מאת: רמי היפש

צילום בשער: ארכיון מודיעינט

400 או 115 – כמה עצים ייכרתו ביער מכבים?

חורשת מכבים עמדה במוקד ישיבת המועצה החודשית שנערכה ביום רביעי האחרון בעיריית מודיעין מכבים רעות. חברת מקורות אמורה להתחיל בקרוב בעבודות תשתית, במהלכן יועבר צינור בשולי החורשה, מה שיוביל לכריתת עשרות עצים. תושבים במכבים ובמודיעין מנהלים קמפיין בחודשים האחרונים לעצירת העבודות וטוענים שמאות עצים ייכרתו והחורשה לא תשוקם.

את נושא החורשה, המוכרת יותר כיער מכבים, העלה אבי אלבז, ראש סיעת "מודיעין חופשית" האופוזיציונרית ותושב מכבים ותיק. הוא טען כי יותר מ-400 עצים אמורים להיכרת כדי להניח את קו הצינור ודרש שתימצא חלופה אחרת. כחיזוק הוא הביא עמו את אנשי ועד הפעולה במכבים נגד כריתת העצים.

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, לא התרגש מהנתונים של אלבז:  "ישבנו עם אנשי קק"ל ועם מקורות וסוכם שבין 60 ל-115 עצים ייכרתו, לא מאות". אמר ביבס. עוד הוסיף ראש העיר כי הנחת הצינור, שהיא פרויקט לאומי, התעכבה בגלל שהעירייה דרשה שהפגיעה בחורשה, שמכילה יותר מ-6,000 עצים, לא תיפגע. כדי לחזק את דבריו הוא פנה לג'וקי ניר, מועד הרובע מכבים-רעות ושאל אותו מה המסקנות שהועד הסיק מהפגישה שהיתה להם עם אנשי מקורות והעירייה וניר אמר שיש להמשיך בהנחת הצינור תחת פיקוח.

הדברים לא סיפקו את אנשי ועד הפעולה הספקניים שהתרעמו והושתקו על ידי ביבס שאמר להם שהם לא משתתפים בישיבת המועצה אלא רק חברי המועצה. "רצינו להיפגש איתך, אבל דחית אותנו", הם אמרו. ביבס התעלם – אך בסיום הישיבה ירד אל אנשי ועד הפעולה ושוחח עמם כמה דקות כשהוא מנסה להסביר להם שהנחת הצינור הכרחית וכי הפגיעה בחורשה תהיה מינימלית.

מי יביא תקציב לאוטובוס שבת?

הצעה נוספת לסדר היום של אבי אלבז הייתה בנוגע לאוטובוס שבת שיפעל בעיר. זאת לא הצעה חדשה של אלבז, הוא העלה אותה כבר במועצה הקודמת, אך כמו אז, גם הפעם נדחה, לא לפני דיון ער בשאלת תקציב האוטובוס.

אלבז טוען שאפשר עם תקציב של עד 300 אלף שקלים בשנה לדאוג להפעלת אוטובוס שבת. אלעד שמעונוביץ' וברוך בוכניק קפצו ממקומם: "יש לך תוכנית תקציב מסודרת להוצאה הזאת? אל תזרוק מספרים". אלבז שוב טען שהתקציב אפשרי וביבס נזכר שחברי המועצה החדשים לא שמעו את הסיפור שהוא תמיד מספר על חייל שפנה באמצע תרגיל לרמטכ"ל ברעיון שהטנקים ייסעו על מים. למרות מחאות החברים הוותיקים, המשיך ביבס ואמר שאחרי שכולם באו לבדוק אם הרעיון אפשרי, הוא אמר להם שהוא הביא את הרעיון והם אלה שצריכים למצוא פתרון.


בנימה יותר רצינית, טען ביבס כי כל עוד המדינה לא מקיימת תחבורה ציבורית בשבת, העירייה לא תפעיל תחבורה משלה. בנוסף, הוא הצהיר כי מוניות שירות אמורות לפעול בעתיד במודיעין והן עתידות לפעול בשבת בצירים המרכזיים בלבד.


אלבז מצא את עצמו בעמדת נחיתות נוספת כשביקש להתנגד לתב"ר שקשור לבית כנסת בעיר. הכסף לבית הכנסת נאסף על ידי תורמים פרטיים. מויש לוי, סגן ראש העיר, ניצל את הישיבה כדי לנזוף בשקט באלבז: "אבי, עברתי על ההתנגדויות שלך לתב"רים בארבעת החודשים האחרונים ואני לא מבין את המניע להתנגדויות שלך. היו שני תב"רים להרחבת כיתות בבתי ספר. אחד ממלכתי והשני ממלכתי-דתי. האחד אישרת ולשני התנגדת. מה, אסור להגדיל כיתות לתלמידים בממלכתי-דתי?" לוי הזכיר עוד שאלבז התנגד להנגשת בית כנסת לנכים וחזר בו אחרי שהתברר במה מדובר, וכי גם הפעם ההתנגדות שלו אוטומטית מכיוון שמדובר בכסף פרטי לבית הכנסת ולא בכסף ציבורי.

בדבר אחד אלבז וחבריו לסיעה הסכימו עם חברי המועצה. זה היה כשביבס העלה לדיון את נושא מי מודיעין ודיווח כי מבחינת העירייה תאגיד המים הוא עצמאי והיא תפעל לכך שהוא לא יאוחד עם תאגיד המים של בית שמש או כל תאגיד אחר. הדברים של ביבס כוונו להצעה לצמצם את 55 תאגידי המים בישראל ולאחד תאגידים. "מי מודיעין הוא מהתאגידים המצטיינים בישראל ולא נסכים שהוא יאוחד עם תאגיד אחר ושנדאג לערים אחרות", הוא הצהיר ועל כך הצביעו כל חברי המועצה בעד.