מאת: רמי היפש


ביום רביעי האחרון אישרה מועצת עיריית מודיעין את תקציב 2019, אשר יעמוד בשנה הקרובה על כ - 640 מיליון שקלים.  הצגת התקציב ואישורו ארכו כשעה וחצי – הרבה פחות מישיבת הנהלת העירייה על התקציב, בה השתתפו כל חברי המועצה, ונמשכה קרוב לשמונה שעות מתישות.


זאת היתה ישיבת מועצה שלא מן המניין והראשונה שהתקיימה בחדר הישיבות, מה שגרם גם לחילופי כיסאות ומקומות ישיבה, שלא תמיד התקבלו באהדה. שלמה פסי שמר על מקומו משמאל לראש העיר חיים ביבס, אבל מויש לוי, כאות להצלחה שלו בבחירות האחרונות, הצליח להתקדם מימין ולהדיח את אילן בן סעדון ממקומו. בן סעדון וסיעתו היו בקצה השני של השולחן וחבר הסיעה גבי אדרי, שאיחר בשל הפקקים, הפטיר – "עד לכאן שלחו אותנו, קרוב לדלת". אלעד שמעונוביץ' מצא עצמו רחוק יחסית מביבס וגילה איך ברוך בוכניק, שהיה בקצה השולחן איגף אותו משמאל.
ביבס הבחין בכך במהלך הישיבה, שבה יצא ונכנס מדי פעם. "יכול להיות שבפעם הבאה נפריד בין הכיסאות, אפשר לפצל בין הסיעות כדי שלא כל אחת תהיה ביחד".


הלהט"ב על ראש שמחתנו


בשבוע האחרון עסקו בסיעות "מודיעין חופשית" ו"יש עתיד" בקהילה הגאה במודיעין. שחר מי און התגאה על כך שהוא מחזיק בתיק, שנוסד לראשונה בעיר ואילו איתי אלמוג בר טען כי אין משרת רכזים לקהילה הלהט"בית.  בישיבה עצמה מצא מי און שתי כוסות קרטון ותקע בהן את דגל צבעי הקשת של הקהילה הגאה. ביבס, ששם לב לכך לא נותר אדיש: "מה זה הגימיק הזה? לא סיימנו את תקופת הבחירות?" "זה רגע היסטורי" - מחה מי און.


בהמשך הישיבה, כשנושא הלהט"ב עלה שוב שאל ביבס "כמה בעצם מכילה הקהילה הגאה?" ועורר התרגשות בקרב חלק מחברי המועצה. "10% מבעלי זכות הבחירה, כולל בני ברק", מסר גילעד בהירי. "אני יודע, רק בדקתי אתכם", התבדח ביבס.


המופע של סידיס


זה היה התקציב האחרון שהעביר רם סידיס, גזבר המועצה, שעוזב לאחר שש שנים בתפקיד למגזר הפרטי וזאת היתה ההצגה שלו וכך גם המצגת. 640 מיליון שקלים, כאמור, עלייה של 6% מהשנה הקודמת ו-37 מיליון שקלים במספרים. 
כרגיל, תחום החינוך הוא המרכזי ביותר עם יותר ממחצית התקציב העירוני כ- 52.9%. בסך הכל תקציב החינוך צמח מ- 317.5 מיליון שקל ב-2018 ל-338.6 מיליון שקלים.
גידול נרשם גם בתקציב הרווחה (אגף לשירותים חברתיים) שתקציבו גדל מ-33.6 מיליון שקל ל-38.3 מיליון שקל (עלייה של 14%). בתחום הגינון עלה תקציב העירייה בכ-2 מיליון שקל. בתחום התרבות והפנאי העירייה תוסיף לקיים מגוון פעילויות ואירועים לנוער, לצעירים, לגמלאים ולכל המשפחה עם אירועים המוניים בקנה מידה ארצי כדוגמת הפסטיבלים העירוניים ומופעי הקיץ בפארק ענבה, אירועים שמשכו אליהם אלפי צופים מהעיר ומחוצה לה. 

תחום נוסף שהעירייה מייעדת להרחיב השנה הוא נושא השירות לתושב. תחום זה כולל הקמת מחלקה שייעודה הוא שיפור התחבורה הציבורית אשר כוללת הוספת עובד נוסף שירכז את פניות הציבור בתחום התחבורה הציבורית ויעבוד בשיתוף פעולה עם מוקד פניות הציבור של חברת קווים.

במהלך הישיבה ציינו סידיס וביבס את הגידול בהכנסות מארנונה לעסקים, שהגיעו השנה לכדי  107 מיליון שקלים.  גם השנה תעביר העירייה סכום של מיליון שקלים המיועד לכיסוי הגירעון העירוני. מגירעון של 16 מיליון שקל ב-2010 יירד הגירעון ל-5.8 מיליון שקל בשנה הבאה.

בישיבת המועצה התגלה גם הבדל בין חברי המועצה המנוסים יותר לאלו החדשים. האחרונים, בעיקר חברות המועצה החדשות נגה רפפורט כץ, עדי בן אברהם ועדי מן – נמנעו מלדבר על התקציב, למעט עמיחי זליג שציין לטובה את התקציב המיועד לקהילות – התיק שהוא קיבל לבקשתו מהמועצה.

בן סעדון הזכיר את בדיקת הטייס האוטומטי – המנגנון שמעלה את מחיר הארנונה בכל שנה וביבס הודה שהוא מתכוון לבדוק אותו. אדרי דיבר על כך שהעיר מתבגרת ויש להקצות משאבים לתחומים נוספים מלבד חינוך. שמעונוביץ' היה עניו מספיק כדי להודות שתקציב הצעירים לא צמח השנה ואבי אלבז, המשיך כמו בקדנציה הקודמת להעיר על תקציב אגף הדתות והתרבות היהודית במועצה – אך הוא וחבריו נמנעו בהצבעה על התקציב ולא התנגדו לו.