מאת: רמי היפש

אמצע אוגוסט. חברי מועצת עיריית מודיעין היו אמורים לבלות את הזמן הזה בחופשה קצרה או בחימום מנועים לקראת הבחירות ב-30 באוקטובר, אבל אתמול הם נקראו בבהילות לישיבה שלא מן המניין, בנוגע לחוק העזר העירוני שמאפשר פתיחת בתי עסק בשבת בכמה מקומות בעיר.

הגורם לישיבה, כך הציג ראש העיר חיים ביבס, הוא שר הפנים אריה דרעי שהחליט שלא לאשר את חוקי העזר שקבעו עיריות שונות, בהן מודיעין, לפני החלתו של חוק המרכולים. חוקי עזר שהסדירו את פתיחתם של בתי עסק בשבת ובמקרה של מודיעין, אשררו את החוק שהיה כבר קיים והוסיפו לו את איזור המע"ר.

ביבס הצהיר שהולכים לבג"ץ וביקש מחברי המועצה את זכות הדיבור והעניק אותה קודם כל לאבי אלבז, איש מודיעין חופשית שכבר חודשים טוען שיש ללכת לבג"ץ ושאל למה המהלך יצא רק עכשיו? ביבס ענה שזה בגלל דרעי. אחרי הוויכוחים והעקיצות בין השניים, המשיך הסבב.  ברוך בוחניק ציין שכאדם שהיה חילוני ועכשיו הוא חרדי, הוא מזכיר שיש לשמור על שיח נקי ולקבל אחד את השני ולא לעורר שנאה. מויש לוי אמר שאף שהוא חובש כיפה, הוא מאמין בפלורליזם במודיעין ויצביע בעד החוק ושחר מי און דיבר על התפקיד של יש עתיד בעידוד החופשיות ובעידוד עסקים קטנים, כולל בשבת. כשהגיע תורו של בן סעדון לומר דעתו, תבע ממנו ביבס להצהיר חד משמעית האם הוא בעד או נגד: "ברחת פעם אחת מההצבעה והנה עכשיו יש לך הזדמנות לתקן" אמר ביבס,  "בלי סיפורים, תגיד אתה בעד או נגד? אל תלך סחור סחור". בן סעדון החזיר לביבס כי: "אני לא אכנס למשחקים האלה שלך"  ועזב את הישיבה לפני ההצבעה.

המאבק החדש

ההחלטה של אלעד שמעונוביץ' לרוץ למועצה הבאה עם רשימה חדשה – הדור הבא – הובילה לעימות בינו לבין סגן ראש העיר, אילן בן סעדון. השניים הקניטו אחד את השני בישיבה ובן סעדון החליט לפרוש מהישיבה, כמה רגעים לפני ההצבעה על הבג"ץ. מה שעורר ביקורת בקרב חברי המועצה. בן סעדון קרא לעבר שמעונוביץ : "אתה בכלל סיעת בת של הליכוד, מה עשית בכלל? מה אתה שווה?" 

השניים המשיכו לנקוט בקו תקיף גם אחרי הישיבה. בן סעדון פירסם פוסט בפייסבוק שבו כתב: "הערב זימנו לנו ראש העיר, יחד עם שותפו (במסווה של סיעה נפרדת), אלעד שמעונוביץ', מופע לולייני במליאת המועצה, שכל כולו נועד לפגוע בסטטוס קוו בעיר, במרקם החיים המשותפים שבנינו בעמל רב. מכיוון שהתרגיל הפוליטי היה ידוע מראש, מסרתי את תמיכתי בהליכה לבג"ץ בנושא פתיחת בתי העסק בשבתות ובמועדי ישראל על מנת לשמור על עצמאות המנהיגות המקומית ונבחרי הציבור. עם זאת הבעתי את התנגדותי הנחרצת לחוק העזר העירוני, עקב מתן ההיתר לפתיחת מרכולים בלב השכונות בעיר, שכן לא אתן ידי לפגיעה בוטה ברגשות הציבור ולכפייה מכל סוג".

בן סעדון אכן יצא מהישיבה רגעים לפני ההצבעה, אבל שני חברי סיעתו במועצה – דן ליכטמן ובוריס פרלמן – שלא ימשיכו עמו בבחירות הקרובות, נשארו והצביעו בעד ההחלטה לצאת לבג"ץ.

שמעונוביץ' עקץ אחרי הישיבה את בן סעדון. "לא נסבול יותר תירוצים של נבחרי ציבור אצלנו בעירייה. בלי סיסמאות ופוליטיקה ישנה של להגיד משהו אחד ולהצביע ההפך. זה בחירות וזו דמוקרטיה: להצביע עבור מי שמייצג אותך וחושב כמוך. בלי מילים יפות על סטטוס קוו, בלי להתחבא מאחורי סיסמאות 'סוציאליות' או 'דאגה לכולם'. אם יסגרו כאן עסקים בשבת לא יישארו כאן צעירים ובטח שלא נוכל להחזיר הביתה את אלה שעזבו".

בהצבעה עצמה, רוב חברי המועצה הצביעו בעד עתירה לבג"צ - ביבס, שמעונוביץ', אבי אלבז, הילה בן אליעזר, שלמה פסי, ורד גל בחרי, שחר מי און, פרלמן, ליכטמן, מויש לוי, מירב פלג ואיתן מנור.  - ברוך בוחניק וג'וני קליין התנגדו.

החמ"ל של מנור וביבס

החלק השני של הישיבה עסק ברעש המטוסים המתגבר לאחרונה בעיר. מעל מודיעין עובר מסלול נחיתה שמפריע מאוד לתושבים. ביבס דיווח על פגישות שנערכו בעירייה בימים האחרונים עם רשות שדות התעופה (רש"ת) ורשות התעופה האזרחית (רת"א), שלפיהם ב-8 בנובמבר יחל לפעול מסלול נחיתה אלקטרוני חדש שיעקוף את העיר והנחיתות יכוונו יותר לכיוון בית סירא ולפיד.

כדי להמחיש זאת למשתתפים נעזר ביבס באיתן מנור, חבר המועצה הטרי מסיעת כולנו מכבים רעות וקברניט ותיק באל על. השניים ניצבו מול הלוח והעבירו תדרוך על מסלולי הנחיתות ותפעול השדה, גם מנקודת הראייה של מנור כטייס. נראה היה שבעוד רגע הם מתאמים איך ממודיעין תצא התקיפה הבאה על צבא סוריה.

לגבי הבג"ץ עצמו הציע ביבס לחכות עד ל-8 בנובמבר ולראות עם רש"ת ורת"א יעמדו בהבטחות שלהם. בכל מקרה, זה כבר יהיה כאב הראש של המועצה הבאה.