מאת: מערכת מודיעינט

המרכז למיצוי זכויות, העתיד להיפתח בחודש מרץ ביוזמת המשנה לראש העיר ומחזיק תיק שירותים חברתיים, עמיעד טאוב, מחפש כעת מתנדבים. המתנדבים אשר ייקחו חלק ב"סיירת זכויות", יהוו חלק חשוב במתן איכות השירותים אותם יציע המרכז לתושבים, אומרים בעיריית מודיעין מכבים רעות.

לקראת הקמת המרכז, נעשית בחודשים האחרונים עבודת מיפוי נרטיבי מקיף על ידי עובדים סוציאליים המתמחים במיצוי זכויות, שמטרתו להבין מה הם צרכי המשפחות והתושבים, ואת האתגרים הייחודיים של המרקם האנושי בעיר. במסגרת המיפוי, רואיינו גם משפחות מקבוצות שונות בעיר, על מנת ללמוד על המצוקות השונות, כאשר צוות המרכז מלווה כסוג של מקרי בוחן, שתי משפחות לצורך תהליך למידה.

המרכז עתיד לטפל למעשה בכל צומת דרכים הדורש מיצוי זכויות עבור התושבים. כך למשל, באזרחים ותיקים הזקוקים למיצוי זכויות בביטוח לאומי או קצבאות למיניהן, משפחות שבהן אנשים עם צרכים מיוחדים, אימהות חד הוריות, עולים חדשים ועוד. המרכז יסייע באמצעות צוות עובדים סוציאליים בהכוונה בתוך סבך הבירוקרטיה והבלבול, יקשר בין גופים ממשלתיים שונים ואף באופן אקטיבי, יתערב היכן שניתן במיצוי הזכויות למען התושבים. 


תומר ששון, עובד סוציאלי ומנהל המרכז מספר כי: "על פי מחקרים שונים, כ-45% מהפניות שנעשו במרכזי ידיד שסיפקו ייעוץ למיצוי זכויות ראשוני, לא הגיעו למיצוי עקב חסמים שונים אצל האנשים הפונים." כאן, נכנסת "סיירת הזכויות" לתמונה, אשר מטרתה תהיה ללוות, לתמוך ולעודד את האנשים המגיעים למרכז, עד למיצוי הזכויות. המתנדבים בסיירת יעברו הכשרה מעניינת בתחום פעם בשבוע במשך מספר חודשים, ולאחר מכן כאמור, יתלוו למשפחות הפונות למרכז, וידאגו לכך שהן מקבלות תמיכה לכל אורך התהליך שיכול להיות מורכב ומאתגר, לעיתים בשל בירוקרטיה או חסמים אחרים."


לסיירת הזכויות יכולים להתנדב מגיל 21 ומעלה, רצוי להיות עם רכב ובעיקר עם הרבה רצון ואמפתיה לסייע לקבוצות אוכלוסייה שונות במיצוי זכויותיהן. בנוסף, ידיעת שפות זרות כמו אנגלית, רוסית או צרפתית בהחלט מהווה יתרון גדול למתנדבים בסיירת.

עמיעד טאוב, המשנה לראש העיר: "כפי שכתוב במגילת העצמאות 'מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני לכל אזרחיה', כך גם אצלנו, 'עיריית מודיעין מכבים רעות תקדם שוויון זכויות חברתי ועירוני לכל תושביה' באמצעות האגף לשירותים חברתיים. חזון מרכז הזכויות הנשען על מגילת העצמאות קורם עור וגידים והופך לאט לאט למיזם ייחודי ופורץ דרך עבור כל תושבי העיר. אנו נעזור ונכוון את תושבי העיר במיצוי זכויותיהם כי זהו תפקיד נוסף שיש לנו כרשות מקומית. אני רוצה להודות  לעו"ס תומר ששון על העבודה היסודית והמקצועית בדרך להקמת המרכז."

לקביעת פגישת היכרות להתנדבות בסיירת ניתן לשלוח מייל לכתובת: Tomer_sa@modiin.muni.il 

 או בטלפון - 0545873398