בשער: חיים ביבס. צילום - חורחה נובומינסקי

במכתב נאמר כי חוק הכלבת משית על הרשויות המקומיות את העלויות בעבור הקמת כלביות לכל היישובים בארץ (כאשר נכון להיום קיימות רק כ-45 כלביות המוחזקות ע"י רשויות מקומיות), בעלות מוערכת של כ- 900 מיליון ₪, וזאת לפני חישוב עלות האחזקה השנתית שמוערכת בכ-190 מיליון ש"ח. כל אלו, בנוסף לעלויות הנרחבות בגין פיקוח על הליכי הבידוד של חיית המחמד בבית בעליה. במכתב נטען כי הרשויות המקומיות לא יוכלו לשאת בעלויות אלו מבלי השתתפות ממשלתית. בנוסף, מתווה החוק נקבע מבלי הסכמות השלטון המקומי ומבלי שנערך מיפוי ותכנון אסטרטגי לטיפול מקיף בבעיה. 

ההתנגדות מגיעה בשל הצעת החוק, אשר קודמה ע"י הממשלה ללא דיונים מול נציגי השלטון המקומי ולמעשה מטילה את האחריות המלאה לטיפול ומניעת הכלבת על השלטון המקומי.

השלטון המקומי מתגייס חדשות לבקרים לסייע לממשלה במטלות תחת תחום האחריות שלה, ופועל ללא לאות להתמודדות עם מניעת מחלת הכלבת, באמצעות פיזור חיסונים ועוד. ועם זאת, הרשויות המקומיות מתנגדות למשיכת אחריות משרד החקלאות מהנושא ולהפיכת המלחמה בכלבת למטלה בלעדית של הרשויות המקומיות .

מסיבות אלו קוראים ביבס וריטוב לח"כ איתן כבל לעצור את הצעת החוק בשלב זה, של הכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדה ולמנוע את הפגיעה בשלטון המקומי.

חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות: "משרד החקלאות מתנער מאחריותו כלפי בעלי החיים ומקדם חקיקה פוגענית, שמשיתה עלויות בלתי סבירות על הרשויות המקומיות. לא נסכים לפגיעה התקציבית הקשה ונפעל לחייב את הממשלה לטיפול מקיף בתופעה".

עמיר ריטוב יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת לב השרון: "משרדי הממשלה, בחסות החוק למעשה מבקשים להסיר אחריות בנוגע למניעה וטיפול בהתפרצות הכלבת ולהעביר אותה באופן בלעדי לטיפול הרשויות. פעולה זו עשויה להוביל לקריסה כלכלית ולפגיעה קשה מאוד בתקציבים ובתושבים, לצד קושי רב בניהול והתמודדות מול הבעיה. אנו קוראים להליך של שיתוף פעולה ועבודת צוות, כדי להוביל לפתרון אמיתי מהיר ומקיף – יחד עם כל גורמי הממשלה הרלוונטיים".