צילום: ארכיון מודיעין נט

מועצת מודיעין מכבים-רעות התכנסה לשם שינוי ביום חמישי לישיבה שהמוקד שלה היה נושא החינוך. זו היתה ישיבת מועצה שאמורה היתה להימשך הרבה זמן, והיא אכן נמשכה שעתיים וחצי והיתה סוערת – אבל לא בשל החינוך.

הסקירה על מצב החינוך בעיר של ראש מינהל החינוך, בתיה שוכן, נערכה בקושי 20 דקות. המצגת היתה בהירה ונהירה, במודיעין ילמדו בשנה הבאה קצת יותר מ-27 אלף תלמידים – מעט פחות מהשנים הקודמות. מספר הילדים בגנים ובבתי הספר היסודיים יורד ולעומת זאת, מספר התלמידים בחינוך העל יסודי עולה. במינהל החינוך מצפים לאכלוס בשנים הקרובות של שכונת מורשת, דבר האמור להקפיץ שוב את מספר התלמידים. הסקירה על החינוך הגיעה אחרי סקירתו של ראש העיר, חיים ביבס, על מצב הקורונה בעיר, שלפני שבועיים עברה מירוק לכתום תוך זמן קצר. כעת יש 80 חולים (4.7.21), ומצב התחלואה נמצא במגמת ירידה.

בסיום הסקירה התחילו הפרידות. קודם כל היה תורה של שפרה טריביץ', שהקימה את השירות הפסיכולוגי החינוכי (שפ"ח) במודיעין עם היווסדות העיר ויוצאת לגמלאות.

אחר כך הגיעה תורה של חברת המועצה עדי בן אברהם, סגניתו של אלעד שמעונוביץ' מסיעת הדור הבא, אשר עוזבת עם משפחתה את העיר לכפר תבור. בן אברהם שהגיעה לעיר לפני 25 שנה כנערה בת 13 ומכירה מגיל הנעורים את שמעונוביץ' זכתה לברכות מכל חברי המועצה שציינו את דרכה הנעימה ומנומסת במועצה והיא הודתה לכולם.

את מקומה של בן אברהם תפס רן שגב. שגב, בן 32 ממכבים, מחלוצי חיי הלילה במודיעין, יקבל את התפקידים של בן אברהם, שמשאירה את מועצת מודיעין עם שלוש חברות מועצה בלבד מתוך 19 – נגה כץ רפפורט, עדי מן והילה בן אליעזר.

רן שגב מרשימת 'הדור הבא' של אלעד שמעונוביץ, הושבע כחבר מועצת העיר במקומה של עדי בן אברהם

הצעה לסדר ומהומה

שלב השאילתות וההצעות לסדר היום הגיע. ההצעה הראשונה לסדר הועלתה על ידי עמיעד טאוב, המשנה לראש העיר, שמחזיק בתיק שירותי הדת בנושא משגיחות כשרות. לפי הנתונים שהוא הציג, אין שום איסור שאישה תהיה משגיחת כשרות, אבל יש מעט מאוד נשים שמועסקות כמשגיחות כשרות והוא הציע שהעירייה תתמוך בעידוד משגיחות כשרות. ההצעה אולי נראית פמינסטית וראויה, אבל לא כל חברי המועצה תמכו בה וההתנגדות עלתה מרגע לרגע. גבי אדרי שאל "על מה אנחנו מצביעים"?. מויש לוי טען שאין שום תכלית להצעה שכן יש ועדה של שלושה אנשים שממנה את משגיחי הכשרות, אחד מהם הוא רב העיר אליהו אלחרר שיש לו זכות וטו. "אנחנו דוחים הרבה פעמים הצעות של האופוזיציה כי הן לא רלוונטיות. למה אנחנו צריכים לקבל את ההצעה הזאת".

הדבר עורר את זעמו של ביבס, שטען שלוי פועל ממניעים פוליטיים בשל המאבק בין סיעתו, שחר עושים חינוך, לבית היהודי. עוד הצטרפו להתנגדות של מויש בצורה נחרצת היו הילה בן אליעזר ועדי מן. בן אליעזר אמרה שהיא מעודדת שוויון, אבל היא לא מסוגלת לתמוך בהצעה לסדר היום כי אין בה שום דבר חוץ מהצהרה. מן מחתה גם היא וכשניסתה להעיר הערת ביניים כששמעון גואטה דיבר, היסה אותה ביבס. מן לא היתה מוכנה לכך ויצאה בסערה מהישיבה. רוב חברי המועצה שנשארו בישיבה, כולל מודיעין חופשית מהאופוזיציה, הצביעו בעד ההצעה. אדרי התנגד, ובן אליעזר ביקשה שלא להשתתף בהצבעה. 

הרוחות הסוערות לא נרגעו כשחברי המועצה התדיינו על כך שמוסדות עירוניים צריכים לשלם ארנונה, אבל ביבס הסביר שהם לא משלמים על הכל וכי אין ברירה אחרת.