צילום: מודיעין נט

אילן בן סעדון היה הראשון שהגיע לבניין המועצה. עד לפני שלושה שבועות הוא היה סגן ראש העיר, תפקיד בשכר שהיווה הכרה ביכולות שלו, אבל ב-10 בפברואר הוא הודח על ידי ראש העיר חיים ביבס, שהודיע שהוא מפוטר.

לכולם היה ברור שבן סעדון ינצל את הישיבה ביום רביעי לתגובה. הוא הגיע כאמור מוקדם יותר, לבוש בחליפה חגיגית, אמר שלום לחבריו וקרובי משפחתו שבאו לתמוך בו ונכנס פנימה. בלובי הוא סידר ליד מקום הישיבה חצובה לטלפון, אחר כך יצא החוצה כדי להרגיע את מקורביו אשר לא נכנסו בסופו של דבר לעירייה בגלל מגבלות הקורונה. דקה לפני שהישיבה התחילה, הוא חילק לחברי המועצה לב שוקולד קטן וכרטיס ביקור עם סיסמה: "לא משנה כמה עשיר, מוכשר או מלומד אתה, הדרך בה אתה מי מתייחס לבני האדם, היא שתעיד מי אתה באמת".

נושא ההדחה מוקם בסעיף 3 על סדר היום בישיבה. קודם לכן הושמעו עדכוני ראש העיר – בעיקר על מצב הקורונה, ואחר כך שאילתות והצעות לסדר היום.

יום אחרי שהודח מתפקידו שלח בן סעדון מכתב לחברי המועצה ולתקשורת ובו הוא טוען לחשד להטיית מכרז בניין בזק ושהוא מבקש להעלות את הנושא בישיבת המועצה. לפני הישיבה הוא ביקש להוריד את ההצעה מסדר היום, אבל ביבס טען שפרוצדורלית הוא לא יכול לעשות זאת. בנוסף, העיר ראש העיר שמדובר בהבעת אי אמון בגבי אדרי, חברו לסיעה של בן סעדון וכי הטענות לגבי המכרז אמורות להיות מופנות לבזק ולא לעירייה.

חוץ מהצעת בן סעדון הציע איתי אלמוג לאסור הקמת קמינים העובדים על שריפת עצים בשל זיהום האוויר לו הם גורמים. הצעתו נדחתה לאחר שביבס אמר שהעירייה לא יכולה לחוקק או לאכוף זאת. 

שעת הנאום הגיעה

הישיבה הגיעה לסעיף 3 וביבס העלה את הדחתו של בן סעדון להצבעה. בן סעדון ביקש שההצבעה תתקיים לאחר שיישא דבריו, אבל ראש העיר סירב.  סיום דרכו של בן סעדון כסגן ראש עיר אושר במועצה ואז הגיע תורו של אילן לשאת דברים. הוא הקריא מתוך מסך המחשב בהתרגשות את הדברים שכתב, דיבר על הדרך שעבר מעובד עירייה, יו"ר ועד העובדים, חבר מועצה וסגן ראש עיר, על כל הפעילויות שהיה אחראי עליהן, על מחוות הוקרה מהתושבים, ועל כך שעדיין מעירים בזלזול על כך שהוא הגיע מלוד.

ברוב זמן הנאום ביבס שמר על ארשת פנים חתומה. גם שאר הנוכחים שמרו על שקט ונראה כי נותרו מעט נבוכים. ביבס החל להסתכל על בן סעדון כשזה הרים את קולו וצעק שהוא "ראש עיר פחדן. שדאג להחליף את הצילינדר בדלת באמצע הלילה", אבל לא הפריע לבן סעדון להמשיך דבריו גם כשזה אמר שהוא מנהל את העיר בצורה גרועה וחושב על המעבר לזירה הארצית ושבן סעדון, שהודיע לפני כמה שבועות שהוא עובר ממפלגת העבודה לליכוד, היה עוזר לו בכך עם מאות המתפקדים שהוא הוביל לליכוד.

ביבס לא ענה. אבל כנראה שהתשובה שלו נטמנה בסעיף הבא על סדר היום של המועצה – סעיף 4: אישור מינויו של אלי סבח לסגן ראש העיר בשכר במקום בן סעדון.

סבח נבחר למועצה כחבר בסיעת 'אילן למודיעין' של בן סעדון, שהכניסה שלושה נציגים לעיריה (אל השניים הצטרף גבי אדרי). ביום שלישי נודע שסבח יהיה סגן ראש עיר, אבל כדי למנוע בעיות פרוצדורליות הוא לא הגיע לישיבה. גם אלעד שמעונוביץ', המשנה לראש העיר ומי שהיה אחד המועמדים לסגנות, נעדר מהישיבה.

בן סעדון טען ללא הרף שמדובר בצעד לא תקין ושהוא שלח וואטסאפ לזאב גבאי, היועץ המשפטי החדש של עיריית מודיעין שבו מודגש שסבח לא יכול להתמנות לסגן כי בן סעדון הוא ראש הסיעה והוא לא פרש ממנה. גבאי השיב שהוא בדק ואין עדיין פרישה מהסיעה וביבס ענה שלפי פקודת העיריות ההליך תקין. מינויו של סבח אושר כשהוא לא נמצא וכשבן סעדון ואדרי מתנגדים. חברי סיעת מודיעין חופשית נמנעו.

סבח יהיה סגן הממונה על ענייני הספורט, מה שהוביל לשאלה של גילעד ביהרי מ'מודיעין חופשית', האם לא מדובר בסמכויות דלות מדי. ביבס הבטיח שבהמשך יועברו לסבח תיקים נוספים והמשיך לשנות את הוועדות השונות ולמנות אנשים במקומו של בן סעדון.

השנתון הסטטיסטי

לאחר שסיימו לדון בעניינים הפוליטיים, הקשיבו חברי המועצה הרצאה מעניינת מד"ר אופיר לנג, מנהל האגף לתכנון אסטרטגי בעירייה. הוא ואנשיו עבדו במשך כמה חודשים על השנתון הסטטיסטי – דו"ח נתונים מקיף על תושבי מודיעין מכבים רעות, אשר נאסף מכמה מקורות שונים ומנתח את התהליכים שתעבור העיר בעתיד.

לפי השנתון הסטטיסטי, אוכלוסיית מודיעין מונה כיום 97,017 תושבים, כאשר הצפי הוא שלאורך השנתיים הקרובות היא כבר תעבור את רף 100 אלף התושבים, עם האכלוס של השכונות החדשות בעיר. בפילוח הגילאים ניתן לראות כי מודיעין מכבים רעות היא עיר צעירה, עם אחוז גבוה של ילדים מגיל לידה ועד 19 בהשוואה לממוצע הארצי בארץ.