מאת: רמי היפש | צילום: מודיעינט

זו היתה ישיבת מועצה ארוכה שנמשכה יותר משלוש שעות. למעשה שתי ישיבות. אחת מן המניין שעיקרה היה ההיערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים בתחילת ספטמבר והשנייה, שלא מן המניין, עסקה בדו"ח מבקר העירייה, אריק משיח.

החלק השני היה הארוך והמעניין יותר. חברי המועצה בלובי העירייה המותאם לישיבה בתנאי קורונה (נוכחות כמעט מלאה רק הילה בן אליעזר ועמיחי זליג נעדרו) הגיעו מוכנים וביקשו כמה דקות הפסקה לפני הדו"ח ואגרו כוחות.


הדו"ח שהציג משיח עסק בשני דברים עיקריים והראשון היה הבולט שבהם. לדברי משיח, הגיעו אליו תלונות מצד תושבים מרובע מכבים רעות, בעיקר מכבים שהתלוננו שחלק מהשכנים שלהם סיפחו שטחי ציבור והם לא יכולים לעבור משם.

מקור הבעיה, לפי משיח, הוא בהסכם לא ברור שהיה קיים במכבים רעות כשאלה הוקמו. מדובר בהסכם נטיעות שלפיו בית שמאחוריו יש שטח שהוא ציבורי אבל פתוח יכול לנטוע שם עצים ולטפח אותו – אבל לא לגדר את המקום ולבנות שם דברים אחרים. כמה מהתושבים ניצלו את ההסכם ואת העובדה שאף אחד לא בדק את המקום כדי לבנות שם דברים מעבר לנטיעת עצים.


משיח סיפר שהוא בעצמו הגיע לאחד מהבתים האלה ונפגש עם בעל הבית שם שבהתחלה התרעם שנכנסו לשטחו הפרטי ולאחר מכן ניסה להצטדק ולהסביר את העובדה שהשטח הציבורי הפך לשלו. משיח הטעים שהבעיה היא לא רק במכבים רעות ושגם ברחוב מבצע דני במודיעין היה מקרה של פלישה מאסיבית של בית לשטח ציבורי.


נושא שני בביקורת היה דו"ח על מחלקת החשמל בעירייה שבה התברר שמי שכיהן כממלא מקום מנהל המחלקה לא היה חשמלאי. הדבר היה בעייתי בעיקר באישור דו"חות מול קבלנים מבצעים. האיש שכנראה לא היה עומד בתנאי מכרז לתפקיד המנהל הקבוע, פרש מתפקידו.


אבי אלבז, איש האופוזיציה ותושב מכבים, מכהן כיו"ר ועדת הביקורת ובדבריו אחרי משיח, הוא מציין כי - "30 שנה יודעים על המצב במכבים". חברי מועצה אחרים שמעו את המשפט ומיהרו לתקוף אותו: "מדובר בגזל. 30 שנה זה קורה", אמר עמיעד טאוב. מויש לוי וברוך בוכניק הציעו לנהל מדיניות של המועצה כדי לבדוק איך לאכוף את העניין ולמנוע את הפלישה לשטח הציבורי. אלעד שמעונוביץ', לא תקף את אלבז על נושא מכבים, אלא עד דבריו על מחלקת החשמל - אלבז טען שהמחלקה התנהלה "כמו אנרכיה" ושמעונוביץ' תבע את עלבון אנשי המחלקה.

מי שנחלץ להגנתו של אלבז, היה דווקא יריבו, ראש העיר חיים ביבס, שאמר שצריך לגבש מדיניות אבל אי אפשר להגיע לאנשים שפעלו לפי הסכם מסוים ולטעון שהם עבריינים. ביבס גם הוסיף שהנתונים על אנשים שפלשו לשטח ציבורי מגיעים מתושבי מכבים בעצמם שמתלוננים על שכניהם.

שלמה פסי, תושב רעות, ניסה להסביר את הסכם הנטיעות. לדבריו, רוב התושבים במכבים וברעות לא מודעים להסכם זה ויש להכין אותו שוב ולהסביר לאנשים שמי שנטע עצים במקום עשה משהו חוקי ומי שהוסיף דברים, יצטרך לפרק את מה שבנה.

מערכת החינוך מוכנה לכל תרחיש

לבו של החלק הראשון בישיבה היה סקירה של בתיה שוכן, מנהלת מחלקת החינוך בעיר, על ההיערכות לשנת הלימודים הקרובה, שנעשית קצת באפלה. הקורונה שיבשה את שנת הלימודים האחרונה והיא צפויה לשבש גם את תחילת שנת תשפ"א.

שוכן ציינה כי מוסדות החינוך מוכנים לכל תרחיש. כרגע הגנים וכיתות א' וב' ילמדו כרגיל, תלמידי כיתות ג' וד' ילמדו בקפסולות והשאר כמה ימים בבית ספר וכמה בלמידה מרחוק. עדיין לא ברור אם יתקיימו לימודים בימי שישי.

ביבס מסר שהוא מנסה לשכנע את משרד החינוך שגם כיתות ג' וד' ילמדו בלי הפרדה לקפסולות וציין את ההצלחה של בית הספר של החופש הגדול. שוכן הסכימה אתו והעבירה נתונים שלפיהם 80% מהתלמידים בגנים עד ד' היו במסגרת הזאת ורק 5% לא הגיעו בכל הימים בשל כניסה לבידוד.

בוכניק העיר שמיקרוסופט הציעה להעביר קורס בשימוש בתוכנת טימס שלה, הדומה לזום, ושאל האם המורים ערוכים ללמידה מרחוק ושוכן אמרה שהם דואגים למורים.

מבחינת מספר התלמידים נרשמה ירידה קלה, אך עדיין לא משמעותית ורוב התלמידים הם בכיתות ה'-ו'. זאת לפני ששכונת נופים, שבה ייפתחו בית ספר יסודי וכמה אשכולות גנים, זכתה לאכלוס מלא.