מאת: רמי היפש

כבר כמה שנים שבמודיעין מכבים רעות חולמים על הקמת מכללה בעיר. מכללה שתגרור עמה סטודנטים צעירים שיעירו את הישוב. אבל הניסיונות להקים או להביא מכללה קיימת נכשלו בכל פעם מחדש וכנראה שהעירייה הפנימה שהדבר לא יקרה.

בישיבת המועצה האחרונה, עדכן חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים-רעות, כי הקול הקורא האחרון להבאת מכללה הסתיים ללא הצלחה והעירייה לא תצא למכרז נוסף. המכרז נכשל בגלל סיבה אחת מרכזית – המועצה להשכלה גבוהה החליטה שיש אינפלציה של מכללות ואין אפשרות להקים מכללה חדשה.

הדבר הוביל לאפשרות יחידה – מעבר של מכללה קיימת למודיעין. שני מכרזים של רשות מקרקעי ישראל להקמת מכללה במע"ר במודיעין ליד הקניון נכשלו. העירייה החליטה לקחת את המכרז על עצמה, לבנות את המכללה על הקרקע ולבקש ממכללה קיימת לעבור לעיר. אבל גם ההצעה הקוסמת הזאת לא הספיקה. "מרכז פרס עשו עבודה רצינית וגילו שעלות המעבר מרחובות עבורם תהיה 100 מיליון שקלים שאין להם", אמר ביבס. גם 'שערי משפט' מהוד השרון, היחידה שגילתה עניין קודם במעבר, לא תעמוד בעלות המעבר".

עכשיו מחפשים פתרון חדש. אנשי העירייה ייפגשו עם אנשי הטכניון והאוניברסיטה העברית כשהאפשרות המועלית היא בית ספר לרפואה ליד המרכז לרפואה דחופה שיקום בעיר. פתרון אחר שאולי יביא סטודנטים איכותיים.

שאלה של הדתה

אי בשורת המכללה היתה העניין החדשותי המעניין ביותר בישיבת מועצת העיר שהתקיימה השבוע, יחד עם העובדה ששדרת החשמונאים (ראמבלס) תיפתח בערב יום כיפור לרווחת התושבים הצועדים לפני פתיחתה הרשמית מתישהו לאחר החגים.

שאר הישיבה היתה בעיקר סוערת, במיוחד כשעלה נושא הדתיים-חילוניים בעיר. אבי אלבז העלה הצעה לסדר לגבי ההקפות השניות במודיעין שנעשות בהפרדה. הדבר הרגיז מאוד את גבי אדרי, בדרך כלל חבר טוב של אלבז, שלא אהב את ההתבטאויות של אלבז ולחגיגה הצטרפו גם ביבס ואילן בן סעדון: "שש שנים אתה פה והוא כל שנה מעלה את ההצעה לסדר היום", אמר ביבס לאדרי בניסיון להרגיע אותו.

גם שאר חברי המועצה הצטרפו בתורם לדיון הסוער, שהמשיך בניסיון של שחר מי און, האחראי על תיק רווחת בעלי החיים, להכניס הצעה לסדר היום בנוגע לדברים שהעלה מול ביבס על פינות האכלת חתולים והפרדה בין כלבים קטנים וגדולים בפארק הכלבים, אבל ביבס לא איפשר לו להתחפש לאופוזיציה. לדברי ביבס, כדי להקים פינות האכלה יש לפנות בפרוצדורה מקובלת לוועדה לתכנון ובנייה ולשמוע גם את התנגדויות התושבים.

ובחזרה לנושא הדת. אלבז לא אהב את העובדה שתב"ר שעוסק בבית כנסת בכרמים חזר למועצה והעלה את כל הפעמים שתקציב בית הכנסת עלה. הדבר שוב גרר תגובות מצד חברי הקואליציה שטענו שרוב הכסף מגיע מתרומות של המתפללים. אלבז אמר שהוא רוצה להקים בית ספר חילוני ובית כנסת חילוני ונענה - שיקים עמותה ויביא כסף ואישורים לכך.

בסיום כולם נפרדו כידידים. כמה מתושבות העיר, שהגיעו לראות את ישיבת המועצה היו קצת מזועזעות מהצעקות, אבל דווקא אלבז היה זה שהרגיע אותן: "זאת היתה ישיבה בטון מנומס. אתן לא יודעות מה קורה בישיבות מועצה בערים אחרות".