לקראת פתיחת שנת הלימודים, ערכה מחלקת הביטחון העירונית, בשבוע שעבר, יום היערכות של סיירי הביטחון וסיירי אבטחת גני הילדים לקראת משימות הביטחון והאבטחה, אותן הם ימלאו במהלך השנה הקרובה. במהלך היום עברו סיירי הביטחון יום אימונים, רענון הנחיות ביטחון ונהלי אבטחת מוסדות חינוך ובנשק אישי.

בנוסף, במהלך הקיץ עברו כל עובדי מחלקת הביטחון הכשרה של הגשת עזרה ראשונה. ההשתלמות כללה הרצאות ותרגול בהגשת עזרה ראשונה במקרים של חנק, חום גבוה, פרכוסים, מצבי חירום סוכרתיים, חילוץ גוף זר, דימום כבד, מענה ראשוני בתאונות דרכים ואף ביצוע החייאה עד להגעת גורמי הרפואה המקצועיים. ההשתלמות נועדה להכשיר את סיירי הביטחון וסיירי אבטחת גני ילדים במסגרת תפקידם במתן מענה רפואי ראשוני בשעת הצורך. ניידות הביטחון וסיירי אבטחת גני ילדים הם הראשונים להגיב לכל קריאה והראשונים להגיע לכל זירה ברחבי העיר וחשוב שידעו לתת את המענה הרפואי הראשוני הנדרש עד להגעת כוחות מקצועיים של איחוד הצלה ומד"א. כמו כן הם עברו השתלמות בהפעלת מכשיר הדפיברילטור (מפעם) זהו מכשיר שמחזיר את קצב הלב לפעולה סדירה על ידי מתן שוק חשמלי ללב, באמצעות שתי אלקטרודות שמצמידים לגוף החול, כאשר השימוש העיקרי במכשיר זה הוא במצב של דום לב פתאומי. בתקופה האחרונה הצטיידה מחלקת הביטחון בחמישה מכשירים מסוג זה והם נמצאים כחלק מערכת עזרה ראשונה בחמש מניידות המחלקה נוסף למכשיר אחר שממוקם במוקד הביטחון שבבניין העירייה.

למחלקת הביטחון העירונית 26 ניידות ביטחון ו-2 אופנועים הכוללת את מערך השיטור העירונית בו מופעלים 28 שוטרים ומפקחים. כמו כן פועלת בעיר סיירת הביטחון הכוללת 10 ניידות אשר פועלות ברחבי העיר בדגש על פעילות בולטות ומניעה בסמוך למוסדות חינוך. בנוסף למחלקה 4 ניידות ביטחון שוטף ו- 8 ניידות נוספות של מחלקת הביטחון. עיקר פעילות מחלקת הביטחון היא בנושא אבטחת מוסדות החינוך. פעילות זו מתחילה בשעות הבוקר המוקדמות והיא נמשכת גם לאחר שעת הלימודים בגנים ובשעות הערב. במהלך שעות אלה מקיימים הסיירים ביקורות וסריקות המקיפות בתוך גני הילדים ובבתי הספר, לפני תחילת יום הלימודים, במהלכו ובסיומו.

לצד פעילות זו מפעילה העירייה מוקד ביטחון בבניין העירייה עבור כל גני הילדים ובו מוצב מוקדן שכל תפקידו לטפל בפניות המגיעות מגני הילדים. המוקדן זמין לכל גננת בכל זמן הפעילות בעזרת לחצן המצוקה וטלפון חירום המקשר את כל הגנים ישירות אליו. בעת שליחת אות מצוקה מתקבל מענה מידי על ידי המוקדן ונפתח קו טלפון ורמקול באמצעותו תוכל הגננת או הסייעת לשוחח עם המוקדן גם ללא הרמת השפופרת. כאשר במקביל המוקדנית שולחת ניידת אבטחה לגן.  במוקד אבטחת מוסדות החינוך נמצא מערך האבטחה של גני הילדים. מערך זה כולל הפעלת מוקד ביטחון ייעודי לטובת אבטחת גני ילדים, הפעלת מערך אבטחה ניידת של 10 ניידות אבטחת גני ילדים, התקנת מערכת מיגון ונעילה אלקטרו מגנטית עם אינטרקום + מצלמה וקודן בשער הכניסה למתחם גן הילדים, התקנת קודן בדלת הכניסה לגן וכן מערכת אינטרקום + מסך, לחצן מצוקה וטלפון חרום בכל גן. על פי נהלי מערך זה, הכניסה לגני הילדים נעשית באמצעות קוד שניתן להורים ע"י הגננת והסייעת כאשר בכל בוקר במהלך שנת הלימודים תתאפשר כניסת הילדים והוריהם לגן באמצעות הקשת קוד בשער הכניסה למתחם החל משעה 07:30 ועד השעה 08:30 בלבד. ההורים מתבקשים להביא את ילדיהם לגן עד השעה 08:30 וזאת ע"מ לאפשר את שגרת הפעילות בגן ללא הפרעות של כניסות מאוחרות. כניסה לגן לאחר השעה 08:30 תתאפשר רק באמצעות האינטרקום המותקן בשער הכניסה למתחם הגן.

דן ליכטמן, מחזיק תיק הביטחון: "זכות גדולה נפלה בחלקינו לקחת חלק בביטחון ילדי עירנו במקום הרגיש והחשוב בו הם נמצאים, גני הילדים ובתי הספר. החשיבות העליונה שאנחנו רואים בביטחון ילדנו הביאה להכנות קפדניות בתחום הביטחון: תיאום כלל גורמי הביטחון והמשטרה, גיוס שומרים, תדרוך השומרים ומאבטחי מוסדות החינוך והתקנת הקודנים ומערכות האבטחה. כשם שחרטנו על דגלנו מצוינות בחינוך כך אנו עושים בכל הקשור  לביטחון ילדינו. על אף שההשקעה הרבה, אנו לא נחים לרגע ומוסיפים לבחון בכל עת את מערך האבטחה שלנו, להפעיל חשיבה יצירתית למתן פתרונות לכל סוגייה שתעלה. שתהיה לכולנו שנת לימודים פורייה ובטוחה."