מאת: מערכת מודיעינט

לגליזציה של קנאביס הפך לאחד הנושאים הבוערים בשיח הציבורי, לקראת הבחירות לכנסת. צמח הקנאביס נמצא בשימוש תכוף אצל אלפי ישראלים, ישנם הצורכים את הצמח כתרופה למצבים רפואיים שונים, החל מהקלה על כאבים פיזיים, דרך הקלה על מצבים נפשיים, וישנם אחרים הצורכים את הצמח ללא כל צורך רפואי. יש המסבירים כי בשגרת חיים עמוסה ולחוצה כמו שאנו מכירים בישראל, כמה שאיפות בסוף היום מצליחות לעזור להם לשמור על שפיות.

במשך שנים רבות נושא השימוש בקנאביס היה טאבו חברתי וחוקי, משתמשים בצמח הוגדרו כעבריינים, הן מבחינה חוקית והן מבחינה חברתית. כיום המצב אחר. אם בעבר המשתמשים היו מסתירים את עובדת השימוש, כיום אנו עדים לכך שמשתמשים רבים אף מתגאים בעובדת השימוש בצמח ויש מידע על כך שכמות המשתמשים בישראל חצתה מזמן את רף ה-100,000.

סגן ראש העיר, אילן יאיר בן סעדון הוא מחזיק התיק לביטחון קהילתי, תיק אשר עד לא מזמן הוכר בשמות ״עיר ללא אלימות״ ו״הרשות למניעת סמים ואלכוהול״.

אז איך זה שדווקא הוא מתבטא בעד לגליזציה?

לטענתו, לגליזציה למעשה תפחית את אחוז המשתמשים ותייצר הסדרה בריאה: ״במסגרת פעילותנו לקידום הביטחון הקהילתי בעיר מודיעין מכבים רעות אנו מבצעים תהליכי עומק ומנסים לפתור סוגיות קשות מן השורש. בעיניי, אחת הסוגיות הבעייתיות ביותר שאיתה אנו מתמודדים כיום - היא תופעת הבדידות. אחוזים גבוהים מאוד בקרב בני האדם שחיים בחברה המודרנית סובלים מתחושת בדידות. אני מאמין שאחת הסיבות הגדולות לזינוק הגבוה באחוזי השימוש בקנאביס הוא תוצר ישיר של בעיית הבדידות. אני חושב שלהמשיך להילחם במשתמשי הקנאביס לא יקדם אותנו לשום מקום, אני לא ״נלחם״ בבני העם שלי, אני מושיט להם יד. אנו פועלים כל העת בכדי למנוע את תחושת הבדידות ובשביל לחזק קהילתיות וערבות הדדית. אני מאמין שחברה שפועלת יחד ודואגת לחברים בה, תגרום לכך שהאנשים בה ירגישו פחות צורך ״לברוח מן המציאות״ ולהתנתק. ולצד זאת, אני מאמין ויודע כי ישנם אנשים שזקוקים לצמח הקנאביס כתרופה של ממש. אותם אנשים זכאים בהחלט לנגישות של התרופה בבתי המרקחת, הם לא אמורים לסבול מקשיים בירוקרטיים בכדי לקבל תרופה שכל כך זול לגדל, והם לבטח לא צריכים לסבול מאות קלון חברתי על כך שהם מטפלים בעצמם. בידנו הדבר להנגיש את הנושא למי שזקוק לטיפול וכן לקחת אחריות על היקפי השימוש הלא מידתיים, תוך חינוך, פיקוח והסדרה״.

ומה עם  בני נוער, שלא תמיד מודעים להשפעות שעלולות להיות כרוכות בשימוש בקנאביס?

״כמי שעוסק לילות כימים בקידום בני הנוער שלנו, אני לא יכול להתעלם מהעובדה שאחוזים רבים בינהם משתמשים היום בצמח הקנאביס. מדובר בעובדה אשר בראש ובראשונה צריכה לסמן לנו כי מדובר בנושא שדורש שינוי תודעתי. במקום לתקוף את בני הנוער ולקטלג אותם כבעייתיים, אני מציע להתחיל לקחת אחריות על הנושא בצורה של הסדרה שתאפשר לנו בקרה, פיקוח ובעיקר חינוך אחראי. כאשר אנחנו אומרים לילדים ״זה אסור״, הם סקרנים לנסות, ומאחר והשוק נגיש עבורם, אחוזי השימוש מדברים בעד עצמם. אני מאמין ויודע שבני הנוער שלנו פיכחים ויודעים לקבל החלטות מושכלות. אני חושב שהגיע הזמן להפסיק לדבר ב״לא״ ולהתחיל להסביר בגובה העיניים את ההשפעות. כמו שילד לא אמור לחוש נלהב משימוש בתרופה שאינו צריך, ילד גם לא אמור להיות נלהב משימוש בתרופת הקנאביס. אני מציע הסברה וחינוך אחראיים, אני מציע לאפשר רכישה חוקית ומפוקחת בבתי המקחת תוך הגדרת גיל מינימום חוקי לרכישה, גיל 24, אני מציע להפסיק להתעלם מהפיל הירוק שבחדר״.

 

צילום בשער: אילוסטרציה, Depositphotos