה לשנים קודמות. הם הסבירו שהדבר נגרם בשל הפחתת מחיר המים לצרכן. גלנץ הטעים כי מי מודיעין הוא התאגיד המוביל בין התאגידים בגביית מים ובהגנה על המים מפני גניבות ושיבח את עובדי התאגיד וביקש שלא להשתלח ברשתות החברתיות בעובדים.

ביבס ניצל את ההזדמנות כדי להגן על התאגיד. "אם יצמצמו את התאגידים, מי מודיעין יספק מים גם לקרית ספר וייאלץ לדאוג למקומות שבהם משלמים פחות על מים וארנונה. הרבה פוליטיקאים קוראים לאחד תאגידים, אבל צריך גם לדעת מה המחיר של זה".

אחרי התאגידים אושרו במהירות התב"רים השנים וגם התבחינים לתמיכות ב-2018. זה היה אמור להספיק כדי שמירב פלג תדבר על פרשת השבוע, אבל בדיוק באותו זמן התחיל טראמפ לנאום ושלמה פסי התחיל לצפות בנאום בטלפון הנייד שלו. ביבס בתחילה לא אהב את הרעש, אבל זה לא הפריע לו לשחרר הצהרה דיפלומטית על חשיבות המהלך ולסגור את הישיבה כדי לצפות בחדשות.