מאת: רמי היפש

מודיעין מכבים רעות מדורגת במקום ה-13 בדירוג היציבות הפיננסית של העיריות בישראל שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi במסגרת דירוגBdiCode  לשנת 2019. הרצליה מדורגת זו השנה השנייה ברציפות במקום הראשון. הדירוג נערך בקרב ערים עם יותר מ-40 אלף תושבים.

עבור מודיעין מדובר בעלייה של מקום אחד מהדירוג בשנה שעברה, אבל יש דבר אחד שבו העיר מצטיינת ביותר – יכולת הגבייה של העירייה מהתושבים. יחס הגבייה של מודיעין הוא 94% והוא משקף את יעילות הגביה של הרשות. אחריה מדורגות באר שבע ובהתאמה רעננה, פתח תקוה, קריית מוצקין וכפר סבא. יצוין שיחס הגבייה הוא פונקציה לא רק של הרמה הסוציו-כלכלית של התושבים אלא גם של אזורי תעשיה ומסחר מפותחים.

דירוג היציבות הפיננסית של העיריות והמועצות המקומיות והאזוריות בישראל מתבצע זו השנה 13 ברציפות והוא משקלל בתוכו מספר מרכיבים כגון ניהול נכון של תקציב, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מהתושבים ועסקים ועוד משתנים רבים. במקום השני מדורגת, בדומה לדירוג אשתקד, עיריית רמת השרון, במקום השלישי מדורגת חולון לאחר שעלתה מהמקום החמישי אשתקד. במקום הרביעי מדורגת נס ציונה, שירדה מהמקום השלישי בדירוג בשנה שעברה. עיריית לוד מדורגת במקום החמישי לאחר שזינקה מהמקום השמיני בדרוג אשתקד. לוד היא העירייה היחידה בקרב 20 הרשויות המובילות שהדרוג הסוציואקונומי שלה עומד על 4.

בחמישייה השנייה, מדורגות בהתאמה ראשון לציון, ראש העין, פתח תקוה, רמת גן וכפר סבא שנכנסה השנה לעשירייה הראשונה לאחר שבשנה שעברה דורגה במקום ה – 12.

לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברת CofaceBdi, "אנחנו רואים גם השנה שאין קשר מובהק  בין הדרוג הסוציואקונומי של תושבי העיר לבין היציבות  הפיננסית של עיר. היציבות הפיננסית הינה נגזרת גם של ניהול נכון ויעיל ולכן לראש העיר המכהן השפעה רבה על מיקומה בדירוג. הדירוג השנה עדיין מתבסס על הפעילות של ראשי העיר היוצאים, וביצועיהם של ראשי וראשות העיר החדשות יבואו לידי ביטוי רק בדירוגים של  השנים הבאות".