ועדת הביטחון והמשק לשעת חירום של עיריית מודיעין-מכבים-רעות ברשות מחזיק תיק הביטחון, סגן ראש העיר אילן יאיר בן-סעדון התכנסה בחודש שעבר.

בועדה נכחו נציגי פיקוד העורף, גורמי משטרה, מד״א, חילוץ והצלה, כיבוי אש, תושבים ומתנדבים רבים. יו״ר הועדה, בן סעדון: "בכדי לייצר מוכנות מקסימלית לחירום, מחובתנו לפעול באופן המקצועי ביותר כבר היום בשגרה, ליצור תכנית פעולה סדורה לכל תרחיש ולמקסם מוכנות לשיתוף פעולה וסנכרון בין כל הגופים הרלוונטים שאמורים יהיו לתפעל את המקרים בשטח במקרה ויקראו לכך״.

נציגי פיקוד העורף שיתפו את הנוכחים בתפקוד יחידת חילוץ וההצלה ברעידת האדמה הגדולה שהתרחשה במקסיקו בשנה שעברה. רעידת האדמה התרחשה בעוצמה של 1.7 בסולם ריכטר, וגרמה למותם של מעל ל-200 בני אדם שנלכדו מתחת להריסות הבניינים שקרסו. המשלחת הישראלית של יחידת פיקוד העורף יצאה לזירת האירוע וסייעה בחילוץ לכודים והענקת סיוע רפואי מיידי.

נציגי פיקוד העורף הסבירו על חשיבות כשירות הכוח לתפקוד במצב חירום, הסבירו כי הם מתורגלים היטב לכל תרחיש מסוג כזה ומכירים את תוואי השטח של העיר מודיעין-מכבים-רעות, וכי הכרח להמשיך לבצע תרגולות ולפעול יחד בסנכרון עם כלל הגורמים השותפים שאמורים לפעול יחד במקרה חירום.

עוד נכחו בועדה שלמה פסי, ממלא מקום וסגן ראש העיר, איתי אלמוג בר חבר המועצה מטעם סיעת מודיעין חופשית ואיש חיל המודיעין, שמוליק כהן מנהל אגף הבטחון בעירייה, עוזי אביעד, קצין המבצעים של המחוז, אלי וייס, מפקד תחנת כיבוי אש, ישי רוטנברג - מנכ״ל מד״א במודיעין-מכבים-רעות, גורמי שיטור, מתנדבים ותושבים רבים.

בן סעדון: ״מוכנות לחירום נמדדת לא רק במוכנות לתקיפת טילים אירנית. מוכנות לחירום נמדדת בהיערכות מתמדת לכל תרחיש אפשרי שניתן להעלות על הדעת, תוך יצירתיות ועקביות. החל מתרחיש בטחוני מדיני, דרך איתני הטבע שעלולים להפגיש אותנו עם מקרים כמו רעידות אדמה ועד טעות אנוש שעשויה להוביל לתרחיש של שריפה. הבאנו לשולחן את כלל גורמי המקצוע השונים בכדי להצליח לחשוב על כל תרחיש באופן המעמיק ביותר ולהיערך אופרטיבית בהתאם״.

בועדה סוכם כי יוקמו משמרות שכונתיות שיהיו אחראיות על סיורים רגליים וממונעים, ביצוע תרגילים להכנת הכוחות, הכשרות ייעודיות לתושבי הבניינים הגבוהים בעיר, רישות במצלמות איזורים מיועדים, קביעת מיקום למטווחים בעיר, הדרכות לתלמידי כיתות יא׳-יב׳ בנוגע לנסיעה בטוחה על אופניים חשמליים, סימון שכונות בעייתיות ויצירת תכנית פעולה סדורה בנוגע לתרחישי חירום בכל אחת מהן. עוד נקבע, כי הועדה תתכנס לישיבות ייעודיות לקראת אירועי פתיחת שנת הלימודים ואירועי יום העצמאות.