אמש התקיים טקס הענקת פרס קרן רוני פיינשטיין, לחדשנות ברשויות המקומיות במרכז השלטון המקומי.

קרן הפרס הוקמה לזכרו של רוני פיינשטיין, אשר הלך לעולמו באפריל 2012, איש עשייה שתרם רבות לחברה הישראלית:

פיינשטיין כיהן כמזכיר עיריית ירושלים החל מ-1966, בתקופתם של מרדכי איש שלום וטדי קולק. עם איחודה של הבירה והרחבתה, יזם את שינוי תפקיד מזכיר העיר, ויחד עם משרד הפנים עיצב תפקיד חדש של מנכ"ל עיר. על יצירת תפקיד של מנכ"ל עירייה ועל תפקודו המוצלח בעיריית ירושלים זכה רוני בפרס "קפלן לניהול".

הקרן לזכרו של מי שתרם כל חייו לקידום הניהול הציבורי, שיפור השירות לאזרח וקידום השירותים החברתיים, מעניקה זו השנה השישית פרס לקידום מיזמים ניהוליים מצטיינים ברשויות המקומיות. הפרסים בסך כולל של 60 אלף ₪ מוענקים לפרויקטים ייחודיים המתבטאים בחדשנות ובניהול, אשר אותם יזמו והפעילו מנכ"לי עיריות או אשכולות יישובים ומזכירי ערים או מועצות אזוריות. בעת השיפוט ניתנת עדיפות לשיפור השירותים העירוניים והקהילתיים ולמיזמים במודל שניתן לשכפול לרשויות אחרות, ומושם דגש על נושאים חברתיים ועל יוזמות בהן נעשית פעילות שהיא מעבר לתפקיד המוצהר של הרשויות המקומיות.

את המקום הראשון חלקו אמנון מרחב, מנכ"ל עיריית ירושלים, ודרור דבש, מנכ"ל מצפה רמון. במקום השני זכה שי אברהמי, מנכ"ל מועצה אזורית דרום השרון, ואות הוקרה מיוחד הוענק ל מנכ"ל עיריית עכו, אהד שגב. בנוסף לפרס מהקרן מוענק פרס כספי מטעם הג'וינט המיועד להשתלמות המנכ"ל או המזכיר בחו"ל או להעשרת העובדים שהיו מעורבים בפרויקט. הפרסים הוענקו במסגרת ערב עיון שנתי במרכז השלטון המקומי בנוכחות מוקיריו ואוהביו של רוני, בהשתתפות ראשי ערים,  אישי ציבור והזוכים בפרס.

"אפיקי הצלחה – חילוץ מעוני" הפרויקט הזוכה מירושלים, עיר מעורבת שבה מימדי העוני מהגבוהים במדינה, מציע תכנית עירונית הוליסטית ומדידה לחילוץ משפחות ויחידים מתוך מעגל העוני. במסגרתה מתקיים מיפוי וניתוח תכניות חילוץ מעוני לפי מידת הצלחתן, וגיבוש סל מענים לשיפור מצבן הכלכלי-חברתי של מגוון אוכלוסיות. המענים כוללים קידום מקצועי-תעסוקתי לפי סוגי אוכלוסייה ומיקומה. השירותים ניתנים לכ-10,000 תושבים בשנה, וכוללים יעוץ וליווי בניהול תקציב משפחתי, סיוע במיצוי זכויות שונות, העצמה אישית המשפחתית. בנוסף, ישנה תכנית הוליסטיות לקידום ולהובלה של משפחות בתהליכי שינוי ממצבי משבר, עוני ותלות למצבים של חוסן.

