מאת רמי היפש

דו"ח מבקר העירייה עמד במרכזה של ישיבת מועצת העיר מודיעין ביום רביעי. הדיון בדו"ח של המבקר אריק משיח נערך רק באמצע השני של הישיבה – לאחר ששרון מעוז, יו"ר ועדת הביקורת הצליח להגיע אליה. משיח התייחס בדו"ח שלו לארבעה נושאים שנבחנו בצורה קפדנית. הראשון עסק במכתבים הרשמיים של העירייה ובדואר שהיא מוציאה וכלל המלצות להעדיף לעבור לאי-מיילים כשיש אפשרות לכך.

החלק השני התמקד במחלקת הקליטה של העירייה. משיח מצא כי לעירייה אין נתונים פרטניים על מספר וזהות העולים החדשים שהיא מטפלת בהם וכי מחלקת הקליטה נסמכת רק על המאגר הארצי של משרד הקליטה. כמו כן בשל המעבר של המחלקה למקום חדש והעבודות שבוצעו במעבר, כתב משיח כי לא הכול נעשה בנוהל מסודר. הערה נוספת, שכבר טופלה, היתה בנוגע לאיש הקשר בין מחלקת הקליטה לעולים מצרפת שהיה בניגוד עניינים, ובמקרה שלו יצא מכרז מטעם המחלקה והוא הוחלף.

החלק השלישי עסק באגף התרבות ובעיקר במנהל האגף הוותיק, אלון שמידט. לצד מחמאות על האירועים שהאגף אחראי עליהם, התריע משיח על כך שהדברים באגף לא נעשים בצורה מסודרת ולעתים מוצע מכרז או מובאת בקשה לתקציב לאירוע זמן קצר לפני שהוא מתרחש. "הסברנו את העניין לאלון", אמר משיח. "יכול להיות שהדברים האלה מקובלים בהפקות פרטיות, אבל לא כשמדובר בכסף ציבורי".

 

נושא הבדיקה האחרון עסק במהנדסת התנועה שהעניקה אפשרות חניה לרכב פרטי בשטח ציבורי והיה לה קשה מאוד לקבל את הביקורת של משיח, אף, שלטענתו, הוא ניסה להסביר לה כמה פעמים מדוע הדבר בעייתי. "מדובר בדו"ח חשוב ואמיץ", החמיא מעוז למשיח.

מיהו מיסיונר

לפני הסקירה של משיח עסקו בישיבה בעדכונים – כמו פתיחת מרכז התחבורה החדש ליד הקניון שגרר גם כמה מחאות מצד תושבים שמצאו שהקווים שהתרגלו אליהם, לא עוברים ברחוב שלהם. "כל עיר צריכה תחנה מרכזית", אמר ביבס. "יש בהתחלה תקופת הסתגלות ואנחנו עורכים ישיבות עם משרד התחבורה בנוגע לשינויים שונים בקווים, כולל אחת גדולה שתהיה בקרוב".

זמן  השאילתות היה של אבי אלבז. השאילתה הראשונה עסקה בטענה ה"הדתה" שקיימת במודיעין. אלבז טען שעמותות דתיות או אנשים דתיים נכנסים לבית הספר לצורך חיזוק המורשת וטען שיש  מקום גם לעמותות חילוניות. הוא נענה בכך שכל עמותה נבדקת ושיש צורך שתהיה זיקה בין הילדים למורשת שלהם. "מודיעין מקום ראשון בגיוס בצבא", הזכיר ביבס וטען שזה גם בגלל הערכים שנלמדים בעיר.

השאילתה השנייה של אלבז היתה טעונה יותר ועסקה בכתבת טלוויזיה שהראתה שאנשי גרעין תורני ממודיעין עילית מפתים נערים להגיע ללימודי תורה ותפילות תמורת הבטחה לכסף או אוכל וטען שצריך לטפל בדבר.

שחר מי-און שהופיע באותה כתבה, ושלא ממש אהב את ההשתלטות של אלבז על הנושא, היה זה שענה. לדבריו, העניין נדון בוועדה לקידום מעמד הילד שהוא עומד בראשה והוקם צוות בדיקה בראשותו שבו נמצאים בין השאר גם מויש לוי ואילן בן סעדון, שהתחיל לבדוק את העניין. מי-און גם ספג איומים כתוצאה מהטיפול בפרשה. הובהר שהעניין מטופל בזהירות ובחומרה. ברוך בוכניק, הנציג החרדי במועצה התרעם על ההתבטאות "שידול" שמעניקים לעניין.

היו גם כמה רגעים קומיים בישיבה. אחד מהם היה כשגבי אדרי, מסיעת אילן במודיעין, חובש הכיפה העניק דף הוקרה מהקהילות הדתיות בעיר לאלבז, שבו נכתב שהם סולחים לו כי מדובר בחודש אלול.

רגע קומי נוסף היה כשהמועצה דנה בתקנות לאכיפת התנועה של אופניים חשמליים – כולל גם קורקינטים וקטנועים, שלא יוכלו לנסוע בהם במהירות אלא בשבילים המיועדים לכך. לא תהיה אכיפה לאופניים רגילים ולהולכי רגל. בחודשיים הראשונים תסתפק העירייה בהסברה, בחודש השלישי יועברו אזהרות ומהחודש הרביעי יינתנו קנסות מ-100 שקל ועד 1,000 שקל.

מיגל הרף, יו"ר העמותה למען הקשיש הסתובב מודאג בין חברי המועצה ובדק שאין הכוונה לאכוף את החוק גם בנוגע לקלנועיות שבהם נוהגים זקני העיר והובטח לו שאלה לא מגיעים למהירויות גבוהות. השלישי היה כשהועלה שמו של גיא עידו, סמנכ"ל העירייה החדש, כחבר בדירקטוריון. אלבז, שתמיד מצביע נגד הקואליציה, הצביע שוב נגד והבהיר בפניה אישית: "גיא זה לא אישי נגדך, זאת מדיניות".