היום, יום חמישי ה-12.7.18 קיים מרכז השלטון המקומי בשיתוף הרלב"ד, כנס בטיחות בדרכים במרחב העירוני. בכנס השתתפו יו"ר מרכז השלטון המקומי - חיים ביבס, יו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים - ח"כ יעקב אשר, מנכ"לית הרלב"ד - עו"ד רחלי טבת ויזל, , מנכ"ל מרכז השלטון המקומי - שלמה דולברג ועשרות נציגי הרשויות המקומיות בישראל ונציגי אגף התנועה.

בכנס הציגה מנכ"לית הרלב"ד חלק ממדד הרשויות הבודק את הסיכון לאזרחים בתוך הערים הגדולות והבינוניות, שיפורסם בהמשך.

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס: "בתאונות דרכים יש יותר הרוגים מאשר במלחמות ישראל, לכן אנו צריכים לשים את הדגש בנושא הזה יותר מכל נושא אחר. יש לנו הרבה אתגרים, הראשון הינו התחבורה הציבורית בערים. אני קורא לממשלה להשקיע ולתגבר את התחבורה הציבורית, ולהנגיש אותה לאזורי תעסוקה מרכזיים. הנושא הזה יכול לפתור את בעיית הפקקים וגם את תאונות הדרכים. הנושא השני הוא האופניים החשמליים וצריך להגביר את הפיקוח ולייצר את המודעות להורים. לפעמים נדמה כי הילדים שייכים רק לעירייה, והאחריות מההורים מוסרת. צריך להחזיר את האחריות ההורית. זה יכול לקרות רק אם אנו ראשי הרשויות נתעסק בנושא הבטיחות יותר, כי זה הילדים של כולנו".  

מנכ"לית הרלב"ד, עו"ד רחל טבת ויזל: "מתחילת השנה נהרגו 11 רוכבי אופניים חשמליים, בזמן ששנה שעברה הסתיימה עם 7 הרוגים בכל השנה, מדובר באוכלוסייה בולטת וכמעט יחידה בה יש עלייה במספר ההרוגים. 25% מהמאושפזים בבתי החולים הינם ילדים מתחת לגיל 16 שנסעו על אופניים חשמליים. 55% מההרוגים במרחב העירוני הם הולכי רגל, בעיקר קבוצת הגיל של 65 ומעלה. הם פגיעים יותר משאר האוכלוסייה הצעירה יותר. 33% מהולכי הרגל חוצים באור אדום ברמזור. הרלב"ד ממשיכה להוביל את מדד הרשויות השנתי של מדינת ישראל, המודד סיכון אישי בשטח העיר ואנו נפרסם את כולו בקרוב. אנו רואים שישנה התאמה גבוהה בין היפגעות גבוהה של תושבי העיר בתוך העיר ושל תושבי אותה העיר מחוץ לעיר, כך שמדובר בהלך רוח עירוני".

ח"כ יעקב אשר, יו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים: "השנה אנחנו רואים בירידה משמעותית יותר משנה שעברה. כל הרוג הוא עולם ומלואו. מדובר בנושא בחשיבות העליונה שאמור להיות בסדר יומה של הממשלה כל הזמן. הרבה מאוד ישיבות קיימנו בוועדת הכלכלה ואח"כ בוועדת המשנה שהוקמה לאחר מכן לאור חשיבות הנושא.  הרלב"ד עברה שינוי מדהים בשנתיים האחרונות, מצינור להעברת כספים, עם כניסתם של יו"ר הרשות גיורא רום ושל מנכ"לית הרלבד, רחלי טבת ויזל. הרשות הלאומית הפכה למרכז המדעי, המחקרי והמתכלל במדינת ישראל ואני קורא לראשי הערים להשתמש בגוף הזה. בטיחות בדרכים היא המשימה הלאומית שלנו, ועל כל אחד מכם אחריות יומיומית להפחתת הנפגעים ואני וחבריי בכנסת נמשיך לפעול ברמה היומיומית בכדי להוריד את מספר ההרוגים במדינת ישראל".