משך כל תכנית הוא בין שנה וחצי לשנתיים, והיא לא רק משפרת את המצב האישי של הלקוחות, אלא גם תורמת גם לחיזוקה הכולל של העיר. המנכ"ל מעורב בייזום ובביצוע השוטף, וההשפעה על המשתתפים ניכרת בבירור. משתתפי התוכנית משתכרים כ-2,500₪ יותר מבקבוצת הביקורת. חבר השופטים קבע כי משום שהתכנית מראה תוצאות של ממש, היא ראויה לשכפול בכל רחבי הארץ. כספי המענק המיוחד שיינתן ישמשו לקיום יום עיון ארצי להצגת הפרויקט בפני ראשי רשויות נוספות ומנכ"לים.

"צאל"ה - צעירים אקטיביים למען הקהילה" הפרויקט הזוכה ממצפה רמון, הוא פרויקט סטודנטיאלי המאפשר לסטודנטים לגור בדיור ציבורי משופץ ומסובסד (700 ₪ לחודש) בתמורה ל-6 שעות התנדבות שבועיות בקהילה. העיסוק העיקרי של הסטודנטים בפרויקט הוא הקמה וניהול של ועדי בתים. עיסוק נוסף הוא ביצירת פעילויות חברתיות בשכונות עצמן לשם חיזוק תחושת השייכות והקהילתיות. הפרויקט מחזק את השכונות הוותיקות ומטפח אותן,  תוך שילוב צעירים בעלי השכלה גבוהה בעיר. כל זאת על ידי הקצאת דיור ציבורי כפתרון דיור לסטודנטים, ובתקווה שיישארו בה גם לאחר סיום לימודיהם. פעילות הפרויקט החלה לפני שנה, וכיום מתגוררים במסגרתה 36 סטודנטים ו-45 צעירים, בהם 9 משפחות צעירות.

במועצה האזורית דרום השרון זכתה יוזמה חברתית לצמצום פערים לימודיים של נוער בסיכון – Power Education. התכנית היא מנגישה חומר לימודי בחטיבה הגבוהה, לנוער במצב של סיכון: ממשפחות חלשות, בעל הישגים נמוכים במקצועות הליבה ופוטנציאל נשירה. מטרתה לסייע להם בהשגת תעודת בגרות, ברכישת מקצוע וחיים נורמטיביים; והיא מחברת בין המגזר העסקי, הציבורי והשלישי. השילוב בין משאבי הרשות, העמותה העירונית והמגזר הפרטי המתנדב – הוא שמאפשר כלכלית את קיום התוכנית.  יותר מ-50 מהנדסים ואנשי פיתוח מעניקים שיעורים פרטיים במקצועות הליבה במשרדי חברות הייטק, יחד עם המעטפת כוללת דבר שתורמת להערכה העצמית של התלמידים. התוכנית פועלת בהצלחה מזה שנה וחצי, ובין השנה שעברה לשנה זו עלה מספר התלמידים המשתתפים מ-12 ליותר מ-40. התלמידים והתלמידות כולם שיפרו את הישגיהם בשני ציונים, תוך שלושה חודשים.

כאמור, הקרן החליטה להעניק אות הוקרה לפרויקט של עיריית עכו, "נשים מבשלות ומארחות בעכו". הפרויקט מחבר בין הצרכים התיירותיים של העיר – מתן פתרונות קולינריים  ממגוון מטבחים אתניים ייחודיים – לבין יצירת מקורות פרנסה לתושבי ותושבות עכו. ההשתתפות במיזם מאפשרת למשתתפות להקים עסק קטן או להצטרף כשכירות עם גמישות בשעות העבודה, במטבח שיוקם על ידי המיזם. המיזם כולל הכשרת המשתתפות בתחום הקולינרי והעסקי,  הכשרתן לכניסה לשוק העבודה בתחום הבישול, האירוח, ההסעדה והפקת אירועים. חדשנותו בכך שהוא משלב נשים מהמגזרים השונים בעיר, שאינן בשוק העבודה ואשר באות מרקע תת תעסוקה, שבמסגרת האירוח והחוויה מספרות את סיפוריהן. מעבר לתרומה לנשים עצמן, המיזם תורם לכלכלה התיירותית בעיר, מחזק אותה ומספק מקורות פרנסה לתושבותיה.