מאת: רמי היפש

ישיבות מועצה בנושא החינוך במודיעין מכבים רעות הן תמיד מרכזיות וחגיגיות. הפעם נוסף להן נופך רציני וכואב. ההכנה לכך שהתבגרות האוכלוסייה בשכונות הוותיקות בעיר, כולל מכבים ורעות, עשויה להשפיע על מבנה מערכת החינוך ועל הרכב בתי הספר בעיר.

הישיבה התחילה דווקא בטון נרגש ומחויך. תשורה לאולגה בן אבי שנבחרה למורה של המדינה מטעם "ידיעות אחרונות", פרידה מכמה מנהלות, כולל אחת שהיתה המורה של חברת המועצה עדי מן, וכן מגליה דקל, סגנית ראש מינהל החינוך שיוצאת לגמלאות.

אחרי הטקסים והתשורות הגיע תורה של בתיה שוכן, ראש מינהל החינוך במודיעין, להגיע לראש השולחן ולהציג את המטרות שהושגו בשנה האחרונה, התוכניות שהוגשמו והמטרות הבאות – מצוינות בלימודים ובחברה, העשרה והשלמת בניית כיתות ומתקנים.

בסוף הדברים הזכירו שוכן וראש העיר חיים ביבס את הבעיה שמולה ניצבת מערכת החינוך. בשכונות הוותיקות בעיקר, מתמעטת כמות הילדים וקיים סיכוי שייסגרו בתי ספר או ישנו את ייעודם בשנה הבאה. הדבר עורר שלושה נציגי הורים ממעוז המכבים, בית ספר יסודי במכבים שתלמידיו מתמעטים משנה לשנה וגם את אילן בן סעדון. "אמרתם ששישה בתי ספר יסגרו?"

ביבס לא נמלט מהשאלה והסביר ארוכות את הבעיה בשכונות הוותיקות: "ב-2008 הציגו את מה שיקרה בעתיד והציעו כבר אז לסגור את מעוז המכבים וסירבנו. הבאנו ילדים ממודיעין ורוב הילדים שם ממודיעין", הוא הזכיר.

הבעיה, לפי ביבס, היא שאם בעבר בתי ספר יסודיים בשכונות הוותיקות, כמו עמית בפרחים היו מלאים, הרי שגם בהם התמעט מספר הילדים: "יש לנו במעוז המכבים ובעמית כיתות מתחת לתקן של משרד החינוך. לאורך זמן לא נוכל להחזיק מורים שירצו ללמד ולא נוכל לקיים את בתי הספר ואנחנו עורכים חשיבה מחדש לגבי פתרונות".

החשיבה תתחיל אחרי פתיחת שנת הלימודים. האפשרויות שנבחנות הן להעביר פעילויות מיוחדות. הועלתה אפשרות ש'יחד' יפעיל שלוחה במעוז המכבים. אופציה ששימחה את ההורים משם שמודאגים מגוויעת בית הספר. ביבס גם הבהיר שהוא לא מקדם את עירוני ו' בשכונת מוריה והשבטים כדי שהנערים משם ילמדו בתיכון מו"ר ברעות.

לשמחת האופוזיציה – ההצעה לסדר שלה התקבלה

אולי זה היה בגלל שאבי אלבז נעדר מהישיבה וייתכן שזה היה בעיקר בגלל שההצעה היתה הגיונית, אבל בישיבה זו התרחש דבר נדיר – הצעה לסדר של האופוזיציה התקבלה.

ההצעה של איתי אלמוג בר וגילעד בהירי היתה לפרסם באתר העירייה את מועדי כינוס ועדות העירייה לפני שהן מתכנסות. הדבר נועד להוביל להגעת אזרחי העיר לישיבות הוועדות ובעיקר לכך שחברי הוועדות יגיעו לישיבות. עוד לפני שהשניים הציגו את ההצעה לסדר, אמר ביבס שהדבר מקובל עליו והוא חושב שההצעה נכונה.

השניים, עדיין לא בטוחים שההצעה מקובלת, העלו אותה לסדר היום ולא הבינו מדוע לא מצביעים עליה – ודוחים אותה כרגיל. ביבס הסביר שההצעה התקבלה והשניים הגיבו. "טוב, תן לנו לחגוג את הרגע".

ההצעה לסדר השנייה, שהעירייה תציב דפיברילטורים (מכשירי החייאה) במקומות ציבוריים ירדה מסדר היום. ביבס הסביר לשניים שיש 28 מקומות בהם מוצבים המכשירים והכל מוצב לפי החוק.