צילום: ארכיון מודיעין נט

זו היתה ישיבה אחת שכללה שלוש ישיבות. דווקא זו מן המניין היתה הקצרה ביותר והגיעה בסוף, אחרי שעתיים ארוכות. בשורה התחתונה, מועצת עיריית מודיעין מכבים רעות אישרה אמש את התקציב העירוני לשנת 2022, והוא עומד על סך 759 מיליון שקלים – הגבוה בתולדותיה.

כמו בשנים האחרונות, גם הפעם יותר ממחצית התקציב הוקדש למערכת החינוך. השינוי הבולט בתקציב, שאותו הציג הגזבר יניב עמוס, נגע להכנסות העירייה מארנונה שגדלו בשנה האחרונה, בעיקר הארנונה לעסקים. מאז שחיים ביבס מונה לתפקיד ראש העיר לפני 13 שנה, הוא הציב את שיפור גביית הארנונה לעסקים כמטרה. בתקציב הנוכחי, 45% מהארנונה תגיע מעסקים, ולדברי עמוס, בשנים הקרובות השיעור יגיע ל-50%. העלייה בארנונה נובעת מאכלוס הפארק הטכנולוגי (ליגד) ואכלוס המע"ר שמתמלא בעסקים קטנים.

אישורו של התקציב על ידי מועצת העיר היה צפוי. הנהלת העיר, שכוללת למעשה את כל חברי המועצה כשמדובר בהצגת התקציב, דנה בו במשך שעות כבר ביום שני והאישור של חברי המועצה בישיבה הוא פורמלי, אבל עד לאישור, ניסו חברי האופוזיציה להשמיע את קולם.

האופוזיציה גדלה בחודשים האחרונים. חברי מודיעין חופשית – אבי אלבז, איתי אלמוג בר וגילעד ביהרי, כבר לא לבד. גם אילן בן סעדון שהודח מתפקיד סגן ראש העיר וחברו, גבי אדרי, נמצאים באופוזיציה והם הגיעו מוכנים. אדרי העיר על סעיפי שכר עובדי העירייה בתקציב וטען שהם עלו בצורה לא ריאלית מ-2020 ל-2022. אחריו הגיע בן סעדון שהכין 86 הסתייגויות. בן סעדון תקף את התקציב, טען שהוא תקציב לא טוב וניסה להציג כל ההסתייגות, אך נתקל בסירוב של ביבס שמסר לו שיש לו עשר דקות לדבר ועל ההסתייגויות יצביעו מאוחר יותר. בן סעדון פנה ליועץ המשפטי של העירייה, עו"ד זאב גבאי, אבל היועמ"ש צידד בעמדת ביבס.

חברי מודיעין חופשית אמרו שהם יצביעו נגד התקציב מכיוון שהם מרגישים שהוא לא מספיק טוב. ביהרי טען שאפשר היה לחסוך את משכורתו של סגן ראש העיר אלי סבח, שלא נכח בישיבה, מכיוון שהוא לא קיבל הרבה תיקים אחרי שמונה במקומו של בן סעדון. "אפשר היה להסתפק בסגן ראש עיר אחד ולהוציא את הכסף כדי לרשום את קבוצת הנשים של עירוני מודיעין בליגת העל בכדורגל", הוא סיכם.

ההתגוששות הזאת בין האופוזיציה והקואליציה לא נעמה לרן שגב, שנכנס לפני כמה חודשים למועצה במקום עדי בן אברהם שפרשה. "התקציב מצוין וחבל שחברי מועצה מנוסים ממני טוענים שהוא לא טוב, בעיקר אחרי שקודם הם הצביעו בעד התקציב".

אחרי שחברי המועצה התייחסו לתקציב, הגיעה שעת ההצבעה. ביבס הורה להצביע קודם על ההסתייגויות של בן סעדון ולכולם חולקו דפים עם כל ההסתייגויות. ראש העיר הבהיר שלא יוקראו ההסתייגויות אלא שיצביעו לפי המספר. "כמו בכנסת?", שאל אלבז וכשנענה שהתשובה חיובית אמר שחברי מודיעין חופשית נמנעים מההצבעה. בכך חסך לעצמו אלבז את הריטואל להצביע 86 פעמים כמו חבריו כשברקע קריאות ביניים של בן סעדון שניסה להסביר למה הוא התנגד והסתייג. לאחר מכן אושר התקציב. רן שגב, אלעד שמעונוביץ' ושמעון גואטה חגגו את האישור עם חלוקת סוכריות על מקל ונחשי גומי כדי שהקונוטציה לכנסת תהיה שלמה.

היה גם דו"ח המבקר ונובי גוד

החלק הראשון תם והגיע תורו של מבקר העירייה, אריק משיח שהכין דו"ח בדיקה ל-2021 שמצא ליקויים מינוריים במחלקות שאותן בדק כמו שחלק ממשאיות האשפה בעיר הן בנות יותר משלוש שנים, למרות ההוראה להחלפתן.

בן סעדון, שהעלה את נושא המשאיות שמשאירות לדבריו פס שמן בכל העיר, שאל את משיח כיצד הוא מחליט לבקר נושא מסוים והאם הוא יכול להעלות נושאים לבדיקה, שבמקרה נמצאים גם בחלק מההסתייגויות שלו לתקציב. משיח הבהיר את הפרוצדורה וציין שחלק מהבדיקה נעשית בעקבות פניות של תושבי העיר והעלה כדוגמה תושב שמשאיות פינוי הגזם היו לוקחים גזם מערוגה מול ביתו ויחד עם הגזם היו גם אוספות את  צינורות ההשקיה בגינה. הדבר נפתר אחרי שהעירייה הניחה בטון במקום.

בישיבה מן המניין שנמשכה עשר דקות מכיוון שחברי המועצה היו כבר עייפים, עלו הצעות לסדר היום של אלבז, שתהה מדוע משרד הפנים עדיין לא העביר את הדו"חות הכספיים של שני הרבעונים הראשונים של 2021, שהופיע בספר התקציב של העירייה. הצעה נוספת שעלתה הייתה של איתי אלמוג בר לחגיגות עירוניות של נובי גוד, לציון סיום השנה האזרחית שחוגגים עולי רוסיה. ביבס הציע שיעבירו בקשה למרכז הקהילות שאירגן השבוע את חגיגות חג הסיגד של יוצאי אתיופיה במקום לערב בכך את העירייה.