לראשונה התפרס יריד ה-MUNIEXPO, שהפך למפגש הגדול ביותר של השלטון המקומי, על פני שני ימים מלאים בתכנים מקצועיים ושיתופי פעולה. בוועידה ובכנסים השתתפו 120 דוברים ומרצים, גדולי המומחים מהארץ ומהעולם, חברי כנס ושרים, ונציגים ממעל 50 חברות הייטק, תקשורת וטכנולוגיה ישראליות ובינלאומית.

בתקופה האחרונה פועל מרכז השלטון המקומי לקידום מודל העיר החכמה ולהצבת ישראל על המפה בנושא הזה. באמצעות הטכנולוגיות והכלים הללו, תוכל כל רשות לאמץ מרכיבים שיצעידו אותה אל העתיד, ללא צורך בהשקעות עתק ובפרויקטים כוללניים. חברות הטכנולוגיה והתקשורת מבינות את הצורך הגובר בשירותים שכאלה, ובשנים האחרונות הן נמצאות בקשר מתמיד עם המרכז כדי לשתף פעולה בחיבור העולם הטכנולוגי למוניציפלי.

ואכן, הטמעת שימוש מושכל באנרגיה, מערכות מונחות ג'י פי אס, שימוש באפליקציה עירונית לדיווח על מפגעים, מערכות שליטה ובקרה, תאורה חכמה, קשר דיגיטלי עם התושב – הם כולם יעדים ישימים שמתקיימים כבר היום בהרבה מהרשויות המקומיות ויתרמו להפיכתן לערים חכמות. נדרש גוף כמו מרכז השלטון המקומי שמכיר את הרשויות ויודע להתאים את הטכנולוגיות והשירותים לצרכיהן. ישנם היום מספיק תקציבים ממשלתיים לטובת העניין- אבל אין את היד המכוונת שתסייע לרשויות לממש אותם.

בבחינת נושא הדיגיטיזציה לדוגמא, זיהה מרכז השלטון המקומי פערים גדולים בין הרשויות, ולקח על עצמו להנגיש את השירותים היעילים והאמינים ביותר בתחום, לכל הרשויות המקומיות. עד היום כל רשות התקשרה באופן עצמאי עם חברות שסיפקו לה שירותים, מה שפגע ביכולת המיקוח בייחוד ברשויות קטנות, ופתח פערים משמעותיים בין הרשויות. תופעה זאת מנעה קביעת רף אחיד בשירותים, והובילה לסטנדרט שירות נמוך, בייחוד ברשויות קטנות ובלתי מאוזנות תקציבית. בימים אלו מקיים מרכז השלטון המקומי פיילוט להקמת מרכז שירותים טכנולוגיים על בסיס מחשוב ענן לשימושן של הרשויות המקומיות בישראל, מה שימנע הבדלים ברמות השירות, ויקבע רף אחיד למגוון מערכות ויישומים טכנולוגיים שיתמכו בפעילות הרשויות: מערכות גבייה, פניות ציבור, רישום לגנים, GIS, הזמנות רכש, וטרינריה, ניהול חוזים, שכר ומשאבי אנוש.

כנס החדשנות האורבנית – MUNIEXPO של מרכז השלטון המקומי, הוא הפלטפורמה המרכזית לקידום נושא הערים החכמות בישראל. יריד החדשנות המסורתי יכלול מגוון שירותים ומוצרים בתחום הסייבר, פתרונות IT , חממות טכנולוגיות וחברות סטארט- אפ. ערים חכמות תוכלנה לאסוף מידע על המתרחש בתחומן, לנתח ולפעול על בסיסו כדי לנצל את המשאבים העומדים לרשותן בצורה היעילה ביותר, ואף לחסוך משאבים באופן ניכר.

לישראל יש המון להציע בכל הנוגע לטכנולוגיות , חשיבה חדשנית ותחום הסייבר; ואין שום סיבה שאומת ההייטק לא תיישם את החידושים במגרש הביתי. המרכז מנהל קשרים עם רשויות ממדינות שונות ומשתפים מהידע והניסיון, והשנה החליטו להרחיב את הפלטפורמה ולדון באתגרים הגלובליים. במסגרת  MUNIEXPO אירח מרכז השלטון המקומי משלחות זרות מ-80 עיריות ורשויות מקומיות מהעולם, בהם מנמ"רים, מנהלי תחום סייבר, מנהלי טכנולוגיה, מנהלי דיגיטציה וחדשנות.

