סוגיית ערי הפיתוח שעמדו כחלק מהרעיון הציוני והיוו נדבך חשוב באסטרטגיית ההגנה על מדינת ישראל מפני פלישת צבאות זרים, וברעיון של הפרחת השממה, מלווה את מדינת ישראל משחר הקמתה.

על אף שממשלות רבות דנו ביוזמות מגוונות והקימו ועדות שתפקידן לגבש פתרונות לקידום ערי הפיתוח והפריפריה, לא נרשמו הישגים ממשיים ובמרוצת השנים הפערים בין ערי הפיתוח הפריפריאליות לבין הערים הגדולות הלכו והתעמקו.

כיום מספר התושבים בערי הפריפריה עומד על כ- 685 אלף איש, ועדיין מרבית מפעלי ההייטק והמוסדות האקדמיים המניבים השקעות ושיתופי פעולה בינ"ל נמצאים במרכז, בזמן שלרוב רק מפעלי תעשייה הכבדה מרוכזים באזורי הפריפריה, להוציא מחברות הסטארט- אפ בבאר שבע. מציאות זו מובילה להכנסה לנפש נמוכה מההכנסה באזור המרכז, וכך המעגל חוזר חלילה.

מדינת ישראל שנסיעה מקצה לקצה בה מסתכמת ב-5 שעות לא יכולה להרשות לעצמה שרובה ייחשב כפריפריה.

יישובים פריפריאליים לא יוכלו להשתחרר מחוסר השוויון כל עוד ישנה מגמת הגירה שלילית שדוחקת אותם לעוני גדול יותר ומחלישה אותם. חלק מהפתרון טמון בשינוי הגישה התקציבית, שינוי שאינו כרוח בהכרח במאבקים בגופי השלטון, כי אם להיפך. מאבקים שערך השלטון המקומי נגד המרכזי הותירו את הצדדים רצוצים וללא הישגים. הפתרון טמון בהשקעה חכמה יותר, ומתן כלים בסיסיים לפיתוח בחינוך, תרבות ועשייה. במקביל, יש להמשיך במגמה להגדיל את מענקי האיזון, שגדלו בשנים האחרונות בכ- 33%, לרשויות אלו שיעניקו אמצעים לפיתוח דיור, תשתיות, תרבות ועוד. חשוב לעודד מעבר מפעלים לפריפריה באמצעות מענקים תומכים, לתת עדיפות בהקמת מתקני ספורט ביישובי התכנית ולפתח תשתית תיירותית מקיפה ביישובים בעלי הפוטנציאל התיירותי. יש לעודד הסכמי גג ממשלתיים ולתמוך בפרויקטים לדיור מחוץ לאזורי הביקוש, בייחוד עבור בני המקום.

היום, עם פתיחת עיר הבה"דים נוצרו מגוון הזדמנויות חדשות לקליטת אוכלוסיות איכותיות לדרום. חשוב לעודד זרימת הון אנושי ליישובי הפריפריה ולהעניק מענק ייעודי לעובדי שלטון מקומי ואנשי החינוך כדי שיעתיקו את חייהם לפריפריה ויתרמו שם.  אנחנו מאמינים בכך ועושים זאת באמצעות הסכמי השכר שהובלנו שמיטיבים עם כל הדרגים וממומנים ברובם מכספי הרשויות המקומיות.

חינוך הוא ההשקעה המרכזית שלנו כראשי רשויות. באמצעותו נוכל ליצור במדינה דור שידע לעמוד בפני כל הקשיים והאתגרים ולהביא להישגים בכל התחומים באמצעות חינוך פורמלי ובלתי פורמלי.

על הממשלה לקחת אחריות לצמצום הפערים החברתיים: להעמיד מימון לחיזוק מבנים ישנים, להשקיע בהקמת אזורי תעשיה משותפים, להאיץ את העברת המפעלים, מוסדות הציבור משרדי הממשלה והנכסים האסטרטגיים, ולתקצב פרויקטים של התחדשות עירונית באזורי הפריפריה. רק במהלך משותף עם הממשלה נוכל לחזק את יישובי הפריפריה ולהציע לתושבים שלנו איכות חיים גבוהה בדיוק כמו שמגיע להם ורק כך, תצדיק מדינת ישראל את הגדולה המאפיינת אותה ב68 שנות קיומה ונעזור לישראל להמשיך להיות ארץ בה כל אבן מסמלת מאמץ בעבר ותוחלת לעתיד.