צילום: חורחה נובומינסקי

חיים ביבס, יו"ר המרכז לשלטון מקומי ויו"ר החברה למשק וכלכלה, מסיים בעוד חמישה חודשים קדנציה של חמש שנים בתפקידים אלו. ביבס, אחד האנשים המשפיעים במדינה, מנהל מחזור כולל של 1.2 מיליארד שקלים כיו"ר החברה למשק וכלכלה, יו"ר המרכז לשלטון מקומי וחבר דירקטוריון במפעל הפיס.

שבועיים לא קלים עברו עליו, ובימים האחרונים הוא קם מהשבעה על אביו שנפטר בתקופה הכל כך סוערת של הבחירות המונציפאליות בהן הוא מתמודד לראשות העיר מודיעין-מכבים-רעות כמועמד יחיד. ישבנו עם ביבס כדי לסכם קדנציה של חמש שנים כיו"ר מרכז השלטון המקומי וכיו"ר החברה למשק וכלכלה

באיזה הישג אתה גאה במיוחד?

"אני גאה במיוחד בהישגים שלנו בתחום החינוך, שבאמת השפיעו על כל בית בישראל. החינוך הוא המשימה העיקרית והעתיד שלנו, וכראשי רשויות פעמים רבות אנחנו מבינים הכי טוב את צרכי התושבים. זה קרה עם הסייעת השנייה בגני ילדים שהובלנו מתוך הרצון להוביל ליחס אישי יותר לילדים, המשיך בצמצום מספר הילדים בכיתות, בעיה שכל ראש רשות נתקל בה, תכנית הצהרונים החברתיים שנותנת מענה אמיתי ואיכותי להורים עובדים בשעות אחר הצהריים ועוד. רוב האנשים לא יודעים שאנחנו עמדנו מאחורי התהליכים האלה והבאנו לשינוי הזה, כי אנחנו צריכים לעמוד מול התושבים שלנו ולהביא תוצאות".

איך אפשר לשפר את החיים במדינת ישראל?

"כבר היום מצבנו מצוין, המדינה משגשגת כלכלית, יש לנו ביטחון ושפע רב. בעתיד נצטרך לאמץ מודלים וטכנולוגיות חדשניות, ולהכניס אותם לשימוש יומיומי שיחסוך לכולנו כסף וזמן רב. עלינו להפוך את הפריפריה והגיאוגרפית למנוע צמיחה, ולא לתת לרשויות הללו קצבאות סעד. באר שבע היא דוגמא מצוינת לעיר שהקימה מרכזי תעסוקה נרחבים, שירותים עירוניים מצוינים ויש אליה דרכי גישה נוחות. כך עיר הופכת לעצמאית, יכולה להתקיים על תקציביה והתושבים בה מקבלים מענה לכל צרכיהם".

איך אתה רואה את מדינת ישראל בעוד 20 שנה?

"אני מאוד אופטימי לגבי העתיד של מדינת ישראל. ב-70 שנות קיומנו בנינו מדינה מודרנית וחזקה ששואבת מערכי הציונות והמסורת היהודית, ועם זאת פלורליסטית דמוקרטית ומכבדת את זכויות המיעוטים. אני מאמין שנמשיך בעשייה ובהתפתחות של המדינה במלוא הכוח, ובעתיד אני רואה מעצמה טכנולוגית שלא רק מייצאת את הטכנולוגיה שלה לחו"ל, אלא משקיעה בארץ. אני רואה שלטון מקומי חזק ויעיל שנותן מענה לתושביו החל מפינוי אשפה ועד חינוך. אני רואה נוער שהופך לדור של מובילים, שמצטיינים בהתנדבות, תרומה וציונות".

מה אתה חושב על הממשלה הנוכחית?

"אני חושב שהממשלה הנוכחית חזקה ויציבה, ומוצא בה שותפים אמיתיים לקידום הנושאים החשובים. יחד איתם קידמנו את תכנית 922 בשווי 15 מיליארד שקלים למגזר הערבי, הבאנו לחקיקה את הפיקוח על הצהרונים והעברנו חוקים רבים וחשובים לכל תושבי ישראל. אני מאחל להמשך שיתוף הפעולה הפורה בינינו".

מה המטרה המרכזית של מרכז השלטון המקומי בישראל?

"לייצג את הרשויות המקומיות והצרכים שלהם מול הגופים המדינתיים ולהוביל לשגשוג כל אחת ואחת מהן, על אף מאפייניהן השונים. כי שגשוג של הרשויות יוביל לניהול נכון יותר וישפר משמעותית את חיי התושבים

מה הייתה המשימה העיקרית שלך בקדנציה האחרונה כיו"ר מרכז השלטון המקומי?

"רציתי לבטל את הנוסחה שהייתה קיימת עד עכשיו ביחסים עם השלטון המרכזי, ולגרום לכולם להבין שאין אחריות בלי סמכות. אנחנו הזרוע הביצועית של הממשלה, וכדי להיות כזאת אנחנו חייבים לקבל מימון בצד המטלות שלנו וסמכות לנהל את השלטון המקומי. היום משרדי הממשלה מבינים את זה ומתייחסים אלינו אחרת ואף העברנו חוק שמחייב מימון בצד כל משימה ממשלתית".

מה המסר שלך לכל אלה שמתמודדים לבחירות הקרובות?

"קודם כל, אני מחזק אותם ושמח שהם לא נרתעים מהקושי ומהעליהום הציבורי שנעשה כלפי ראשי רשויות. בנוסף, אני רוצה לומר להם שהם עומדים להיכנס לתוך העשייה הכי משמעותית שקיימת ויש להם הזדמנות אמיתית לתרום לאיכות החיים של התושבים שלהם בכל התחומים".

מה המסר שלך לעם ישראל?

"כולנו ניגש החודש לקלפי להצביע עבור המועמד שלנו לרשות המקומית. אני קורא לכולם להצביע ולהשתתף בבחירות כי אלו הבחירות שישפיעו הכי הרבה על מרקם החיים של כל התושבים ועל שגרת יומם. אני רואה הרבה מועמדים חדשים ומוכשרים שעזבו עסקים מצליחים בשביל השליחות, לצד מועמדים ותיקים וראויים שממשיכים לתרום מניסיונם ויכולותיהם, ומאחל לכולם הצלחה".