"הגענו למסקנה שאנחנו חייבים לתושבים שלנו להיות שם, בחזית הטכנולוגיה, איננו יכולים להישאר מאחור", אמר חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות. הרשויות לא יכולות להרשות לעצמן להישאר מאחור בעוד הקדמה מתדפקת על הדלת, ולכן מרכז השלטון המקומי דואג להנגיש את הטכנולוגיות ולרכז את הידע המקצועי בנושא עבור כלל הרשויות בישראל. זוהי בעצם המהות של יריד החדשנות האורבנית MUNIEXPO  שהגו במרכז, ואנחנו עדים לצמיחתו ולאימפקט האדיר שמותיר מדי שנה. לא מדובר בפלטפורמה ליצירת קשר עם ספקים וחברות, אלא אכסניה לידע בכל תחומי החדשנות המוניציפאלית.

הרעיון הוא פיתוח מערכות חכמות ואדפטיביות, שיחזו את צרכי התושבים ויהיו אקטיביות. ערים חכמות ושיפור הטכנולוגיות נועדו בראש ובראשונה לתושבים ולשיפור השירות שהם מקבלים. כך, ביריד נחשף הדרג הניהולי ברשויות לפיתוחים שישפרו, יחסכו, יקצרו וייעלו את השירותים. אנחנו עדים לתחילת תהליך בו במקביל להתייעלות של הרשויות המקומיות, שתחסוך כספים רבים ותפנה את המשאבים לטובת קידום שירותי החינוך, התושבים גם יצאו נשכרים מההתייעלות כיוון שהזמן שלהם לא יתבזבז והם ינהלו קשר רצוף ונוח מול הרשות המקומית. כמובן שככל שההתייעלות תחסוך בעלויות וזמנים, היא לעולם לא תחליף את היחס האישי והנגישות של עובדי הרשויות כלפי התושבים.

בשנים האחרונות הולכת וגוברת המעורבות של הרשויות המקומיות בחיי האזרחים, והן מהוות הזרוע הביצועית האמיתית של הממשלה. "אם בעבר היינו אחראים רק על פינוי אשפה וגביית ארנונה, היום אנחנו מלווים את התושבים שלנו החל מהגיל הרך, וממלאים את כל צרכיהם החל מפעילויות תרבות, ספורט, חינוך כמובן וגם בינוי ותשתיות". מספר ביבס. "ממשלת ישראל מתווה את המדיניות ואנחנו דואגים לחיי התושבים שלנו ברמה היומיומית וכך זה צריך להיות. ככל שהשלטון המקומי יהיה חזק ומתקדם יותר, כך מדינת ישראל תהיה חזקה יותר עם תושבים מרוצים יותר".

מלבד ההבנה שהתושב אינו צריך עוד להיטרטר בעבור כל פעולה פשוטה, הטכנולוגיה מאפשרת חסכון של משאבים רבים, שניתן להקצותם לפיתוח נרחב יותר של הרשות. כספים שהיינו משלמים על תאורה ברחובות הערים, משאיות זבל שפקקו שכונות ויוחלפו במערכות פינוי תת קרקעיות, כל אלו הם משאבים לא מבוטלים שייחסכו. מלבד השיפור המיידי בחוויית השירות, הדבר יאפשר לרשויות ליהנות מהקצאת המשאבים המחודשת כדי לשפר את איכות החיים של התושבים באפיקים נוספים.

השנה מציין השלטון המקומי 80 להיווסדו. "נמשיך לקדם את תחום החינוך ואת הטמעת החדשנות גם בו, ונוביל תהליכים לשימור וייעול אנרגטי בבניה ובתשתיות. אנו עומדים בפני שנת בחירות, וזוהי הזדמנות לקרוא לאנשים טובים להצטרף אלינו ולחזק את שורות השלטון המקומי" מסכם ביבס. "אני מאמין שלא ירחק היום וערי ישראל ימצאו את עצמן עם הערים המובילות בעולם בתחום הטכנולוגיה והחדשנות והשלטון המקומי ימשיך להתחזק ולהתייעל לטובת כל תושבי מדינת ישראל".