צילום: טלי גת

זו הייתה ישיבת המועצה הראשונה שהתקיימה באופן פרונטלי לאחר כחודשיים של ישיבות ב"זום" בתקופת הקורונה, ולמרות זאת העובדה שהקורונה עוד כאן ניכרה גם בפניהם עטויות המסכות של הנוכחים, בסדר היום וגם בשאילתות שהוצגו. אין ספק כי גם בעיר ששמרה על ההנחיות וזכתה על כך במדדים רבים יש עדיין הרבה מה לעשות כדי לחזור לסוג של שגרה.

הישיבה, בה נכחו חברי מועצה רבים, ישובים במרחק מה האחד מהשני, החלה במילים חמות לשניים אשר פעלו לאחרונה למען בית העלמין הצבאי במודיעין. אבי אמסלם ואריק מועלם, אשר זכו לשבחים בזכות עבודתם  שהובילה לכך שבבית העלמין יכולים עתה להתקיים בצורה מכובדת גם טקסים. "כפי שראוי להוקיר את חללי העיר ולכבד את הנופלים" אמרו השניים שקיבלו כהוקרה תמונה וספר מהודר על העיר. אבי אלבז  ציין שגם בית הקברות האזרחי בעיר זקוק לטיפוח ופיתוח.

לאחר ברכות לחבר המועצה מויש לוי על החתונות הצפויות במשפחה החל דיווח תמונת המצב בדגש על החזרה לשגרה.

חוזרים לשגרה לצד הקפדה על ההנחיות

ואם בקורונה עסקינן אז הדיווח מעלה כי בעיר היו בעת הישיבה 87 מבודדים, מתוכם 30 שחזרו מחו"ל, 3 חולים מאומתים בלבד, שניים מהם חיילים. עוד דווח כי הספריות חזרו לפעול ומאז נרשמו כבר 1,200 השאלות, הוטרינר העירוני חזר לעבודה מלאה וגם מרכז שי"ל, כולם ע"פי התקנות של התו הסגול. בהמשך החודש תחזורנה לפעול גם שאר המחלקות, כל זאת תוך עידוד להמשך פניות מקוונות. מתברר כי תושבי העיר חיבקו את השיטה ובעירייה מקווים שימשיכו לפנות ולקבל מענה בדרך זו.

בנושא החינוך דיווח ראש העיר כי החזרה ללימודים לוותה בהיענות גבוהה וכי יש צורך להקפיד על הנהלים כדי שלא נמצא את עצמנו בגל שני.  ביבס שב וחזר על עמדתו, גם כיו"ר מרכז השלטון המקומי, כי למרות העלייה במספר החולים והמבודדים בבתי הספר עדיין אין כל הצדקה לסגור את המוסדות והאחריות על שמירת הנהלים חלה גם על הורי התלמידים, גם על התלמידים וגם על צוותי החינוך. חלק מהדרכים לשמור על התלמידים והצוותים הוא לקיים את הלימודים בצורה גמישה, כפי שעושים כבר מספר בתי ספר בעיר.

ראש העיר הודה למתנדבים הרבים בתקופת הקורונה ולאנשי הרווחה. הוא הזכיר את בעלי העסקים והמסעדות אשר חזרו ברובם לשגרה וציין כי הנחה את השיטור העירוני לבקר בבתי העסק. "אם לא ישמרו על ההנחיות נאלץ לסגור", ציין.

לא גבו שכירות

עקב משבר הקורונה מחליטה מועצת העיר לפטור מתשלום דמי שכירות לחברות הבנות, למסעדות ולגני ילדים הפועלים במבני העירייה, אשר היו סגורים בתקופה זו. הפטור יינתן לחודשיים, בין התאריכים ה 15/3 עד ה 15/5 .

למפעילי גני ילדים יינתן פטור רק אם לא גבו תמורה מההורים בתקופה זו.


קיץ קצת אחר

בתי הספר היסודיים יפעלו עד ה- 13.7, ולמחרת יחל לפעול ביה"ס של החופש הגדול, שייתן מענה לתלמידים עד כיתה ד' כולל, עד ל-6.8.

מהישיבה מסתמן כי הקיץ הקרוב יראה קצת אחרת גם בדרך בה נבלה. כבר ברור לנו שרבים לא יצאו את הארץ ושהבילויים והנופש בארץ גם הוא יהיה בסימן של שינויים ועתה עולה כי גם בעיריית מודיעין מכבים רעות החליטו על מתווה שונה של אירועים, כמתחייב מהתקופה המאתגרת. בהתאם להנחיות התו הסגול כל אירוע שיתקיים יחולק לשניים או לשלושה כדי לאפשר ליותר ילדים והורים ליהנות ממנו מבלי לגרום לצפיפות ולחשש הדבקה. פארק המים החדש יפתח בסימן של מספר ימי פיילוט במהלך יולי ולאחריהם תקופת הרצה, מתכונת קיץ ומתכונת קבועה כאשר תושבי העיר יהנו מ- 50% הנחה.


 


הצעות לסדר

ההצעות לסדר אשר עלו כללו את הצעתו של אבי אלבז בנושא ביטול גביית אגרת שמירה, הצעותיהם לסדר של גילעד ביהרי ואיתי אלמוג בר בנושאים הקפאת תעריף הארנונה והקפאת שכר הבכירים בעירייה ולימודי אבולוציה כחובה במערכת החינוך בעיר. כל ההצעות הוסרו מסדר היום בהחלטת הרוב, כאשר בעניין הקפאת הארנונה ציין ראש העיר כי מאז הכנסו לתפקיד לא הועלתה הארנונה ולו פעם אחת.


 

אם ניתן לסכם את הישיבה נראה כי בשטח קיימת עשייה מרובה הקשורה לתקופת הקורונה ולשגרה המורכבת שיצרה, וזאת לצד ראייה מפוקחת אל עבר שגרת הקורונה אשר נחייה לצידה גם בחודשים הקרובים ואולי גם בשנה הבאה. ברשות מתכוונים לתמוך ולסייע לעסקים ולפרטיים אך בהחלט גם לשים תמרור אזהרה ועצירה כאשר יידרש, וללא כל היסוס - כדי שהעיר תישאר נקייה מהמגפה וכדי שזו לא תחזור. לסיכום הישיבה הודה ראש העיר לחברי הקואליציה והאופוזיציה גם יחד אשר פעלו ללא לאות בתקופת משבר הקורונה.